Чому грип більше поширюється взимку

Грип - вірусне захворювання, спричинене різними типами вірусів грипу. Загалом кількість випадків зараження, як правило, зростає протягом зими. Тут ми розповімо, чому грип більше поширюється взимку.
Чому грип більше поширюється взимку

Останнє оновлення: 19 вересня, 2020

Сьогодні COVID-19 монополізував світові ЗМІ та дослідження. Попри це, інші віруси все ще циркулюють, хоча вони і менш небезпечні, але викликають надзвичайно важкі симптоми та дискомфорт. Не варто забувати, що грип більше поширюється взимку.

Можливо, вам цікаво, чому грип має найвищий рівень поширеності восени та взимку, а практично зникає навесні. У цій статті ми відповімо на це запитання.

Одна клінічна картина, але множинні форми

Грип – це інфекційне захворювання, спричинене різними типами вірусів грипу. Це одноланцюгові РНК-віруси, які покриті зовнішнім ліпідним шаром, що надає їм характерного округлого вигляду. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, є чотири типи сезонних вірусів грипу:

 • Віруси типу А класифікують на підтипи на основі комбінацій двох білків на їх поверхні. Усі відомі пандемії грипу спричинені вірусами типу А.
 • Віруси типу В не класифікують на підтипи, але ті, які циркулюють сьогодні, можна розділити на дві лінії.
 • Віруси типу С виявляють рідше, вони зазвичай викликають легкі інфекції. Отже, їм не приділяють значення в системі охорони здоров’я.
 • Віруси типу D здебільшого вражають велику рогату худобу і не інфікують людей.

Глобальну захворюваність оцінюють у 20%. Іншими словами, 20% світового населення страждає від грипу в певний момент свого життя. Крім того, це селективна патологія, оскільки вона може вражати до 50% певних груп населення.

Через свою епідеміологічну важливість грип був предметом численних досліджень.

чому грип більше поширюється взимку

Ця стаття також може вас зацікавити: 100% натуральний сироп для боротьби з грипом

Грип та погода

Дослідження, опубліковане в науковому журналі «Plos Pathogens», пояснює взаємозв’язок між грипом та кліматичними чинниками та чому грип більше поширюється взимку:

 • Дослідники використали 20 експериментальних моделей із морськими свинками. Вони розмістили кілька морських свинок, хворих на грип, у різні відсіки. В інших відсіках, прилеглих до хворих морських свинок, вони помістили здорових.
 • Після цього дослідники піддавали різні групи зі здоровими та хворими морськими свинками різному відносному рівню вологості та температури.
 • При постійній температурі було встановлено, що відносна вологість повітря та передача грипу мають зворотну кореляцію. При відносній вологості 20% більшість здорових морських свинок була заражена повітряно-крапельними частинками хворих. При вологості 80% передачі не спостерігалося.
 • Окрім того, вони побачили, що морські свинки, інфіковані в середовищі з температурою 5 градусів, виділяють більше вірусних повітряних частинок і довше, ніж заражені в середовищах з 20 градусами.

Дослідники дійшли висновку, що низькі температури та сухість повітря сприяють поширенню вірусу.

Але чому?

Грип поширюється за низької відносної вологості

Різні гіпотези намагаються пояснити, чому низька відносна вологість сприяє поширенню грипу:

 • По-перше, сухе повітря може пошкодити та погіршити слизові оболонки носа, роблячи людину більш незахищеною від вірусних респіраторних інфекцій, таких як грип.
 • По-друге, стабільність вірусу в повітряних частинках, як видається, змінюється залежно від вологості, при цьому вірус залишається активним довше в менш вологих середовищах.
 • По-третє, вірус може втратити здатність поширюватися при більшій вологості. При високій відносній вологості повітря, викинуті частинки, можуть швидко прилипати до молекул води в довкіллі, таким чином збільшуючи їх об’єм і випадаючи в осад раніше. Це зменшує швидкість і відстань, яку пройшов вірус.
причини поширення грипу

Грип поширюється при низьких температурах

У цьому випадку пояснення може бути дещо простішим.

При низькій температурі слизові оболонки носа остигають, вдихаючи повітря. Це створює мікросередовище, яке є більш сприятливим для вірусу, і він може краще розмножуватися. В результаті це призводить до вищого вірусного навантаження з кожним чханням і розпиленням, що сприяє передачі.

Прочитайте цю статтю, щоб дізнатись більше: Для чого використовують сольовий розчин?

Сезонність грипу має причину

Коротко кажучи, сезонність грипу має чіткий науковий сенс. У північній півкулі цей вірус починає поширюватися в жовтні, досягаючи свого піку в період з грудня по лютий. Ці дані цілком узгоджуються з висновками науковців, отриманими під час дослідження, оскільки ці місяці холодні та сухі.

На щастя, є щорічна вакцина проти грипу, тож потенційна проблема майже зведена нанівець. Робити цю вакцину настійно рекомендують людям похилого віку та людям з пригніченим імунітетом.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.