Поетапна відмова від куріння: кроки, які необхідно зробити

Поетапна відмова від куріння є найбільш актуальним рішенням для здоров'я з точки зору профілактики. Першим кроком є ​​визнання того, на якому етапі процесу перебуває кожен курець.
Поетапна відмова від куріння: кроки, які необхідно зробити

Останнє оновлення: 21 квітня, 2020

Відповідно до останнього звіту ВООЗ про світові тенденції вживання тютюну, понад 1,3 мільйона людей залежать від куріння. Тому поетапна відмова від куріння стала стандартом профілактичних заходів.

Дані Всесвітньої організації охорони здоров’я показують, що щороку внаслідок вживання тютюну вмирає понад 8 мільйонів людей. Цей показник робить куріння провідною причиною смерті та захворювань у всьому світі. Таким чином, вплив на здоров’я має вирішальне значення для того, щоб люди кинули палити.

Щоб відмова від куріння була ефективною, людина має бути здатна впоратися з фізичною та психологічною залежністю від тютюну, порушити автоматизм, пов’язаний з актом куріння, та модулювати вплив соціального середовища. Для цього першим кроком є ​​визнання того, на якому етапі перебуває курець.

Поетапна відмова від куріння

як проходить поетапна відмова від куріння
Коли ми говоримо про припинення куріння, ми повинні обов’язково дотримуватися до так званої транстеоретичної моделі зміни поведінки, створеної в 1977 р. психологами Прочаською та ДіКлементе, щоб зрозуміти та сприяти процесу змін щодо конкретної поведінки.

Вона складається з шести етапів із дуже специфічними характеристиками, враховуючи, що людині не обов’язково проходити їх усі. Також рецидив враховується не як невдача, а як можливість покращити та збільшити ймовірність успіху в новій спробі.

У більшості випадків остаточна зміна відбувається після того, як кілька разів пройшли кожен з етапів моделі.

У зв’язку з цим місія лікаря полягає у визначенні стадії зміни курця, а також скоригуванні втручання, щоб мотивувати людину до прогресу в цьому процесі. Потім глибше заглиблюються в кожен із етапів відмови від куріння.

Етап попереднього розгляду

На цьому етапі навіть якщо людина знає, що куріння не є здоровою звичкою, вона все ще не знає про проблеми, яку воно створює. Тому вона не визнає необхідності кинути палити. Як правило, люди, які перебувають на цьому етапі, – це ті, хто приходить на консультацію з іншої причини. Крім того, вони можуть прийти через тиск з боку родини.

У цей момент метою лікаря є усвідомлення пацієнтом проблеми та важливості відмови від куріння. Для цього доцільно оцінити, що людина знає про ризики вживання тютюну, повідомити їх відповідним чином та виділити переваги, які вона отримає, якщо кине.

Етап розгляду

Під час цього етапу пацієнт усвідомлює, що у нього є проблеми, і що йому потрібно кинути палити. Однак, хоча здається, що він хоче зробити це менше ніж за півроку, він має неоднозначні почуття щодо цього або не знає, як досягти цієї мети. Іншими словами, хоча він знає про проблему, у нього виникають сумніви в своїй здатності її виправити.

У цей момент, щоб курці прогресували в процесі відмови від куріння, лікар має допомогти їм у їх ваганнях. Для цього важливо проаналізувати та поговорити про такі аспекти:

 • Важливість кинути палити.
 • Впевненість, яку курець має в собі для досягнення цієї мети. На цьому етапі важливо стимулювати самоефективність, допомагаючи пацієнту запам’ятати свої інші досягнення.
 • Ризики, пов’язані зі вживанням тютюну, та причини, через які людина хоче й далі палити.
 • Переваги відмови від куріння та труднощі для досягнення цієї мети.

Поетапна відмова від куріння: етап підготовки

підготовка до відмови від куріння
Етап підготовки починається, коли людина твердо вирішила, що хоче кинути палити. Людина переконана, що вона хоче кинути, і готова зробити серйозну спробу менше ніж за місяць. Тут лікар має:
 • Привітати пацієнта та підкреслити, що відмова від куріння – це, мабуть, найкраще рішення, яке він коли-небудь приймав для свого здоров’я та здоров’я людей навколо.
 • Вибрати дату, з якої пацієнт більше не палить (“День Х”). Якщо пацієнт обрав поступову відмові, він повинен розпочати заздалегідь, щоб повністю кинути палити до “Дня Х”.
 • Заохочувати пацієнта донести своє рішення до всіх своїх друзів та родини. Чим більше людей знають, тим краще.
 • Повідомити про появу можливих труднощів (тяга, дратівливість, тривожність, нервозність, втома, зміни режиму сну, посилений апетит, закрепи, головний біль, труднощі з концентрацією уваги та негативний вплив соціального середовища) і поговорити про корисні стратегії їх пом’якшення.

