5 способів подолати страх перед невідомістю

Якщо ви не хочете допустити, щоб непередбачувані обставини захопили вас зненацька, рекомендуємо взяти на озброєння ефективні рекомендації, з допомогою яких ви зможете швидко подолати страх перед невідомістю. Ці поради допоможуть вам покращити не лише емоційний стан, але й фізичне самопочуття.
5 способів подолати страх перед невідомістю

Останнє оновлення: 15 січня, 2020

Погодьтеся, що час від часу в житті кожної людини трапляються непередбачувані ситуації, які важко одразу владнати найкращим способом. Саме тому в цій статті ми вирішили детальніше поговорити про страх перед невідомістю та поділитися ефективними порадами, з допомогою яких ви навчитеся долати труднощі.

Для прикладу, непередбачувані обставини можуть виникнути під час відпустки, якщо ваш рейс скасували вже після того, як ви придбали квитки на літак.

Може трапитися й так, що ви не потрапите на давно заплановану екскурсію через раптове погіршення самопочуття. Безумовно, від таких непередбачуваних ситуацій неможливо застрахувати себе, проте ми сподіваємося, що після прочитання цієї статті ви навчитеся легко переборювати схожі труднощі.

1. Будьте гнучкішими

бути гнучкими, щоб подолати страх перед невідомістю

Перша рекомендація для успішного подолання труднощів та страху перед невідомістю полягає в тому, щоб бути гнучкішими.

Якщо ви любите продумувати все до деталей і не можете уявити відпустку без чіткого розкладу та режиму, вам буде важко змиритися з тим, якщо щось піде не за планом. Ось кілька важливих факторів, які ми рекомендуємо врахувати для того, щоб ваша відпустка принесла лише позитивні емоції:

  • Завжди потрібно мати напоготові план Б. Якщо ви матимете запасний план, вам буде простіше змиритися з непередбачуваними обставинами, оскільки ви будете знати, як діяти далі.
  • Не забувайте про гроші на непрогнозовані витрати. Якщо трапиться ситуація, коли вам доведеться щось придбати або за щось заплатити, це не стане для вас приводом для хвилювання. Навіть якщо ви маєте змогу заощадити лише невелику суму на додаткові витрати, ці кошти однаково можуть стати вам у пригоді.

Одним з найкращих способів попрактикувати гнучкість є внесення невеликих змін у щоденну рутину. Це дозволить вам зрозуміти, чи справді ви є надто жорсткими та вимогливими до себе.

2. Змиріться з тим, що непередбачуваних ситуацій уникнути неможливо

Іншим способом подолати страх перед невідомістю є прийняття ситуації, яку неможливо змінити. Повірте, заперечення проблеми не допоможе відшукати ефективні методи її розв’язання.

Якщо ви навчитеся миритися з неминучим, то не будете марнувати енергію на сум та пригнічення. Натомість ви докладете всіх можливих зусиль для того, аби спланувати свої подальші дії найкращим чином.

Не забувайте, що зайва метушня та негативні думки на кшталт: “Мені завжди не щастить” лише завадять вам подолати раптові труднощі. Ніхто не заслуговує потрапляти у скруту, тож не варто шукати винних. На противагу, боротьба із труднощами є невіддільною частиною життя кожного, тож потрібно навчитися долати страх перед невідомістю та розв’язувати проблеми.

3. Завжди залишайте місце для непередбачуваних обставин

Третьою і однією з найважливіших рекомендацій для ефективної боротьби зі страхом перед невідомістю є внесення до своїх планів трохи простору для непередбачуваних ситуацій. Це дозволить вам перевірити, чи справді ви є надто вимогливими та суворими до самих себе.

Якщо ви не будете залишати домівку через страх перед невідомістю та завжди намагатиметеся тримати все під контролем, за непередбачуваних обставин ви, скоріш за все, почнете панікувати та хвилюватися.

Погодьтеся, що неможливо завжди контролювати ситуацію. Так, ви можете спланувати більшу частину свого життя, проте вам не вдасться застрахувати себе від непередбачуваних обставин. Якщо ви відкрито сприйматимете будь-яку реальність, то зможете краще впоратися з незапланованими змінами.

4. Правильно розставляйте пріоритети для того, щоб подолати страх перед невідомістю

пріоритети допоможуть подолати страх перед невідомістю

Повірте, дуже важливо вміти правильно розставляти пріоритети. Коли виникають неприємні непередбачувані обставини, подумки спитайте у себе: що для мене наразі є найважливішим? Це допоможе вам відкласти вбік усі негативні думки та зосередитися на боротьбі з непередбачуваними обставинами.

Уявіть, що ви отримали штраф, і тому цього місяця вам доведеться економити гроші. Замість того, щоб скаржитися, сердитися або шукати винних, рекомендуємо зосередитися на тому, щоб вчасно виплатити штраф. Для того, щоб прискорити цей процес, необхідно зосередити всю енергію на розв’язанні проблеми.

Не варто панікувати передчасно, адже у вашому озброєнні є одразу кілька ефективних способів подолання негараздів. Для прикладу, якщо у вас є невеликі заощадження, радимо ними скористатися. Ви також можете почати економити на витратах (спробуйте відмовитися від 1-2 покупок), позичити гроші у близького родича на якийсь час, тощо.

Іншими словами, перш за все необхідно братися за розв’язання найважливіших проблем.

5. Зберігайте спокій

Одна з найефективніших порад, яка допоможе вам подолати страх перед невідомістю – це зберігати спокій. Безумовно, коли людину захоплюють зненацька, вона не знає, що робити. Зазвичай у проблемних ситуаціях люди одразу починають сильно хвилюватися та панікувати. Утім, така поведінка навряд чи допоможе тверезо оцінити ситуацію та почати працювати над її розв’язанням.

Ми також рекомендуємо забути про ті очікування, які можуть супроводжувати вас по життю. Водночас не варто надто багато часу присвячувати роздумам над найгіршим можливим сценарієм.

Радимо детальніше розглянути приклад, про який ми згадували вище. Якщо ви будете панікувати та хвилюватися через те, що вам потрібно заплатити штраф, проте нічого не робитимете для розв’язання проблеми, то через якийсь час сума боргу зросте, адже вам доведеться також платити пеню за протермінування платежу.

Для того, щоб подолати страх перед невідомістю, перш за все потрібно замислитися над тим, які шляхи розв’язання проблематичних ситуацій є найбільш ефективними. За непередбачуваних обставин це допоможе вам зберігати спокій та мислити раціонально.

А як саме ви боретеся з непередбачуваними труднощами? Ви залишаєте у своєму житті місце для сюрпризів чи завжди намагаєтеся все контролювати?  • Alejo Riveros, A, Rojas Arias, P, Pérez-Acosta, AM. PSICOLOGÍA Y ASUNTOS ECONÓMICOS: UNA APROXIMACIÓN AL ESTADO DEL ARTE. International Journal of Psychological Research [Internet]. 2008;1(1):49-57. Recuperado de: http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=299023503008
  • Dungan, J. A., Stepanovic, M., & Young, L. (2016). Theory of mind for processing unexpected events across contexts. Social cognitive and affective neuroscience11(8), 1183-92.
  • Wessel, J. R., & Aron, A. R. (2017). On the Globality of Motor Suppression: Unexpected Events and Their Influence on Behavior and Cognition. Neuron93(2), 259-280

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.