Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ): симптоми та лікування

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) - хронічний стан із загалом хорошим прогнозом. Крім того, її симптоми різняться за інтенсивністю, а розлад характеризується періодичними періодами ремісії.
Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ): симптоми та лікування

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) характеризується спонтанним потраплянням шлункового вмісту в стравохід без причини, яка його провокує. З іншого боку, фізіологічний гастроезофагеальний рефлюкс, здебільшого обумовлений тимчасовим та спонтанним розслабленням нижнього стравоходу через здуття шлунка.

Цей стан впливає на якість життя людей, які від нього страждають. Однак, щоб вважати це патологією, симптоми мають бути досить інтенсивними. Тому гастроезофагеальний рефлюкс – це загалом хронічний стан з хорошим прогнозом. Крім того, його симптоми різняться за інтенсивністю і характеризуються періодичними періодами ремісії.

Причини гастроезофагеальної рефлюксної хвороби

що спричиняє гастроезофагеальну рефлюксну хворобу
Поява ГЕРХ залежить від багатьох чинників. Однак найважливішим є несправність нижнього стравохідного сфінктера. Крім того, чинниками, які сприяють появі гастроезофагеального рефлюксу, є такі:
 • рухливість стравоходу
 • верхній стравохідний сфінктер
 • механізми очищення стравоходу та вміст шлунка

У багатьох випадках гастроезофагеальний рефлюкс зазвичай пов’язаний з хіатальною грижею, адже саме вона сприяє рефлюксу.

Симптоми

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба має багато симптомів. Стан може різнитися від простого прояву симптомів до езофагіту. Також можуть виникати такі ускладнення, як стеноз, виразка стравоходу або стравохід Барретта, хоча це буває рідше.

Варіативність симптомів залежить від таких чинників, як тривалість нападів гастроезофагеального рефлюксу та об’єм поновлюваного матеріалу. Крім того, лікарі мають враховувати, як довго цей матеріал знаходився у контакті зі слизовою оболонкою стравоходу.

Загалом найпоширенішими симптомами є такі:

 • Печія. Це найбільш характерний симптом. Це відчуття печіння, що підіймається з епігастральної ділянки.
 • Кислотна регургітація. Це другий за поширеністю симптом. Він передбачає спонтанне проходження шлункового вмісту до рота. Цьому сприяють певні положення або підвищений тиск у животі.
 • Біль у центрі грудей. Він може бути гострим або раптовим, викликаним спазмами стравоходу. Ви можете підозрювати, що джерелом болю є ГЕРХ, коли це пов’язано з прийомом їжі, а не з напругою.
 • Дисфагія або задуха.
 • Одинофагія. Хворобливе ковтання. Однак це не поширений симптом гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Проте, якщо він проявиться, це може свідчити про наявність езофагіту.

Типові симптоми ГЕРХ мають високу діагностичну надійність. Прояв цих симптомів призводить до майже певного діагнозу і вказує на лікування без необхідності проведення додаткових діагностичних тестів, таких як ендоскопія. Однак якщо пацієнт має тривожні симптоми або не реагує на звичайне лікування, варто зробити езофагогастродуоденоскопію.

Лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби

Лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби спрямоване на припинення симптомів і лікування езофагіту. Крім того, лікарі мають запобігти можливим ускладненням.

Інші варіанти лікування передбачають зміни способу життя, гігієнічні та дієтичні зміни, ліки, а в деяких крайніх випадках хірургічне втручання.

Гігієнічні та дієтичні зміни

як лікується Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба
Здорова дієта має вирішальне значення для контролю над гастроезофагеальною рефлюксною хворобою. Загалом, доцільно їсти легкі страви та уникати можливих подразників.

Спосіб життя та гігієнічні та дієтичні зміни різні для кожного пацієнта відповідно до чинників ризику в кожному конкретному випадку. Однак варто враховувати клінічну відповідь на зміни.

Бажано кинути курити та зменшити споживання алкоголю, а також схуднути у випадку пацієнтів із надмірною вагою або ожирінням.

Ще одна міра – це підняття узголів’я ліжка. Лікарі також рекомендують:

 • уникати важких страв, оскільки краще їсти більш часті, легші страви
 • виявити та уникати продуктів, які викликають симптоми
 • контролювати стресу
 • регулярно робити фізичні вправи
 • витрачати достатньо часу на пережовування їжі

Також вам може сподобатися ці стаття: 7 продуктів, які не можна їсти при кислотному рефлюксі

Ліки

Медикаментозне лікування засноване на пригніченні або нейтралізації секреції шлункової кислоти.

Інгібітори протонної помпи входять до групи часто використовуваних препаратів для лікування ГЕРХ. Ці препарати викликають повне пригнічення шлункової секреції. Вони також знімають симптоми, лікують езофагіт та контролюють рецидиви.

Тим часом антациди ефективно та швидко знімають печію. З іншого боку, прокінетики корисні, коли переважає регургітація. Також блокатори Н2 приносять часткове пригнічення секреції шлункової кислоти. Лікарі виписують ці препарати для лікування ГЕРХ, коли пацієнт не страждає на езофагіт.

Чи впливає цей стан на вашу якість життя?

Як бачите, різні чинники можуть викликати цю хворобу або погіршувати її. Однак є безліч варіантів лікування. Порадьтеся з лікарем, щоб з’ясувати, який з них найкращий для вас. • Badillo R, Francis D. Diagnosis and treatment of gastroesophageal reflux disease. World J Gastrointest Pharmacol Ther. 2014;5(3):105–112. doi:10.4292/wjgpt.v5.i3.105.
 • Tack J., Pandolfino JE., Pathophysiology of gastroesophageal reflux disease. Gastroenterology, 2018. 154 (2): 277-288.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.