Що таке кандидоз?

Інфекції гриба Candida (кандидоз) опортуністичні, тобто вони виникають тоді, коли ваша імунна система ослаблена.
Що таке кандидоз?

Останнє оновлення: 14 листопада, 2018

Що таке кандидоз?

Кандидоз – це мікоз,  тобто інфекція, яку викликають грибки, що належать до виду Candida.

 • Це можуть бути гострі, напівгострі або хронічні інфекції.
 • Вони впливають на шкіру, слизові оболонки та глибокі тканини.
 • Симптоми дуже різноманітні.
 • Прогноз також дуже різноманітний, починаючи від м’яких слизово-кишкових інфекцій до небезпечних для життя людей у ​​разі важкого пригнічення імунітету.
 • Це опортуністичний мікоз.

Candida spp

Це тип, утворений дріжджовими грибами, переважно одноклітинними. У цьому типі три різновиди, які нас цікавлять:

 • Candida albicans: це найбільш агресивний вид, який відповідає за понад половину симптомів.
 • Candida glabrata
 1. parapsilosis: пов’язаний із використанням катетерів та голок.
 2. krusei: пов’язаний із прийомом флюконазолу (протигрибковий засіб)

* SPP використовують для позначення всіх різновидів, які є частиною цього типу.

що таке кандидоз

Що таке опортуністичні збудники?

Опортуністичні збудники – це ті, які не заражають здорову людину в нормальних умовах. Для того, щоб це сталося, має відбутися зміна одного з біологічних бар’єрів імунної системи.

Тип Candida, як і більшість грибків та деяких бактерій, належить до цієї групи патогенів. Насправді, Candida є частиною нормальної флори шкіри та слизових оболонок великого відсотка людей.

Як виникає кандидоз?

Через механічну зміну бар’єрів: пошкодження шкіри або слизових оболонок (первинні бар’єри)

Це те, що відбувається у людей із катетером, протезом або діалізом. Це також пояснює інфекцію у людей, які приймають внутрішньовенні ліки.

Якщо гриб рухається в крові, він може потрапити в майже будь-який орган тіла. Це трапляється у пацієнтів із сильно пригніченими імунними системами (неконтрольований ВІЛ та термінальна лейкемія).

Ушкодження шкіри або слизових оболонок не дає їм виконувати свою роль бар’єру, що дає змогу грибку рости. Отже, ось як шприци, що пронизують шкіру, або катетери, які зношують слизову оболонку, роблять людину схильною до цієї інфекції.

Через зміни бактеріальної флори

Порушення бактеріальної флори часто виникає через прийом антибіотиків широкого спектра. Це можна пояснити тим, наскільки широко діють ці антибіотики. Вони “атакують” як бактерії, відповідальні за інфекцію, так і звичайну флору. Тому, коли цей бар’єр відсутній, виникає можливість появи мікозів.

Наприклад, порівняно поширені випадки вагінального кандидозу у молодих жінок після прийому антибіотиків.

Стан імуносупресії

Це може бути через хворобу, як у пацієнтів із ВІЛ, або медикаменти, як у пацієнтів із трансплантацією, які приймають антиагрегантні препарати.

що викликає кандидоз

Поверхневий кандидоз

Кандидоз ротоглотки

Цей тип характеризується появою білих псевдомембран, що покривають язик, м’яке піднебіння та слизові оболонки порожнини рота. Після їх видалення відкривається почервоніла зношена поверхня. Він може бути дуже болісним. Це може ускладнити ковтання та дихання.

Він найчастіше буває у пацієнтів із ВІЛ (до 90% випадків), що є одним із перших ознак цього захворювання. Хоча це одна з найбільш поширених опортуністичних інфекцій, які впливають на цю групу пацієнтів, останнім часом захворюваність знизилася.

Це також впливає на людей із раком через ослаблену імунну систему та новонароджених, оскільки вони все ще розвиваються.

Вагініт та вульвовагініт Candida

Цей вид також досить поширений. Клінічно характеризується такими симптомами:

 • Дуже сильне печіння у вульві та піхві, особливо під час сечовипускання.
 • Сильне почервоніння слизових оболонок геніталій.
 • Поява білих плям на почервонілих слизових оболонках.
 • Білі, густі вагінальні секреції з грудками, які виглядають як кисломолочний сир.
вагінальний кандидоз

Баланіт Candida

Цей тип рідший, ніж вагініт. Як правило, він виникає разом із діабетом, у необрізаних осіб або з анамнезом кандидозу у статевого партнера.

