5 причин підвищення лужної фосфатази

Підвищення лужної фосфатази може відбутися з багатьох причин. Зазвичай це відбувається за умови розвитку ускладнень в організмі або за певних обставин, про які ми детальніше розповімо у цій статті.
5 причин підвищення лужної фосфатази

Останнє оновлення: 19 березня, 2019

Лужна фосфатаза – це фермент, який є у більшості тканин в організмі людини. Утім, найбільша концентрація цієї речовини знаходиться саме у печінці. Також лужну фосфатазу можна знайти у жовчних протоках та кістковій тканині.

В організмі людини лужну фосфатазу можна знайти у різних формах. У медицині вони відомі як ізоферменти, і утворюються ці речовини у печінці та кістках.

За потреби рівень лужної фосфатази та ізоферментів в організмі можна легко визначити за допомогою спеціального аналізу крові.

  • У здорової людини кількість лужної фосфатази коливається від 30 до 140 одиниць на літр.
  • Якщо відбувається значне підвищення лужної фосфатази, це може свідчити про наявність в організмі серйозних захворювань. Насправді розлади в роботі внутрішніх органів можуть спричинити різкі перепади рівня лужної фосфатази.

5 основних причин підвищення лужної фосфатази

1. Захворювання печінки

лужна фосфатаза

Рівень лужної фосфатази в організмі може коливатися або значно зростати при різноманітних захворюваннях печінки.

Для прикладу, такі зміни відбуваються у хворих на вірусний гепатит. При цьому відбувається не тільки зростання кількості трансаміназів в організмі, але й різке підвищення лужної фосфатази. Причиною таких негативних змін є запалення печінки та вироблення надлишку білірубіну.

Також перепади рівня лужної фосфатази можуть відбуватися у хворих на інші серйозні захворювання. Це може бути обструкція жовчних шляхів при холециститі, а також хронічні хвороби, зокрема цироз печінки. Дуже часто показник лужної фосфатази перевищує норму у хворих на рак печінки.

2. Захворювання кісток

  • Одним з найбільш поширених кісткових захворювань, яке супроводжується підвищенням рівня лужної фосфатази, є хвороба Педжета.

У хворих на цю патологію кістки поступово починають розширюватися та деформуватися. Утім, якщо вчасно зайнятися лікуванням хвороби, можна знизити рівень лужної фосфатази.

  • Зверніть увагу, що підвищення лужної фосфатази може відбуватися у хворих на рак, які страждають через метастази або ураження кісток.

Як і у попередньому випадку, рівень цього фермента можна повернути до норми, якщо розпочати вчасно лікувати порушення у роботі внутрішніх органів за допомогою ефективних препаратів.

3. Пухлини

пухлини можуть підвищити рівень лужної фосфатази

Однією з найбільш поширених пухлин та неопластичних процесів, які впливають на підвищення лужної фосфатази, є лімфома Ходжкіна.

Це злоякісне новоутворення, яке пов’язане із раковими захворюваннями лімфовузлів, дуже часто провокує різкі перепади рівня лужної фосфатази. Для того, щоб визначити наявність проблеми, необхідно здати спеціальний аналіз крові.

Зверніть увагу, що лімфома Ходжкіна не тільки уражає лімфовузли, але й негативно впливає на функціонування печінки. Незалежно від стадії захворювання, рівень лужної фосфатази однаково починає змінюватися.

На жаль, у лабораторних умовах наявність пухлини можна виявити тільки на пізніх стадіях. З цього можна зробити висновок, що вчасно поставити правильний діагноз хворим на лімфому Ходжкіна дуже складно, а це ускладнює процес лікування та зменшує шанси на цілковите одужання.

Зверніть увагу, що є ще ціла низка ракових захворювань, які можуть призвести до підвищення лужної фосфатази:

Також до цього списку можна додати лейкемію, адже особливості цього захворювання також нагадують лімфому.

4. Вагітність

На початку третього триместру вагітності плацента в організмі майбутньої матері діє як основний виробник фермента під назвою “лужна фосфатаза”.

Зверніть увагу, що під час вагітності всі показники в організмі жінки перевищують норму, і лужна фосфатаза не є винятком. Зазвичай у вагітних жінок рівень цього фермента коливається між 140 та 250 одиниць на літр.

Утім, у цьому випадку підвищення лужної фосфатази зумовлене фізичним станом жінки, тож панікувати не варто. Вагітним жінкам цей фермент необхідний для синтезу білків, а також зміцнення кісток та хрящів ембріона.

Після народження дитини рівень лужної фосфатази має повернутися до норми. Якщо це не відбулося, варто звернутися до лікаря, адже у цьому випадку причиною підвищення рівня фермента є не вагітність, а проблеми зі здоров’ям.

5. Вживання певних медикаментів

підвищення лужної фосфатази через препарати

Зверніть увагу, що багато сучасних медикаментів мають здатність підвищувати рівень лужної фосфатази. Виявити подібні зміни можна лише за допомогою спеціального аналізу крові.

Серед препаратів, які мають подібний ефект, варто виділити такі:

  • Антациди, зокрема ранітидин
  • Препарати для профілактики розвитку епілепсії та конвульсій, зокрема фенітоїн та карбамазепін
  • Макролідні антибіотики, зокрема еритроміцин
  • Антигіпертензивні блокатори кальцієвих каналів, а саме верапаміл.

Саме тому ми рекомендуємо завжди обговорювати з лікарем, які саме медикаменти ви приймаєте.

Таким чином вам вдасться уникнути підвищення лужної фосфатази. Неодмінно отримайте консультацію у лікаря щодо того, як саме лікувати будь-які захворювання внутрішніх органів та при цьому контролювати рівень ферментів в організмі.

Якщо ви хочете завжди гарно почуватися, завжди будьте відвертими з лікарем та за жодних обставин не приховуйте від нього повну історію хвороби.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.