Що робити, якщо у вашого партнера біполярний розлад?

Що робити, якщо у вашого партнера біполярний розлад?
Що робити, якщо у вашого партнера біполярний розлад?

Останнє оновлення: 12 листопада, 2018

Біполярний розлад уражає емоції, саме тому він часто впливає на стосунки з людьми, особливо на романтичні.

Під час стосунків людина з біполярним розладом може зазнавати як позитивного, так і негативного впливу. Якщо це ваш випадок, важливо розуміти роль, яку ви відіграєте в цій ситуації, і продовжувати підтримувати свого партнера.

Найголовніше мати терпіння й бути в стосунках саме тієї людиною, яка встановлює емоційний баланс. Потрібно знати, що для пацієнтів із біполярним розладом властиві певні моделі поведінки, які не залежать від їхньої волі.

Що таке біполярний розлад?

Біполярний розлад – це дуже поширене порушення психіки, яке призводить до приступів депресії, що в окремих випадках чергуються з нападами ейфорії.

Дуже часто такі різкі перепади настрою стають хронічними, і відтоді людині потрібно лікуватися протягом решти свого життя.

Біполярний розлад може передаватися спадково, хоча генетичний дефект, який призводить до цього ще не виявлено. Причини афективних розладів також невідомі, однак вважають, що вони є результатом численних нейробіологічних і психосоціальних чинників.

Як можна допомогти партнеру, у якого біполярний розлад?

Якщо ви перебуваєте в стосунках із людиною з біполярним розладом, це аж ніяк не означає, що потрібно присвячувати все своє життя піклуванню про неї або відсувати власні інтереси на задній план.

Ви можете багато чого зробити для свого коханого чи коханої і при цьому не нехтувати собою.

Важливо, щоб ви допомагали партнеру розпізнати симптоми нападу

Ви завжди знаходитеся поруч зі своїм партнером, тому саме вам потрібно допомагати йому зрозуміти розвиток та етапи розладу. Поступово ви наберетеся достатньо досвіду, щоб визначати, коли настає криза чи рецидив.

Це дасть змогу вжити попереджувальних заходів, щоб запобігти приступу.

Співпрацюйте з лікарем

Ви станете чудовим джерелом інформації для лікаря, адже зможете постійно оцінювати прогрес лікування свого партнера.

Ефективне спілкування з лікарем дасть змогу отримати максимум від кожної консультації. Старайтеся не приховувати будь-які деталі та, якщо необхідно, записуйте те, що вважаєте важливим.

Не намагайтеся захистити свого партнера більше ніж потрібно

руки чоловіка та жінки зв'язані жовтою стрічкою

Якщо ви проявлятимете надмірну опіку до свого партнера, це не піде йому на користь. Людина з біполярним розладом проводить більшість часу в цілком здоровому стані й веде нормальний спосіб життя.

Тому коли все добре, не варто обмежувати власну свободу чи відмовлятися від певних обов’язків.

Утім якщо в людини трапляється напад манії чи депресія, важливо проводити поруч із нею максимально багато часу. Таким чином ви зможете запобігти саморуйнівній поведінці.

Не критикуйте

Ви можете критикувати свого партнера, навіть не усвідомлюючи цього. Не забувайте, що саме ви є тими, кому він найбільше довіряє.

Також варто пам’ятати, що людина з біполярним розладом не симулює ці симптоми, вони справжні. Страждати – це не її вибір, і можливо, ваш коханий чи кохана робить усе можливе, щоб одужати.

Стежте за тим, чи партнер приймає необхідні ліки

біполярний розлад можна контролювати за допомогою медикаментів

Ви повинні стежити за тим, чи хворий приймає ліки належним чином. Трапляються випадки, коли пацієнт починає почуватися краще, і вирішує, що продовжувати лікування не потрібно.

Утім якщо повністю чи частково припинити прийом препаратів, не проконсультувавшись із лікарем, це може призвести до рецидиву або навіть ускладнення розладу.

Як можна піклуватися про себе, якщо партнер страждає на біполярний розлад?

Досить часто ми не даємо собі можливості відновитися та набратися сил, оскільки постійно піклуємося про іншу людину.

Дуже важливо знаходити трохи часу та простору для себе самих. В окремих випадках, можна навіть розглянути варіант терапії. Біполярний розлад невиліковний, тому не забувайте про те, що вам доведеться боротися з ним усе життя.

Ось чому потрібно впевнитися, що протягом певних періодів ви зможете піклуватися і про себе, і про свого партнера. Важливо залучитися підтримкою сім’ї та друзів, адже справлятися з нападами біполярного розладу – це велика й складна відповідальність.

Якщо ви відчуваєте, що допомагати партнеру стає все важче, варто проконсультуватися в терапевта.

Ви в жодному разі не повинні почуватися винними. Навпаки, життя з людиною, яка страждає на біполярний розлад, може бути дуже важким, тому цілком розумно шукати різні джерела підтримки, які даватимуть сили рухатися далі.

Що робити, якщо у вашого партнера криз?

Найважливіше розуміти, чи ваш партнер хоче завдати шкоди собі або людям навколо, а також, чи він у принципі здатен на такі дії.

Якщо ви відчуваєте, що не в змозі справитися із ситуацією, потрібно швидко знайти допомогу. За жодних умов не залишайте свого партнера самого під час кризу та намагайтеся якомога швидше зв’язатися з лікарем.

Під час консультації з фахівцем попросіть у нього номер, аби мати змогу зателефонувати та запитати поради у випадку кризи.

Якщо ви помічаєте у свого партнера один або кілька з указаних у цій статті симптомів, посприяйте тому, щоб він звернувся до лікаря та почав лікування. Завдяки цьому якість спільного життя значно покращиться для вас обох.  • Young, A. S., & Fristad, M. A. (2015). Bipolar Disorder. In Encyclopedia of Mental Health: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-397045-9.00002-1
  • Kara, N., & Einat, H. (2014). Bipolar disorder. In Behavioral Genetics of the Mouse Volume II: Genetic Mouse Models of Neurobehavioral Disorders. https://doi.org/10.1007/CBO9781107360556
  • Geddes, J. R., & Miklowitz, D. J. (2013). Treatment of bipolar disorder. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(13)60857-0
  • Grunze, H., Vieta, E., Goodwin, G. M., Bowden, C., Licht, R. W., Azorin, J. M., … Kasper, S. (2018). The World Federation of Societies of Biological Psychiatry (WFSBP) Guidelines for the Biological Treatment of Bipolar Disorders: Acute and long-term treatment of mixed states in bipolar disorder. World Journal of Biological Psychiatry. https://doi.org/10.1080/15622975.2017.1384850

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.