Секс та інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)

Секс – це хороший спосіб знизити рівень напруги і встановити тісний контакт із партнером. Проте потрібно бути обережними, ІПСШ дуже поширені сьогодні.
Секс та інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Задоволення та насолода від сексу позитивно впливає на здоров’я. Але попри це, секс несе з собою певні ризики. Приміром, інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), можуть спричинити емоційний, фізичний і душевний дискомфорт. Вони також можуть викликати серйозні медичні проблеми, включно з безпліддям. 

Секс – це хороший спосіб знизити рівень емоційної напруги, а також встановити тісний контакт із партнером. До того ж, це чудове розвантаження організму. Але попри це, незахищений секс може стати причиною ІПСШ.

 Основне, що потрібно знати про ІПСШ

секс не несе задоволення через ІПСШ

Хронічний біль у тазі, спричинений ІПСШ, впливає на якість не тільки сексу, але й життя в цілому.

Не маючи змоги отримувати насолоду від сексу, жінка починає сприймати інтимний акт як завдання, а не як насолоду, тощо.

Здорові сексуальні стосунки вимагають багато зусиль. На щастя, впевненість у сексуальному здоров’ї, придає наснаги.

Пам’ятайте: якщо ви ведете активне сексуальне життя, ризик ІПСШ зростає.

Чим більше у вас партнерів, тим вищим є ризик. Однак це не означає, що не можна підхопити ІПСШ, якщо рідко займатися сексом. Ви у небезпеці з того часу, як вперше розпочали сексуальне життя.

Хороша новина у тому, що завжди є засоби захисту від ІПСШ. Не всі з них є надійними, але вони допомагають значно знизити ризик ІПСШ.

Не забудьте прочитати: Що робити, якщо у вашого партнера біполярний розлад?

Вакцинація

На сьогодні є два види інфекцій, що передаються статевим шляхом, від яких можна уберегтись за допомогою вакцини: вірус папіломи людини і гепатит.

Є два види вакцини від ІПСШ: Церварикс і Гардасил. Церварикс захищає від  ВПЛ 16 і 18 типу, що нерідко призводить до раку шийки матки.

Гардасил захищає від двох видів ВПЛ, згаданих вище, а також інших інфекцій, що є причиною розвитку генітальних кондилом.

Обидва типи вакцини ефективні, якщо вакцинація проведена жінці, яка щойно розпочала сексуальне життя.

Ще є вакцина проти гепатиту B.

Безпечний секс

безпечний секс і ІПСШ

Безпечний секс –  це найефективніший спосіб захисту від інфекцій, що передаються через інфіковані виділення при статевому акті.

Використання презерватива може не бути ефективним від інфекцій, які передаються через тілесний контакт, але все-таки ризик знижується.

Безпечний секс – це завжди перевага. Постійне використання презервативів знижує ризик передачі інфекцій під час анального, орального та вагінального сексу.

Варто пам’ятати, що такі захворювання як сифіліс, ВПЛ і герпес можуть передаватися і під час орального сексу.

Регулярний медичний огляд

Здача аналізів на наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом, може знизити ризик довготривалих наслідків інфекції. Наприклад, таке бактеріальне захворювання як гонорея, може стати причиною безпліддя.

Перевірка себе та свого партнера перед початком сексуальних стосунків – найкраща ідея, ніж вам може здатися.

Ви удвох маєте можливість переконатися, що не несете ризик одне для одного.

Регулярна здача аналізів дозволить постійно контролювати свій стан здоров’я.

ІПСШ можуть вразити людину будь-якого віку . Навіть у моногамному шлюбі або у поважному віці завжди є ризик заразитися ІПСШ, якщо вступати у зв’язок з новим сексуальним партнером.

Регулярне взяття вагінального мазка

вагінальний мазок на наявність ІПСШ

Здача аналізів може стати частиною регулярного медичного огляду. Такі аналізи допомагають виявити рак шийки матки. Передракові зміни можна вилікувати до того, як проблеми перейдуть у серйозне захворювання.

Більшість випадків раку шийки матки спричинена ВПЛ, тому безпечний секс та вакцинація можуть допомогти знизити цей ризик.

Є декілька типів ВПЛ, які викликають рак, але не від усіх цих типів можна захиститися вакцинацією. Тому мазок з шийки матки на онкоцитологію важливий навіть тоді, коли була здійснена вакцинація проти ВПЛ.

До того ж, рак шийки може дуже швидко поширюватися, тому його лікування матиме негативні наслідки на сексуальне життя та здатність до зачаття дитини.

Завжди пам’ятайте, що треба проводити регулярні медогляди, аби бути в курсі усіх змін в організмі і вчасно вживати необхідних заходів. Не варто чекати незворотних змін.

Чи можна насправді запобігти ІПСШ?

Єдиний спосіб захистити себе від ІПСШ – не займатися сексом. Однак багато експертів вважають, що секс необхідний для відчуття задоволення.

Саме тому важливо вживати необхідних заходів, щоб отримувати насолоду від сексуального життя і мінімізувати ризики і можливості зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Зрештою, ми рекомендуємо не нехтувати медичним оглядом, а також нести відповідальність за власне сексуальне життя.

Тільки ви можете захистити себе від ІПСШ. Тому завжди перевіряйте людей, з якими маєте стосунки.

Якщо вживати запобіжні заходи і проходити регулярний медогляд, можна суттєво знизити ризики зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом.  • Greenblatt, R. J. (2005). “Virus del papiloma humano: enfermedades, diagnosis, y posible vacuna”, Clinical Microbiology Newsletter, 27 (18): 139-145.
  • Pimenta, J. M.; Galindo, C.; Jenkins, D., and Taylor, S. M. (2013). “Estimate of the global burden of cervical adenocarcinoma and potential impact of prophylactic human papillomavirus vaccination”, BMC Cancer, 13: 553.
  • Revzina, N. V., and Diclemente, R. J. (2005). “Prevalencia e incidencia de la infección por papilomavirus humano en mujeres en Estados Unidos: una revisión sistemática”, International Journal of STD & AIDS, 16 (8): 528-537.
  • DE, M. D. V. E. L., & AEP, L. 42. Virus del papiloma humano.
  • Tratamiento del cáncer de cuello uterino (PDQ®)–Versión para pacientes. Retrieved 4 September 2020, from https://www.cancer.gov/espanol/tipos/cuello-uterino/paciente/tratamiento-cuello-uterino-pdq

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.