Інфекції сечових шляхів у дітей

Інфекції сечових шляхів можуть бути серйозними та призвести до інших розладів або захворювань. Тому важливо розуміти симптоми та звернутися до лікаря, щойно вони з’являються.
Інфекції сечових шляхів у дітей

Останнє оновлення: 08 листопада, 2020

Інфекції сечових шляхів у дітей бувають досить часто. Як правило, ці інфекції виникають, коли бактерії потрапляють у сечові шляхи, сечовий міхур та / або нирки. Якщо є симптоми, необхідно звернутися до лікаря, щоб якомога швидше почати лікування.

У цій статті детально описано, що таке інфекції сечових шляхів і як їх лікувати.

Інфекції сечовивідних шляхів у дітей

Інфекції сечових шляхів (ІСШ) виникають через наявність або розмноження мікроорганізмів у сечовій системі. Однак сечова інфекція без симптомів – це інший тип інфекції, який називають безсимптомною бактеріурією.

Загалом ІСШ відрізняються тим, де протікає інфекція.

Найпоширенішими бактеріями, які спричиняють інфекції сечових шляхів у дітей, є протеї, клебсієли, ентеробактерії, стрептококи та стафілококи. У новонароджених вони також часто виникають через лістерії та ентерококи.

На жаль, ІСШ бувають у дітей часто і можуть повторюватися. Насправді можуть розвинутися довгострокові ускладнення. Тому дуже важливо звернутися до педіатра та якомога швидше розпочати лікування, щоб запобігти перетворенню ІСШ у щось більш серйозне або тривале.

Симптоми ІСШ

які симптоми мають інфекції сечових шляхів у дітей
залежать від віку дитини.

Загалом, ось деякі найпоширеніші симптоми:

 • біль, свербіння або печіння під час сечовипускання
 • лихоманка
 • біль в області сечового міхура
 • помутніла сеча, яка смердить і може навіть містити кров
 • дратівливість і блювота
 • загальний дискомфорт і озноб
 • постійна потреба в сечовипусканні, навіть коли виходить лише невелика кількість сечі

Однак у випадку гострого пієломеліту, або коли інфекція потрапляє в нирки, симптоми, як правило, важчі. Наприклад, можуть бути важкі випадки лихоманки, втоми, неможливості їсти та блювоти.

Ускладнення

Окрім того, інфекції сечових шляхів становлять певний ризик і мають деякі потенційні ускладнення. Деякі з них:

 • проблеми з сечовими шляхами (наприклад, закупорка тракту або уретри)
 • вади розвитку нирок або ускладнення
 • міхурово-сечовідний рефлекс – розлад, що викликає приплив сечі до нирок і сечоводів

Як лікарі діагностують інфекцію сечових шляхів у дітей?

Лікар проведе фізичний огляд, а також аналіз сечі або посів сечі. Загалом, аналіз дасть змогу спеціалісту визначити тип інфекції та вибрати найкраще лікування.

Те, як лікар вирішить збирати сечу для аналізу, буде залежати від віку дитини. У дітей старшого віку лікар просто попросить дитину помочитися в стерилізований контейнер. Однак для дітей молодшого віку, які все ще носять підгузки, для отримання зразка лікарі зазвичай використовують катетер.

Як лікують інфекції сечових шляхів у дітей?

як лікують інфекції сечових шляхів у дітей
ІСШ лікують антибіотиками

У найважчих випадках ІСШ дитині може знадобитися госпіталізація, особливо якщо їй менш як шість місяців, а інфекція вразила нирку або дитина зневоднена.

Рекомендації для батьків

 • При появі перших симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря для правильної діагностики.
 • Після встановлення діагнозу дотримуйтесь вказівок та рекомендацій лікаря та вводьте антибіотики відповідно до них.
 • Слідкуйте за частотою сечовипускання дитини. Якщо вона достатньо доросла, щоб говорити, запитайте її, як вона почувається і чи відчуває біль під час сечовипускання.
 • Давайте дитині пити багато води. Не давайте пити газовану воду, чаї та інші напої. Організм має бути добре зволоженим, щоб вивести інфекцію зі своєї системи.
 • Щодо профілактики, дітям, які все ще носять підгузки, обов’язково часто їх міняйте, щоб допомогти підтримувати гігієну та чистоту сечових шляхів.
 • Старших дітей, які вже самі ходять у туалет, обов’язково навчіть правильним гігієнічним правилам та звичкам. Наприклад, потрібно навчити дівчат завжди підтиратися спереду назад, щоб бактерії з прямої кишки не потрапляли в уретру.
 • Також вибирайте бавовняну білизну та уникайте синтетичних матеріалів, які ускладнюють потовиділення.

На закінчення варто сказати, що інфекції сечових шляхів зазвичай легкі і їх просто вилікувати антибіотиками.

Проте, якщо у вас є які-небудь питання, ви завжди повинні проконсультуватися зі своїм педіатром, щоб отримати найкращий варіант або пораду. Також пам’ятайте, що треба прищеплювати дітям хороші гігієнічні звички.

Це може вас зацікавити ...
5 способів зменшити біль під час сечовипускання
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
5 способів зменшити біль під час сечовипускання

Лужні властивості харчової соди допомагають усунути бактерії та заспокоїти відчуття печіння і біль під час сечовипускання, полегшуючи подразнення у...