Догляд за шкірою новонародженої дитини: важливі аспекти

Шкіра новонародженої дитини ніжна і вимагає особливого догляду. Ось чому ви повинні знати, як правильно за нею доглядати і які засоби використовувати. Ви хочете дізнатися більше про догляд за шкірою новонародженої дитини? Читайте далі!
Догляд за шкірою новонародженої дитини: важливі аспекти

Останнє оновлення: 07 грудня, 2020

Догляд за шкірою новонародженої дитини має важливе значення для всіх батьків. Оскільки шкіра здорових немовлят утворює стійкий бар’єр, вона розвивається принаймні протягом першого року життя.

Отже, сприйнятливість до сухості та подразнення від зовнішніх чинників вища, ніж в іншому віці. Через це занадто велика кількість тепла або холоду може спровокувати алергічні реакції. Певні продукти можуть також спровокувати агресивну реакцію.

Читайте далі, щоб дізнатись більше про догляд за шкірою новонародженої дитини.

Догляд за шкірою новонародженої дитини

Перш за все, важливо, щоб дитячі очищувальні та зволожувальні засоби добре переносились і не змінювали роговий шар (верхній шар епідермісу). Після народження шкіра чутлива і піддається дії чинників, які можуть спричинити руйнування шкірного бар’єра.

Сюди належать:

 • слина
 • виділення з носа
 • сеча
 • кал і фекальні ферменти
 • бруд

Через щоденний вплив цих чинників важливо забезпечити оптимальне очищення шкіри та належний захист шкірного бар’єра. Для цього ми рекомендуємо застосувати на практиці принципи, які ми розглянемо нижче.

Догляд за шкірою новонародженої дитини: гігієна

Гігієна шкіри новонародженої дитини має починатися, коли температура її тіла стабілізується. При народженні рН шкіри нейтральний. Пізніше він стає кислим.

Використання лужного мила спричиняє тимчасове підвищення рН та схильність дитини до інфекції та подразнення. Тому рекомендують нейтральне або слабокисле мило без запаху в мінімальних дозах.

Протягом перших двох тижнів мийте дитину акуратно і тільки теплою водою. Згідно з дослідженнями дитячої дерматології, надмірна температура, інтенсивне використання мила та надто часті або тривалі ванни сприяють сухості шкіри (іритаційний дерматит).

яким має бути догляд за шкірою новонародженої дитини

Температура

Щоб забезпечити хороший догляд за шкірою для немовляти, ви повинні враховувати температуру навколишнього середовища дитини, адже, коли температура занадто висока, це може призвести до появи поту або гіпертермії. Тим часом, якщо вона занадто холодна, це може призвести до переохолодження або панікуліту.

Ось чому вам потрібно забезпечити належний захист від перепадів температури, особливо влітку та взимку. Згідно з інформацією, наданою Американською академією педіатрії, немовлят віком до шести місяців потрібно якомога більше захищати від прямих сонячних променів.

Антисептичні розчини

Використання засобів, які містять антисептики, не підходить для очищення здорової шкіри. Це пояснюється тим, що це спричинює зміни шкірної мікробіологічної екосистеми та сприяє розповсюдженню інших типів мікроорганізмів.

Окрім того, шкіра може легко вбирати спирт, що може спричинити опіки або зміни рН шкіри.

Зволожувальні засоби

Зволожувальні креми можна використовувати як частину догляду за шкірою новонародженої дитини. Однак лише за умови, що вони мають правильну формулу для немовлят. Тоді вони можуть допомогти поліпшити захисний бар’єр шкіри після купання. Навіть доцільно розглянути можливість їх використання двічі на тиждень.

Щоб уникнути оклюзійних ефектів, треба наносити тонкий шар, щоб уникнути захоплення залишків у складках шкіри. Інакше, як детально описано у статті в «The Journal of Investigative Dermatology», може відбутися термічна дерегуляція та бактеріальна колонізація.

Догляд за пупком

Залишок пуповини зазвичай відпадає на 5-15 день після народження. Це можна вважати раною, а отже можливим шлюзом для мікробів.

Тому ви повинні сухість і частоту ділянки без марлі навколо неї. Також бажано носити вільний одяг і не накривати нічим пупок. У цьому випадку рекомендуємо використовувати антисептичний засіб і застосовувати його при кожній зміні підгузка.

Догляд за шкірою під підгузками

догляд за шкірою під підгузками

Висип є загальним явищем, що спостерігається у більшості дітей. Під підгузками відбувається складна взаємодія чинників зі шкідливим потенціалом. У зв’язку з цим публікація в «Індійському журналі педіатрії» наголошує на важливості збереження чистоти та сухості ділянки.

Коли волога тривалий час утримується в підгузках, збільшується тертя. У результаті виникає мацерація шкіри, а також більша проникність і розвиток мікробів.

Підсумок щодо догляду за шкірою новонародженої дитини

Шкіра новонародженої дитини є ніжнішою, оскільки ще не повністю утворився захисний бар’єр. Тому важливо забезпечити максимальну гігієну та переконатись, що ви використовуєте відповідні засоби.

Отже, ви несете відповідальність за здоров’я шкіри вашої дитини та зменшення ризику алергічних реакцій або інфекцій. Окрім того, вам потрібно врахувати такі аспекти, як температура та відповідне використання антисептиків та зволожувальних засобів. • Oranges T, Dini V, Romanelli M. Skin Physiology of the Neonate and Infant: Clinical Implications. Adv Wound Care (New Rochelle). 2015;4(10):587-595. doi:10.1089/wound.2015.0642
 • Gelmetti C. Skin cleansing in children. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2001;15 Suppl 1:12-15. doi:10.1046/j.0926-9959.2001.00003.x
 • Blume-Peytavi U, Lavender T, Jenerowicz D, et al. Recommendations from a European Roundtable Meeting on Best Practice Healthy Infant Skin Care. Pediatr Dermatol. 2016;33(3):311-321. doi:10.1111/pde.12819
 • Blume-Peytavi, Ulrike et al. “Recommendations from a European Roundtable Meeting on Best Practice Healthy Infant Skin Care.” Pediatric dermatology vol. 33,3 (2016): 311-21. doi:10.1111/pde.12819
 • Willis I. The effects of prolonged water exposure on human skin. J Invest Dermatol. 1973;60(3):166-171. doi:10.1111/1523-1747.ep12682082
 • Jindal AK, Gupta A, Vinay K, Bishnoi A. Sun Exposure in Children: Balancing the Benefits and Harms. Indian Dermatol Online J. 2020;11(1):94-98. Published 2020 Jan 13. doi:10.4103/idoj.IDOJ_206_19

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.