Чи призводять до збільшення ваги дієтичні безалкогольні напої?

Ми часто обираємо дієтичні безалкогольні напої замість звичайних, але чи знаєте ви, що насправді вони призводять до збільшення ваги?
Чи призводять до збільшення ваги дієтичні безалкогольні напої?

Останнє оновлення: 23 лютого, 2020

Сьогодні дієтичні безалкогольні напої замінюють багато солодких газованих напоїв та інших напоїв. Турбота про набирання ваги змушує багатьох із нас вибирати напої з меншою кількістю калорій. Однак чи може дієтичний напій мати протилежний ефект і насправді змусити вас набрати вагу?

У жодному разі безалкогольні напої не повинні замінювати воду для правильного функціонування нашого організму.

Дієтичні безалкогольні напої

Ризики споживання

Безалкогольні напої без цукру – це безалкогольні напої, які замість цукру містять лужні підсолоджувачі, такі як аспартам, сахарин або цикламат. Хоча безалкогольні напої без цукру не містять калорій, підсолоджувачі сприяють всмоктуванню цукру в кишківнику.

Окрім того, вони сприяють секреції інсуліну так само, як і цукристі напої. Тому рівень цукру в крові знижується, тим самим викликаючи почуття голоду.

Підсолоджувачі також впливають на кишкову флору, змінюючи бактерії в організмі. Як результат, це також призводить до дисбактеріозу та непереносимості глюкози.

чому обирають дієтичні безалкогольні напої

Дієтичні безалкогольні напої та вага

Дослідники все частіше вивчають зв’язок між дієтичними безалкогольними напоями та вагою. Дослідження мають на меті з’ясувати, чи можуть безалкогольні напої без цукру спричинити збільшення ваги, оскільки це є предметом суперечок.

У нещодавно опублікованому дослідженні «Цукор та штучно підсолоджені напої, пов’язані з ожирінням: систематичний огляд та метааналіз», показано зв’язок між споживанням безалкогольних напоїв та ожирінням.

Однак важливо уточнити, що це дослідження не розрізняє напої з цукром та без нього. Результати показують, що споживання безалкогольних напоїв, незалежно від вмісту цукру, вище у людей з ожирінням.

Інші дослідження припускають, що напої без цукру, окрім підвищення ризику ожиріння, можуть збільшити ймовірність серцево-судинних захворювань. Однак чітких доказів того, чому це відбувається, немає.

З іншого боку, є інші дослідження, як, наприклад, дослідження Plos One, які показують зв’язок між споживанням дієтичних безалкогольних напоїв та більшою кількістю черевного жиру. Відповідно до цього дослідження, дієтичні харчові напої є неефективною мірою контролю ваги.

Чому дієтичні безалкогольні напої можуть призвести до набирання ваги?

Ефект компенсації

Самі по собі напої без цукру можуть не спричинити збільшення ваги, але вони пов’язані з нездоровим способом життя.

Ви, напевно, думаєте, що калорії, які ви зекономите, можна замінити споживанням більш калорійної їжі. Наприклад, компенсувати споживання гамбургерів з картоплею фрі, випивши дієтичний напій, а це не є надійним способом контролю ваги.

дієтичні безалкогольні напої посилюють голод

Вони можуть посилити голод

Повторимо, ці напої можуть викликати почуття голоду у тих, хто їх споживає.

У деяких випадках високий рівень інсуліну, який ви отримуєте при споживанні сукралози, супроводжується зниженням рівня глюкози.

Це означає, що ваш організм реагує на безалкогольні напої так само, як реагує на звичайні безалкогольні напої. Єдина відмінність полягає в тому, що цукор насправді не надходить в організм.

Солодкість викликає залежність

Доведено, що споживання дуже солодкої їжі, незалежно від того, калорійна вона чи ні, часто активізує частки мозку, пов’язані із задоволенням та винагородою, що призводить до звикання до дуже інтенсивних смаків та відчуттів. Вплив солодкої їжі на мозок викликає ті ж відчуття, що і при споживанні наркотиків, тому вам хочеться їсти більше і більше цукру.

Висновок

Якщо ви хочете схуднути, видається логічним замінити цукристі безалкогольні напої на напої без цукру. Було доведено, що в помірних кількостях вони безпечні і не містять калорій.

Однак наука показує, що регулярне споживання таких напоїв не допомагає контролювати вагу, оскільки це може змусити вас більше їсти та набирати більше черевного жиру.

Набирання ваги – складний процес, і ви не можете звинувачувати жодну групу продуктів або цукор. Зважаючи на це, основним напоєм має бути вода, як під час прийомів їжі, так і між ними.

Однак що робити, якщо вам хочеться випити щось інше? Що обрати: дієтичні безалкогольні напої чи звичайні? Ви можете час від часу вибирати дієтичні, оскільки при споживанні їх у невеликій кількості не виявлено негативних наслідків.  • Chia, C. W., Shardell, M., Tanaka, T., Liu, D. D., Gravenstein, K. S., Simonsick, E. M., … & Ferrucci, L. (2016). Chronic low-calorie sweetener use and risk of abdominal obesity among older adults: a cohort study. PLoS One11(11), e0167241.
  • Pereira, M. A. (2014). Sugar-sweetened and artificially-sweetened beverages in relation to obesity risk. Advances in nutrition5(6), 797-808.
  • Ruanpeng, D., Thongprayoon, C., Cheungpasitporn, W., & Harindhanavudhi, T. (2017). Sugar and artificially sweetened beverages linked to obesity: a systematic review and meta-analysis. QJM: An International Journal of Medicine110(8), 513-520.
  • Suez, J., Korem, T., Zeevi, D., Zilberman-Schapira, G., Thaiss, C. A., Maza, O., … & Kuperman, Y. (2014). Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature514(7521), 181.
  • Indian Heart Journal. Volume 70, Issue 1, January–February 2018, Pages 197-199. The truth about artificial sweeteners – Are they good for diabetics? https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0019483218300142
  • QJM. 2017 Aug 1;110(8):513-520. Sugar and artificially sweetened beverages linked to obesity: a systematic review and meta-analysis. doi: 10.1093/qjmed/hcx068.
  • Adv Nutr. 2014 Nov 14;5(6):797-808. Sugar-sweetened and artificially-sweetened beverages in relation to obesity risk. doi: 10.3945/an.114.007062. Print 2014 Nov.
  • PLoS One. 2016 Nov 23;11(11):e0167241. Chronic Low-Calorie Sweetener Use and Risk of Abdominal Obesity among Older Adults: A Cohort Study. doi: 10.1371/journal.pone.0167241. eCollection 2016.
  • J Nutr. 2012 Jun; 142(6): 1142S–1148S. Published online 2012 May 9. Sweetness and Food Preference. doi: 10.3945/jn.111.149575

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.