Усе про різні типи алопеції

Андрогенна алопеція є найпоширенішою причиною облисіння серед населення. Проте є інші типи алопеції, які виникають через різні причини. Дізнайтеся більше!
Усе про різні типи алопеції

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Алопеція є патологічним випадінням волосся. Всупереч поширеній думці, є не лише один тип цього розладу. Насправді їх декілька. У цій статті ми розглянемо різні типи алопеції.

Згідно з науковими дослідженнями, ця патологія поділяється на типи за швидкістю, попередніми ознаками, супутніми захворюваннями та клінічними критеріями, такими як її поширення, характеристики волосся та рівень впливу на шкіру.

Окрім того, в декількох бібліографічних статтях зазначено, що на андрогенетичну алопецію (найпоширеніший варіант) страждає від 6 до 12% жінок у віці від 20 до 30 років та 55% чоловіків старше 70 років.

Як бачите, це дуже поширене явище. Крім того, вона може виникати разом з іншими захворюваннями. Тому варто дізнатися про типи алопеції, щоб мати можливість їх лікувати.

Типи алопеції

які є типи алопеції
Що стосується різних типів алопеції, є велика різноманітність, тому майже неможливо говорити про загальні закономірності та симптоми. Вона поширена по всьому світу. Однак вона має деякі особливості щодо расового та географічного розподілу.

Алопеція визначається як випадіння волосся будь-якого типу і в будь-якому місці на поверхні шкіри. Для полегшення діагностичного алгоритму лікарні ділять цю патологію на дві великі групи:

 • ті, у кого нормальна або здорова шкіра голови (без рубців)
 • ті, у кого патологічна шкіра голови (рубці)

Алопеція без рубців

Усі варіанти, про які ми поговоримо далі, мають одну спільну характеристику. Здебільшого випадіння волосся не спричинене появою фіброзної тканини, яка усуває фолікул. У цих випадках волосяний фолікул не руйнується, однак спричинені різні зміни.

Андрогенетична алопеція

Андрогенетична алопеція – найпоширеніший варіант цього розладу. Насправді різні дослідження повідомляють, що вона охоплює близько 95% випадків. Як ми вже говорили раніше, до 55% чоловіків страждають на неї, тоді як відсоток жінок складає близько 10%.

У дерматологічних журналах пишуть, що є дві основні причини цього захворювання:

 • Андрогени та шкіра. Підвищена дія чоловічих гормонів (тестостерону) на певні ділянки шкіри голови сприяє зменшенню активності волосяного фолікула, поки він не атрофується.
 • Клітинний механізм. Це залежить від спадковості кожної людини. Певні генетичні чинники зумовлюють активність РНК-полімерази – необхідного ферменту для синтезу білка. Як результат, це може змінити схему росту волосся.

Є кілька способів полегшення андрогенетичної алопеції, таких як використання міноксидилу, мелатоніну, фінастериду або лазерна терапія. Деякі з цих препаратів не дають волоссю випадати, тому можна сказати, що вони ефективні до 90%, що досить добре. З іншого боку, досить складно змусити волосяний фолікул рости.

Гніздова алопеція

Дослідження показують, що цей тип облисіння, що характеризується появою круглих плям на вогнищах, є дуже маловідомою патологією. Експерти вважають, що різні чинники обумовлюють її появу:

 • Генетика. Приблизно в 40% випадків наявність такої алопеції в сімейному анамнезі сприяє її появі у нащадків.
 • Імунологічний чинник. Різні дослідження показують, що є взаємозв’язок між цією патологією та імунними розладами, такими як захворювання щитоподібної залози або вітіліго (руйнування меланоцитів шкіри). Це також пов’язано з такими захворюваннями, як анемія, діабет або ревматоїдний артрит.
 • Це захворювання також пов’язане з емоційними чинниками, такими як стрес, збудники інфекцій та неврологічні зміни.