На головці пеніса та крайній плоті виникають червоні видимі ураження та поверхневі пустули, які зазвичай хворобливі. Вони можуть викликати печіння, яке посилюється під час сечовипускання.

Кандидоз шкіри

Цей вид зазвичай утворюється в складках шкіри та ділянках, вкритих тісним одягом. В обох випадках ваше тіло стає теплим, вологим середовищем.

У цьому середовищі виникає червоний висип, який сильно свербить. Як правило, це відбувається під грудьми, на сідницях, в області геніталій, а також на інших ділянках. Крім того, іноді це заражає фолікули шкіри й виглядає як прищі.

Досить часто немовлята, у яких висипання через підгузки, заражаються Candida, що посилює симптоми.

Автоімунна поліендокринопатія типу 1

Це рідкісна генетична хвороба від мутації в гені AIRE.

Хвороба починається в дитинстві з повторним кандидозом нігтів і рота без видимих ​​причин.

Пізніше автоімунні дисфункції проявляються в різних залозах. Також додаються симптоми гіпопаратиреозу, наднирникової недостатності та хвороби Аддісона.

Глибокий кандидоз

Кандидоз стравоходу

Зазвичай виникає у людей із пригніченою імунною системою, дуже часто у людей із ВІЛ або лімфомою. Рідше буває у людей, котрі лікуються кортикоїдами. Деякі серйозні ознаки:

 • відчуття печіння під грудною клітиною
 • складність ковтання (дисфагія)
 • печія

Крім того, білі псевдомембрани виникають вздовж слизових оболонок стравоходу.

Інвазивний кандидоз

Тут грибок переміщається в кровотік і потенційно може вразити будь-який орган тіла. Це також виявляється у пацієнтів із дуже сильно пригніченими імунними системами (неконтрольований ВІЛ або термінальна лейкемія).

Це дуже серйозний симптом, який здебільшого має дуже поганий прогноз.

Діагностика

Для діагностики потрібен аналіз культур.

Лікар протирає тампоном уражену ділянку, а потім аналізує культури під мікроскопом.

Профілактика та лікування

Для профілактики важлива хороша особиста гігієна. Після душу ви повинні добре висушити складки шкіри й подбати про ділянку статевих органів. Вагітним жінкам також рекомендуємо додати до раціону біологічно активний йогурт, щоб підтримувати правильну вагінальну кислотність.

гігієна
Лікування залежить від типу мікозу. Типовим препаратом є клотримазол.


 • McCarty, T. P., & Pappas, P. G. (2016). Invasive Candidiasis. Infectious Disease Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.idc.2015.10.013
 • Millsop, J. W., & Fazel, N. (2016). Oral candidiasis. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2016.02.022
 • Maurissen, W., Van Meensel, B., Verguts, J., Donders, G., & Lagrou, K. (2009). Vulvovaginal candidiasis. Tijdschrift Voor Geneeskunde. https://doi.org/10.2143/TVG.65.23.2000660
 • Arendrup, M. C. (2010). Epidemiology of invasive candidiasis. Current Opinion in Critical Care. https://doi.org/10.1097/MCC.0b013e32833e84d2
 • Arroyo-Fajardo, A., San Juan-Delgado, M. F., & García-Rodríguez, J. (2017). Vaginitis por candida glabrata: ¿la gran olvidada? Revista Iberoamericana De Micología, 34(4), 246. doi:10.1016/j.riam.2017.01.001
 • Prieto Santa Anna, Luz Marina, Illnait Zaragozí, María Teresa, Ramos Rodallegas, Edna G., Lazcano Herrero, Bonfilio, Márquez Sánchez, Norma, Cantelar de Francisco, Nereyda, Manzur Katriba, Julián, & Martínez Machín, Gerardo. (2006). Candidiasis oral en pacientes seropositivos al VIH y casos SIDA: Aspectos clínicos, micológicos y terapéuticos. Revista Cubana de Medicina Tropical, 58(3) Recuperado en 11 de junio de 2020, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0375-07602006000300001&lng=es&tlng=es.
 • Estrada Pereira, Gladys Aída, Márquez Filiu, Maricel, Díaz Fernández, José Manuel, & Sánchez Cuza, Odalis. (2015). Candidiasis bucal en pacientes con tratamiento antineoplásico. MEDISAN, 19(9), 1080-1087. Recuperado en 11 de junio de 2020, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30192015000900002&lng=es&tlng=es.
 • Palacios Martínez D, Díaz Alonso RA, Gutiérrez López M, Gordillo López FJ, Arranz Martínez E, Ruiz García A. Esofagitis candidiásica en una paciente inmunocompetente: a propósito de un caso. An Sist Sanit Navar. 2013;

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.