Тампони і синдром токсичного шоку. Будьте обережні!

· Січень 24, 2017
Це захворювання провокує бактерія, яка зазвичай розмножується у вологому середовищі. Якщо не виявити проблему своєчасно, то це може призвести до летальних наслідків.

Синдром токсичного шоку (СТШ) — явище не нове, і попри численні зусилля йому запобігти, недуга продовжує забирати життя жінок у різних частинах світу.

Причиною цього серйозного захворювання є токсини, викликані бактеріями золотистого стафілокока. Прояви та розповсюдження СТШ пов’язують із засобами жіночої гігієни, зокрема тампонами.

Хоча синдром токсичного шоку не надзвичайно поширений, але рівень тривоги залишається високим, оскільки останніми роками все ж трапляються випадки із жахливими наслідками.

Одним із них є сумнозвісна історія американської моделі Лорен Вассер, яка внаслідок хвороби втратила ногу. Двадцятисемирічна знаменитість розпочала судову тяганину проти компанії “Котекс” (Kotex Natural Balance), висунувши їм звинувачення, що їхня продукція спровокувала інфекцію, яка мало не коштувала їй життя.

Хоча виробники гігієнічних засобів запевняють, що лише менше половини всіх зафіксованих випадків спричинені винятково використанням тампонів, але строгі застереження і рекомендації проти їх застосування залишаються і надалі актуальними.

Що таке синдром токсичного шоку?

shcho-take-syndrom-toksychnoho-shoku

Синдром токсичного шоку — це серйозна, а часом навіть летальна недуга, спричинена такими бактеріями як стафілокок золотистий (Staphylococcus aureus) та піогенний стрептокок (Streptococcus pyogenes). Значене розмноження цих мікроорганізмів провокує вироблення могутніх токсинів, які здатні призвести навіть до сепсису та смерті.

Ніхто не застрахований від цієї страшної біди, але ранні випадки захворювання виявили саме у жінок, які під час менструації використовували тампони.

Вперше про це стало відомо у 1980-х роках завдяки дослідженням мікробіолога Філіпа Тєрно та його команди. Вони виявили, що причиною є ті умови й середовище, які синтетичні матеріали створюють для бактерій.

Значна кількість із переліку небезпечної сировини уже заборонена у промисловому виробництві, але СТШ залишається актуальною небезпекою, оскільки випадки захворювань трапляються і надалі.

Варто зазначити, що великий відсоток захворювань пов’язаний не лише з використанням тампонів, а й з іншими причинами, зокрема хірургічними процедурами.

Також рекомендуємо ознайомитися: Згустки крові під час менструації

Як же тампони пов’язані із СТШ?

chomu-korystuyutsia-tamponamy

До цього часу ще досі нема абсолютно підтверджених даних про взаємозв’язок між недугою і використанням цих засобів гігієни під час менструації, але вагомим аргументом залишаються численні випадки, що були зафіксовані впродовж останніх десятиліть.

Бактеріологи та експерти з інфекційних захворювань вважають, що беручи до уваги розташування тампонів у піхві і їхню поглинальну здатність, стафілокок виробляє більшу кількість токсинів, а середовище стає більш придатним до подальшого розмноження. У цій зоні також зростає концентрація кисню, що також є фактором зростання ризику появи та розповсюдження інфекції.

Ось чому спеціалісти рекомендують використовувати ці засоби гігієни з обережністю та завжди обирати найнижчий підхожий рівень поглинання.

Також ні за яких обставин не можна залишати той самий тампон у піхві довше ніж 8 годин, їх треба міняти частіше.

Як проявляється синдром токсичного шоку?

Найбільш поширені симптоми — це загальне відчуття дискомфорту, висока температура, запаморочення та сплутаність свідомості.

З часом також знижується тиск, шкіра зазнає певних змін, з’являється блювота та діарея.

Через несподіваний та стрімкий розвиток недуги, вона може спричинити такі серйозні розлади, як ниркова недостатність, проблеми із печінкою та серцем.

Якщо не розпочати негайне лікування, то такі випадки можуть мати летальний кінець.

Як лікують СТШ?

yak-likuyut

Зазвичай лікування передбачає введення в організм рідини та антибіотиків, які допомагають зупинити вироблення токсинів.

Окрім цього призначають медикаменти для відновлення життєво важливих функцій, зокрема препарати від пониженого тиску. Важливою є підтримувальна терапія і забезпечення необхідної кількості рідини в організмі. 

За появи абсцесів проводять дренування, щоб видалити гній.

Пацієнти обов’язково повинні залишатися під медичним наглядом, щоб спеціалісти могли контролювати артеріальний тиск, дихання та функціонування важливих органів.

Ще одна цікава стаття: Понижений і підвищений тиск: причини і симптоми

Як можна запобігти появі синдрому токсичного шоку?

metody-zapobihannia

Попри те, що тампони не так часто стають причиною розвитку інфекції, від цього ніхто не застрахований. Особливо ризик зростає, якщо не дотримуватися правил використання гігієнічних засобів.

  • Не можна залишати їх у піхві довше ніж на 8 годин, їх варто міняти кожні 4—5 годин.
  • Якщо у вас значні виділення під час менструації, тоді краще користуватися прокладками чи менструальними чашами.
  • Оптимальне рішення — залишити тампони для таких випадків як похід на пляж, заняття спортом чи коли цю необхідність диктує ваше вбрання.
  • Найкраще використовувати засоби з низьким рівнем поглинання. Чим більше рідини вони вбирають, тим вищий ризик розвитку СТШ.
  • Тампони треба зберігати у сухому прохолодному місці для запобігання розвитку бактерій.

Синдром токсичного шоку — захворювання, що вимагає негайної терапії, інакше його наслідки можуть стати летальними.

За появи вище описаних симптомів, особливо якщо є відповідні фактори ризику, треба одразу ж звернутися по допомогу до лікарів.