Інші типи алопеції без рубців

типи алопеції без рубців
Ми описали два найважливіші типи алопеції без рубців. Їх набагато більше, але ми обмежимось короткими коментарями щодо них.
 • Травматична алопеція. Це відбувається, коли постійно пошкоджується шкіра голови внаслідок тиску, наприклад, через тугі коси або банти.
 • Дифузна алопеція. Це стосується генералізованого оборотного випадіння волосся. Вона може бути гострою або хронічною.
 • Алопеція через брак або надлишок вітамінів або ліків (прописаних або ні). Дослідження показують, що дефіцит вітаміну D або надлишок вітаміну А можуть спричинити випадання волосся.

Рубцева алопеція

Згідно з науковими статтями, основною характеристикою рубцевої алопеції є постійне випадіння волосся, яке замінюється фіброзом або гіалінізованим колагеном. Цей тип патології становить 3% випадків, що спостерігається в дерматологічних центрах. Тому його клінічне значення є відносно низьким.

Ось деякі чинники, які можуть сприяти цьому типу облисіння:

 • Фізичні причини. Опіки, обмороження, травми та ін. Зруйновані волосяні фолікули замінюються рубцевою тканиною, яка не дає волоссю знову рости.
 • Пухлини. Будь-яка пухлина, яка вражає шкіру, як доброякісна, так і злоякісна, може спричинити появу цієї патології як побічний ефект.
 • Інфекції. Викликати її можуть ті захворювання, які назавжди пошкоджують шкіру, такі як проказа або туберкульоз шкіри.
 • Хронічні запальні процеси. Наприклад, червоний вовчак та інші неінфекційні захворювання, що викликають ураження шкіри, можуть пошкодити волосяні фолікули.

Що варто пам’ятати про різні типи алопеції

Як бачите, є два типи алопеції: без рубців і з рубцями. Є різні типи алопеції без рубців залежно від характеру випадіння волосся та основних причин. Однак вони, як правило, зумовлені генетичними та гормональними чинниками. З іншого боку, рубцева алопеція виникає внаслідок травм та ран, які утворюють рубці на місці волосяного фолікула.

Тут ми повинні дещо пояснити. Андрогенетична алопеція – найпоширеніший варіант цього захворювання, на яке страждають переважно чоловіки середнього віку. На щастя, є безліч варіантів лікування, щоб її полегшити та зупинити випадіння волосся. • González-Guerra, E., & López-Bran, E. (2018). Protocolo diagnóstico de la alopecia. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado12(48), 2864-2867.
 • Guzmán-Sánchez, D. A. (2015). Alopecia androgenética. Dermatología Revista Mexicana59(5), 387-394.
 • Guerra-Tapia, A., & González-Guerra, E. 18. Alopecia androgenética masculina (MAGA).
 • Pelo, E. Alopecia androgenética Calvicie¿ Problema médico o cosmético?.
 • Madani, S., & Shapiro, J. (2000). Alopecia areata update. Journal of the American Academy of Dermatology42(4), 549-566.
 • Morales-Miranda, A. Y., & Ruiz-Guillén, Á. I. (2020). Niveles de vitamina D en pacientes con alopecia areata en la Unidad de Especialidades Médicas. Revista de Sanidad Militar73(5-6), 297-302.
 • Abal-Díaz, L., Soria, X., & Casanova-Seuma, J. M. (2012). Alopecias cicatriciales. Actas Dermo-Sifiliográficas103(5), 376-387.
 • Stoehr, Jenna R., et al. “Off-label use of topical minoxidil in alopecia: a review.” American journal of clinical dermatology 20.2 (2019): 237-250.
 • Olivares, Liliana, et al. “Formas infrecuentes de tuberculosis cutáneas; a propósito de 2 casos.” Dermatología Argentina 18.6 (2013): 459-463.
 • De la Torre, María del Carmen, Daniela Gutiérrez-Mendoza, and Sonia Toussaint-Caire. “Alopecia en parches asociada con lupus eritematoso sistémico: diagnóstico diferencial con alopecia areata.” Dermatología Revista mexicana 59.5 (2015): 361-367.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.