Діти, які мочаться в ліжко: причини та лікування

· Травень 10, 2016

Лікарі та психологи називають цю проблему нічним енурезом (нетриманням сечі), хоча ми всі знаємо, що це означає “мочиться в ліжко”. Це відбувається, коли діти не можуть контролювати сечовий міхур і мочаться під час сну.

Бувають також випадки денного енурезу. Усі батьки мають звернути увагу на цю статтю. Діти, які мочаться в ліжко: в чому причина і як її можна вирішити? Дізнайтеся більше далі.

Що таке енурез?

son
Це випадкове вивільнення сечі дітьми 4-х років і старше, що зазвичай відбувається, коли вони сплять, але й може трапитися протягом дня. У цій статті ми скористаємося можливістю, щоб поговорити про тих дітей, які мочаться в ліжко вночі, цей поширений розлад і способи його подолання.

Контроль над кишківником або сечовим міхуром є природним процесом, який розвивається, коли дитина росте, змінюється і навчається. Цей механізм встановлюється у віці від 15 до 18 місяців, залежно від різних факторів, наприклад, якщо батьки привчили дитину ходити в туалет самостійно, поступово відмовляючись від підгузків.

Тоді дитина вже знає, “як самостійно робити пі-пі” (або принаймні перебуває на стадії навчання). Є багато методів, які використовують батьки, щоб привчити дитину до горщика. Наприклад, можна надягати нижню білизну, щоб дитина дізналася, що це означає бути мокрою. Педіатри, книги, бабусі й дідусі (вони завжди є фахівцями) можуть у цьому допомогти.

Якщо процеси навчання і дорослішання є успішними для дитини, то вона буде рухатися далі й “буде чудовим хлопчиком або дівчинкою” і ходитиме до туалету так, як це роблять дорослі, повідомивши, коли виникає така потреба. Виявляється, що у віці близько чотирьох або п’яти років дитина готова контролювати цю фізіологічну потребу і не потребує допомоги, щоб спорожнити сечовий міхур.

serdyta-dytyna
Досі все добре. Проблема виникає тоді, коли дитина не навчається так робити після багатьох спроб. Перш за все, коли вона спить, “вона не розуміє”, що у неї є потреба сходити до туалету, і регресує до того часу, коли вона була немовлям, і думає, що на ній є підгузок, який її захистить.

Проте в результаті отримуємо мокрі простирадла і ковдри, плач, нічні кошмари та стурбованість батьків. Нічне нетримання сечі зазвичай з’являється у віці близько п’яти років. Воно може бути переривчастим або нічним, а в деяких важких випадках спостерігається навіть у підлітковому віці.

Є багато різних способів лікування такого розладу, від психологічних до медичних процедур. Проблему можна вирішити, щойно будуть відомі причини, але перше і найголовніше в таких випадках для батьків – це не втратити холоднокровність, щоб не злитися, не карати дитину, не кричати на неї.

Пам’ятайте, що мокре ліжко може змусити дитину страждати від депресії, сорому, сором’язливості, низької самооцінки, і, якщо батьки кричать на дитину, то ситуація не покращиться, але натомість навпаки погіршиться. Виказуючи терпіння, розуміючи обставини й допомагаючи дитині подолати цю ситуацію, безсумнівно, ви отримаєте позитивні результати.

vpevnenist-u-sobi-dity
Можливі причини нічного енурезу:

  • Малий сечовий міхур (якщо дитина часто ходить до туалету протягом дня, справа може бути саме в цьому).
  • Неправильне привчання до горщика.
  • Стрес, нервозність, неспокій, зміни вдома, розлука з батьками, проблеми в школі, сварки з братами та сестрами.
  • Занадто раннє або занадто пізнє привчання до горщика.

Аспекти, які слід враховувати, коли діти мочаться в ліжко

Треба приділяти дитині час

Якщо дитині вже виповнилося 5 років і вона мочиться в ліжко протягом ночі, не біжіть до лікаря, якщо це трапилося тільки один раз. Якщо це відбувається неодноразово або щоночі, то в цьому разі лікування дійсно необхідне. В іншому випадку, навіть до 8 років це нормально.

Не звинувачуйте, не гнівайтесь і не висміюйте дитину

Покарання – це не те, що дозволить досягти бажаного для батьків ефекту, тому що дитина не може контролювати ситуацію. Вона не несе відповідальності. Це може призвести до більшого стресу, занепокоєння, нервозності, почуття непослуху або недолугості як дитини.

Не повертайтеся до використання підгузків

dity-3-500x335
З різних причин: по-перше, тому що дитина росте, розвивається, а не регресує. По-друге, тому що, якщо вона продовжить носити памперси, вона звикне мочитися вночі в ліжко, і по-третє, тому що вона не буде відчувати себе комфортно, це принесе ганьбу, викличе депресію тощо.

Не робіть помилку, не дозволяючи дитині пити воду

Уникання споживання води не принесе користі й не поліпшить загальну ситуацію. Мета полягає не в тому, щоб у дитини було менше позивів до сечовипускання, а в тому, щоб вона навчилася контролювати сечовипускання під час сну.

Не будіть дитину посеред ночі

Таким чином вона буде ходити в туалет, “якщо ви цього хочете”, але це призведе до того, що у дитини (і у вас також) порушиться сон, а це погано для всіх. Краще, якщо вона сама навчиться розпізнавати сигнали про необхідність сходити до туалету і прокинеться, навіть коли перебуває у найглибшій стадії сну.

І, нарешті, варто взяти до уваги емоції дитини. Зараз вона у віці, коли ще може розказати про те, що відбувається. Навчіть її довіряти вам і висловлювати свої почуття, говорити, чому, на її думку, вона мочиться в ліжко.

Зробіть її учасником в лікуванні або методах припинення сечовипускання в ліжко і допоможіть вийти з цієї ситуації.