Що таке баротит і як його лікувати?

Баротит - ураження середнього вуха, спричинене зміною тиску (зазвичай в кабінах літаків). У більшості випадків це не надто важкий розлад, який проходить сам собою, незабаром після того, як ви виходите з літака.
Що таке баротит і як його лікувати?

Останнє оновлення: 08 грудня, 2020

Збільшення міжнародних авіаперевезень означає, що все більше і більше людей мають справу з мінливим тиском повітря в кабіні літака. Тиск повітря в літаках нижчий, ніж на рівні моря, і, як результат, це може спричинити баротит.

Згідно зі звітом Міжнародної асоціації повітряного транспорту за 2019 рік, загальна кількість пасажирів у всьому світі у 2018 році склала 4,3 мільйона. Велика кількість з них відчуває дискомфорт у середньому вусі, який розвивається, коли літак швидко підіймається на крейсерську висоту або під час спуску.

У більшості випадків цей дискомфорт короткочасний, але деякі люди не в змозі збалансувати тиск у середньому вусі. Це називається баротитом.

Читайте далі, щоб дізнатись, що це і як його лікувати.

Що таке баротит?

що таке баротит
Цей стан також відомий як баротравма. Як ми вже згадували, це дисбаланс тиску в середньому вусі, який викликає біль і навіть травму у вусі. Це частіше буває у дітей.

Щоб краще зрозуміти, потрібно звернутися до деяких загальних понять про вухо, які допоможуть нам дізнатися, як запобігти цьому стану.

Як працює середнє вухо?

Середнє вухо – це заповнений повітрям простір, відокремлений двома структурами. З одного боку, є барабанна перетинка, а з іншого – Євстахієва труба. Остання відділяє середнє вухо від глоткової області.

Тиск усередині середнього вуха має бути таким самим, як і тиск у навколишньому середовищі, щоб барабанна перетинка вібрувала і виконувала свою функцію. На мить, коли ми позіхаємо або ковтаємо, Євстахієва труба ненадовго відкривається, що спричиняє приплив повітря, це врівноважує тиск.

Коли Євстахієва труба не працює належним чином, виникає різниця тиску між середнім вухом та зовнішнім середовищем. Це може призвести до баротравми.

Найбільш частою причиною баротравми є політ у літаку. Однак є й інші, такі як дайвінг, скелелазіння або використання гіпербаричних камер.

Що відбувається в літаку?

Комерційні літаки мають кабіни під тиском, з тим самим тиском, який існує між висотами 2000 і 3000 метрів. Це менше тиску, ніж на рівні моря. У міру підняття та зниження атмосферний тиск змінюється, і, як наслідок, має змінюватися і тиск у середньому вусі.

Ця зміна має бути поступовою та збалансованою, якщо ми нормально ковтаємо. Потім повітря спонтанно рухається в середнє вухо або виходить із нього через Євстахієву трубу. Однак, коли цього не відбувається, це спричиняє тиск і розтягування в барабанній перетинці, викликаючи біль і втрату слуху.

У барабанній перетинці можуть виникнути синці або кровотечі. У середньому вусі також може утворюватися рідина, а в гірших випадках барабанна перетинка може розірватися. У вусі відчувається напруга, і людина може відчувати шум у вухах.

Що робити при виникненні баротиту

Більшість легких травм вуха заноюються самі собою з часом, зокрема і розрив барабанної перетинки. Однак це залежить від нормалізації Євстахієвої труби. Також зазвичай відновлюється слух.

Іноді лікар може призначити протизастійні засоби, антигістамінні препарати та навіть антибіотики. Усе це допоможе зберегти Євстахієву трубу. Застосування анальгетиків також допоможе зменшити біль.

У декількох ситуаціях може виникнути свищ. Це ненормальний зв’язок між середнім і внутрішнім вухом, що викликає запаморочення. У такій ситуації має втрутитися отоларинголог, щоб оцінити необхідність хірургічного відновлення.

Міринготомія (невеликий хірургічний розріз на барабанній перетинці) та тимпаностомія (розміщення трубки в барабанній перетинці) допомагають запобігти виникненню баротиту та врівноважити тиск. Їх також використовують для лікування, оскільки вони допомагають злити ексудати.

як лікувати баротит

Ще одна цікава стаття: Що вуха можуть розповісти про вас?

Які запобіжні заходи допоможуть подорожувати повітряним транспортом?

Якщо ми подорожуємо на літаку, ми можемо збалансувати тиск під час підйому та спуску, щоб обмежити дискомфорт або травму за допомогою будь-якого з цих методів:

  • Позіхання або виконання маневру Вальсальви – зусиль видиху при утриманні дихальних шляхів закритими.
  • Часте жування і ковтання.
  • Жування кислих цукерок.
  • Немовлята можуть смоктати пляшечку або соску.
  • Іноді перед польотом можна прийняти протизапальні засоби, антигістамінні препарати та назальні спреї, якщо вони призначені лікарем.
  • Експерти розробили вушні затички для зменшення перепадів тиску, але їх фактична користь ще не доведена.

Якщо вам потрібно кудись полетіти, то бажано відвідати педіатра або лора. Запобігання баротиту, особливо у випадку людей з алергією або тих, хто переніс якусь інфекцію, має ключове значення для поліпшення самопочуття під час польоту.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.