Гострий панкреатит: симптоми, причини та лікування

Гострий панкреатит можна лікувати і полегшити в більшості випадків. Однак, коли виникають ускладнення або стан дуже важкий, ситуація стає набагато небезпечнішою. Ось чому дуже важливо звернутися за медичною допомогою.
Гострий панкреатит: симптоми, причини та лікування

Останнє оновлення: 19 лютого, 2020

Гострий панкреатит – це раптове запалення підшлункової залози. Зазвичай після закінчення нападу хвороби робота цієї залози повертається до норми повністю. Такі напади трапляються частіше серед людей віком від 50 до 70 років.

Будь-хто із хорошим здоров’ям може перенести напад гострого панкреатиту. Однак найчастіше ця ситуація трапляється з тими, хто через свій стан здоров’я, який схильний до цього розладу. В основному, найпоширенішим чинником ризику є наявність жовчних каменів (мінеральних відкладень у жовчному міхурі). Іншим чинником, який може викликати гострий панкреатит, є зловживання алкоголем у великій кількості або дуже регулярно. Погані харчові звички також можуть призвести до виникнення цього стану.

Можливо, вас зацікавить: Корисні продукти від жовчних каменів

Що таке гострий панкреатит?

що таке гострий панкреатит
Панкреатит – це запалення підшлункової залози. Підшлункова залоза – залоза, розташована у верхній частині живота, позаду шлунка. Вона виробляє ферменти, що сприяють травному процесу, і гормони, які допомагають регулювати переробку цукру або глюкози.

Є два типи панкреатиту:

  • Гострий панкреатит виникає раптово і триває лише кілька днів.
  • Хронічний панкреатит може тривати понад пів року.

Гострий панкреатит може бути серйозним, помірним або легким. Ця класифікація залежить від впливу, який він має на інші функції організму, і ускладнень, які він спричиняє. Загалом, коли панкреатит легкий або помірний, він зазвичай не має смертельних наслідків. Однак якщо він серйозно, ризик смертності вище.

Причини

Основні причини гострого панкреатиту:

  • Жовчні камені: цей розлад буває у приблизно 40% випадків. Хоча не зовсім зрозуміло, як це відбувається, камені ніби перешкоджають підшлунковій протоці, викликаючи активацію ферментативного процесу в підшлунковій залозі. Це призводить до руйнування тканин органу.
  • Споживання алкоголю: це становить приблизно 30% випадків. Систематичне споживання алкоголю, навіть якщо прийом помірний, призводить до хронічного панкреатиту за кілька років. Він буває не у всіх. Натомість, інші супутні стани здоров’я є суттєвим чинником.
  • Інші чинники: Генетична мутація була виявлена ​​в катіонному гені трипсиногену, який викликає гострий панкреатит у 80% носіїв. Це також ускладнення, яке виникає у 5-10% випадків тих, хто робить ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографію.

Симптоми гострого панкреатиту

симптоми гострого панкреатиту
Типовим симптомом гострого панкреатиту є сильний біль у животі. Він наявний у понад 95% випадків. Він має інтенсивність, яка коливається від помірної до важкої, а відчуття нагадує кинджал, який проходить крізь спину. Єдиний спосіб трохи полегшити цей біль – залишатися нерухомими. Цей біль виникає раптово і одразу.

Нудота і блювота виникають також у 80 або 90% тих, хто відчуває напад хвороби. Спочатку вони можуть відригувати їжу, а потім жовч або воду. Також часто спостерігається перенапруження живота та лихоманка.

У деяких випадках виникають інші симптоми, зокрема дихальна або ниркова недостатність, серцева недостатність, низький артеріальний тиск та психічні розлади. У разі легкого панкреатиту біль набагато менш сильний, а інші симптоми можуть залишитися непоміченими.

Лікування

Зазвичай такі типи нападів лікують у стаціонарі. По-перше, пацієнт має голодувати хоча б 1-2 дні. Коли запалення стихає, вводиться рідке харчування, а потім харчування м’якою їжею. Ліки від болю та внутрішньовенні рідини також дають для запобігання зневоднення.

Після первинного лікування пацієнт отримує інше специфічне лікування залежно від причин панкреатиту. Це може включати процедури розблокування жовчних проток, операції на жовчному міхурі, операції на підшлунковій залозі або лікування від алкоголізму.

Важливо, що після одужання пацієнт починає дотримуватися суворої дієти з низьким рівнем жирів та великою кількістю рідини. Також важливо припинити вживання алкоголю та уникати тютюну.

Прогноз залежить від тяжкості нападу. Прогноз менш оптимістичний, якщо пацієнт віком старше ніж 60 років, має інші проблеми зі здоров’ям, страждає на ожиріння, має симптоми гіповолемії (втрати крові), синдрому системної запальної реакції або плеврального випоту, а також виявляє ознаки змін у психічному стані.  • Sánchez, A. C., & Aranda, J. A. G. (2012). Pancreatitis aguda. Boletín médico del Hospital Infantil de México, 69(1), 3-10.
  • Salvador Moreno, E., & Ramírez Paesano, C. (2016). Pancreatitis aguda. DOLOR. https://doi.org/10.1016/j.med.2016.03.018
  • Carneiro, M. C., Antônio, V. E., Siqueira-Batista, R., De Albuquerque, A. K. A. C., Gomes, A. P., Santos, S. S., & Nacif, M. S. (2008). Pancreatite aguda. Revista Brasileira de Medicina. https://doi.org/10.11606/issn.1679-9836.v49i2p93-119

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.