Купероз: характеристики захворювання та лікування

З медичної точки зору купероз складно назвати захворюванням, проте ця естетична проблема може призвести до появи розацеї (рожевих вугрів). Саме тому дуже важливо при появі перших симптомів куперозу звернутися до дерматолога, адже це порушення може бути першим симптомом серйознішої проблеми.
Купероз: характеристики захворювання та лікування

Останнє оновлення: 19 січня, 2021

Купероз – це дерматологічне порушення, яке за відсутності правильного лікування може призвести до розвитку розацеї або інших серйозних проблем. Поява червонуватих плям на шкірі, які зазвичай утворюються через перепади температури, є головною особливістю куперозу. Варто зауважити, що з медичної точки зору купероз не є захворюванням. Ця проблема має більш естетичний характер.

Почервоніння обличчя є цілком нормальним явищем за певних обставин, особливо якщо йдеться про зимовий період та низьку температуру назовні. Утім, якщо почервоніння турбує людину постійно та з часом стає більш інтенсивно вираженим, причиною цього може бути купероз.

Зверніть увагу, що жінок купероз турбує частіше, ніж чоловіків. Пояснити таку особливість захворювання можна як зовнішніми, так і внутрішніми причинами. Також купероз є більш властивим власникам блідої або дуже світлої шкіри. Саме тому дуже важливо максимально швидко діагностувати проблему та одразу розпочати боротися з нею належним чином.

Що таке купероз?

стан шкіри при куперозі

Передусім варто згадати, що купероз – це судинна аномалія, яка зазвичай проявляється у венулах та артеріолах. Пояснити це можна тим, що саме ці судини є найменш еластичними. За умови різкого прискорення кровообігу шкіра одразу стає червоного кольору, і залишається такою впродовж тривалого періоду. Причиною цього є те, що кровоносні судини є недостатньо еластичними, і їм складно повернутися до нормального стану.

Зазвичай почервоніння виникає на щоках, підборідді та носі. Утім, червоні плями також можуть з’явитися на будь-якій частині обличчя та області декольте. Насправді таке почервоніння може з’явитися у будь-якої людини, проте зазвичай воно є тимчасовим. Якщо ж червоні плями нікуди не зникають, причиною їхньої появи може бути купероз.

Є дві фази цього дерматологічного розладу. Під час першої фази спостерігається лише невелике почервоніння на певних ділянках обличчя та області декольте, яке спочатку досить швидко зникає. Утім, поступово такі червоні плями стають постійними. Під час другої фази куперозу на шкірі людини з’являються телеангіоектазії, більше відомі як судинні зірочки.

Варто зауважити, що судинні зірочки мають вигляд невеликої червонуватої сітки з тонкими лініями, схожими на лапи павука. Саме тому в англійській мові це явище має назву “spider legs” (в перекладі – “павучі лапи”). Їхній колір може варіюватися від червоного до світло-фіолетового, а наявність на шкірі судинних сіточок однозначно свідчить про купероз.

Походження куперозу

Як ми вже згадували раніше, ця судинна аномалія виникає через недостатню еластичність кровоносних судин. Коли маленькі судини з якихось причин розширюються, вони не можуть звузитися до початкового стану і залишаються розширеними. Вони стають більш помітними через шкіру, і саме тому зовні шкіра має червонуватий відтінок.

Радимо звернути увагу на головні фактори, які можуть призвести до розширення невеликих судин:

 • Різкі перепади температури
 • Погодні умови, зокрема сильний вітер
 • Ґулі або незначні травми шкіри
 • Куріння
 • Зловживання алкогольними напоями
 • Нанесення на обличчя засобів, що подразнюють шкіру
 • Тривале перебування під впливом прямих сонячних променів або UVA-ламп
 • Високий рівень стресу та надмірної нервозності
 • Вживання гострих страв
 • Гормональний дисбаланс
 • Підвищення кров’яного тиску або діабет
 • Лікування з допомогою кортикостероїдів.

Насправді точні причини розвитку куперозу досі невідомі. Утім, ми достеменно знаємо, що генетика також відіграє важливу роль у процесі розвитку цього дерматологічного порушення. Отже, якщо у ваших батьків був купероз, то ваші шанси на розвиток цієї проблеми також є досить високими.

Важлива інформація, яку потрібно мати на увазі

симптоми куперозу

Не забувайте, що головним проявом куперозу є поява червонуватих плям та судинних зірочок. Лише в деяких випадках ці зовнішні симптоми супроводжуються пекучими відчуттями та місцевим болем. Варто зауважити, що іноді купероз є першою фазою розацеї, іншого дерматологічного розладу. Зазвичай цей взаємозв’язок можна розпізнати за плямами на обличчі або пустулами (прищами).

Багато людей не мають жодних ускладнень після першої фази. Утім, у будь-якому випадку краще звернутися до дерматолога одразу після появи перших симптомів куперозу. Не варто забувати, що будь-який розлад краще контролювати, якщо починати боротьбу з ним на початкових етапах.

Профілактика захворювання є набагато ефективнішою за всі можливі способи лікування, коли йдеться про дерматологічні порушення. Оскільки причини розвитку куперозу досі залишаються загадкою для науковців, все, що вони можуть порекомендувати нині – це щодня доглядати за шкірою, використовуючи для цього засоби, які підходять вашому типу шкіри, а також вести здоровий спосіб життя.

Якщо лікар діагностує купероз, процес лікування буде безпосередньо залежати від серйозності пошкодження шкіри. Потрібно взяти до уваги, що деякі креми можуть знизити приплив крові до ураженої ділянки. Деякі медикаменти також можуть допомогти впоратися із проблемою. Утім, найкращий результат досі показує лише лазерна судинна хірургія. • Oliveros, A. M. (2012). Rósacea, cuperosis y arañas vasculares: Curso” Abordaje de los principales problemas dermatológicos des de la farmacia comunitaria”. Aula de la farmacia: revista profesional de formación continuada, 8(89), 29-37.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.