На цьому етапі пріоритетним є підготовка пацієнта до відмови від куріння. Тут важливо заохотити його сприймати процес позитивно. Крім того, він має розуміти, що він здатен кинути палити, оскільки має необхідні стратегії для успішного вирішення будь-яких негараздів.

Етап дії

У цей момент пацієнт вже кинув палити і його основна мета – уникнути рецидивів. Для цього лікар повинен оцінити труднощі, з якими стикається пацієнт, і закріпити стратегії, які будуть корисні для їх ефективного пом’якшення.

Окрім того, важливо пам’ятати, що синдром відміни починає зникати з сьомого дня. Лікар розповідає про відчуття порожнечі, яке виникає десь на десятий день відмови, та попереджає про помилкове почуття безпеки, яке проявляється між 15 та 30 днем ​​після відмови.

Продовження: без тютюну протягом шести місяців

поступова і поетапна відмова від куріння
Етап підтримки починається, коли людина не курила протягом пів року. Однак її не вважатимуть колишнім курцем, поки не минуть 12 місяців. На цьому етапі лікар повинен переоцінити можливі труднощі та закріпити стратегії, щоб впоратися з ними.

Крім того, може бути корисним допомогти пацієнтові згадати, чому він кинув палити. Варто переглянути переваги, які вже проявилися, і ті, що будуть у майбутньому. Так само може бути необхідним допомогти пацієнту запам’ятати недоліки, пов’язані з вживанням тютюну.

Відмова від куріння: рецидив

Говорять про рецидив, коли пацієнт знову курить після відмови. Тут критично важливо, щоб лікар проявив співпереживання, надав підтримку, утримався від будь-яких каральних заходів і дав пацієнтові зрозуміти, що рецидиви – це можливість навчитися і спробувати знову, оскільки з більшою ймовірністю вдасться досягти успіху. • Camalles Guillem, F., Barchilón Cohen, V., Clemente Jiménez, L., Iglesias Sanmartín, J.M., Martín Cantera, C., Minué Lorenzo, C., Ribera Osca, J.A. & Salguero Chávez, E. (2015). Guía de bolsillo para el tratamiento del tabaquismo. Barcelona, España: semfyc ediciones. Consultado el 09/01/2020. Recuperado de: https://www.saludinforma.es/portalsi/documents/10179/1032403/guiaBAJA.pdf/7f945968-4790-43ac-99ba-bd8855bcd5a3
 • Gorreto López, L., Duro Robles, R., Aguiló Juanola, M.C., Hidalgo Campos, I. & Méndez Castell, C. (2017). Guía de intervención individual para el tratamiento del tabaquismo. Islas Baleares, España: Dirección General de Salud Pública y Participación del Gobierno de las Islas Baleares. Consultado el 09/01/2020. Recuperado de: https://www.ibsalut.es/apmallorca/es/profesionales/publicaciones?catid=0&id=1046
 • López Delgado, M.E., Benito Fernández, B.M., Del Castillo Sedano, M.E., Álvarez Alonso, S., Gutiérrez Bardeci, L., Armentia González, I., Del Amo Santiago, M., Martín Fuente, F. & García Gutiérrez, M.A. (Ed.). (2010). Manual de abordaje del tabaquismo en atención primaria. Cantabria, España: Dirección General de Salud Pública del Gobierno de Cantabria. Consultado el 09/01/2020. Recuperado de: https://saludcantabria.es/index.php?page=MANUAL_ABORDAJE_TABAQUISMO_ATENCIoN-PRIMARIA
 • Prochaska, JO y DiClemente, CC (1982). Terapia transteórica: hacia un modelo de cambio más integrador. Psicoterapia: teoría, investigación y práctica, 19 (3), 276–288. https://doi.org/10.1037/h0088437

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.