Порушення режиму сну можуть означати дегенеративні захворювання

Порушення режиму сну можуть означати дегенеративні захворювання
Порушення режиму сну можуть означати дегенеративні захворювання

Останнє оновлення: 06 грудня, 2018

Дослідження показують, що порушення режиму сну, особливо під час фази сну зі швидким рухом очей, можуть свідчити про дегенеративні захворювання.

У сьогоднішній статті ми поговоримо про те, що режими сну можуть розповісти про ваше здоров’я.

Що таке порушення режиму сну?

сомнамбулізм

Розлади сну та пов’язані з ними проблеми мають не тільки люди, що страждають на нейродегенеративні захворювання, як-то хворобу Паркінсона, деменцію або хворобу Альцгеймера.

Вони змінюють звичний розвиток циклу сну і можуть впливати на розумову, емоційну або фізичну функцію людини.

Ось основні порушення режиму сну:

 • Апное уві сні (зупинка дихання)
 • Нічне нетримання сечі (особливо у дітей)
 • Безсоння (поганий, недостатній або неспокійний сон)
 • Синдром неспокійних ніг (кінцівки безперервно рухаються впродовж ночі)
 • Сонний параліч  (пробудження в фазі швидкого сну, коли мозок активний, а тіло, окрім очей, – ні)
 • Нічні жахи (різке пробудження з почуттям страху)
 • Сомнамбулізм (прогулянки або виконання інших рухів уві сні)
 • Нарколепсія (засипання в будь-який час або в будь-якому місці, без попередження)

Є також й інші, менш поширені порушення режиму сну, як-то:

 • Ідіопатична гіперсомнія (необхідність спати 4 додаткові години протягом дня)
 • Рецидивна гіперсомнія (необхідність спати до 20 годин упродовж декількох днів)
 • Ідіопатичне безсоння (неврологічний розлад циклу пробудження сну, який створює проблеми під час пробудження або регулювання сну)

Читайте також 8 способів позбутися розладів сну

Фаза швидкого сну та нейродегенеративні захворювання

хропіння

Відповідно до дослідження неврологічної служби клінічної лікарні в Барселоні, ваша поведінка під час фази швидкого сну може свідчити про певні захворювання, як-то хвороба Паркінсона або старече слабоумство.

Пацієнти, які страждають від кошмарів, у яких їх атакують або жорстоко з ними поводяться, а також ті, хто штовхається або кричить під час фази швидкого сну, у майбутньому  можуть страждати на нейродегенеративні захворювання через нестачу дофаміну в їхньому мозку.

Пацієнти можуть відвідати клініку сну, щоб пройти певні діагностичні тести, за допомогою яких лікарі проаналізують тип розладу, який їх вражає. Потім лікарі доможуть визначити, що це може означати для їхнього майбутнього.

Такий аналіз проводять в амбулаторних умовах в лікарні або клініці. Лікарі порівнюють поведінку під час фази швидкого сну з ймовірністю розвитку захворювання.

Порушення режиму сну можуть бути ознакою необхідності профілактики нарколепсії, інсульту або сонливості. Вони також можуть виявити такі респіраторні проблеми, як апное уві сні і хропіння.

Режими сну та неврологічні захворювання

порушення режиму сну

Крім допомоги пацієнтам, що страждають на респіраторні захворювання, пов’язані зі сном, лікарня в Іспанії також пропонує ліки проти розладів сну і досліджує взаємозв’язок між епілепсією і порушеннями режиму сну.

За словами невролога Марії Гудин, важко відрізнити епілептичний епізод від проблеми уві сні.

Її колега Мерседес Муньоз стверджує, що хвороба Паркінсона (друга найпоширеніша нейродегенеративна хвороба) частіше трапляється в людей, які страждають на безсоння, а також на тривогу та депресію.

 • Гіперсомнія трапляється у 80% пацієнтів з хворобою Паркінсона.
 • Розлади сну, які виникають під час фази швидкого сну, впливають на 40% пацієнтів.
 • Синдром нестабільних ніг вражає 20%.

Це означає, що кілька режимів сну поширені серед пацієнтів з нейродегенеративних захворюваннями і це може вплинути на якість їх життя.

Дослідження звичного режиму сну

Звичний режим сну може бути початковим проявом хвороби, тому важливо підійти до нього з терапевтичної точки зору.

Доктор Естефанія Сегура порівнювала первинні порушення сну з появою психічних захворювань, як-то шизофренія, депресія, тривожність та біполярний розлад.

Усі вони пов’язані із проблемами зі сном. Те ж саме стосується загальної тривожності і посттравматичного стресового розладу.

В одній статті йдеться про збільшення кількості людей хворих на деменцію, зокрема з хворобою Альцгеймера, що пов’язано з загальним збільшенням середньої тривалості життя.

Старіння, хвороба Альцгеймера та порушення режиму сну міцно пов’язані між собою. У поєднанні з генетичною схильністю та зовнішніми факторами вони можуть серйозно вплинути на якість життя пацієнта.

У багатьох випадках порушення сну призводять до госпіталізації. У цих пацієнтів порушення режиму сну набагато серйозніші, ніж у тих, у кого немає захворювань, пов’язаних із розладами сну.

Ознаки порушення режиму сну пацієнтів, які страждають на хворобу Альцгеймера:

 • Більша рухливість уві сні
 • Скорочення фази повільного сну і фази швидкого сну
 • Сонливість упродовж дня

Основною причиною цих проблем зі сном є пошкодження нейронів, які відповідають за безперервний сон.

Гіпоталамус і ваш внутрішній годинник відповідають за сон і неспання, але у цих людей вони не синхронізовані. • Iranzo, A., Molinuevo, J. L., Santamaría, J., Serradell, M., Martí, M. J., Valldeoriola, F., & Tolosa, E. (2006). Rapid-eye-movement sleep behaviour disorder as an early marker for a neurodegenerative disorder: a descriptive study. Lancet Neurology. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(06)70476-8
 • Iranzo, A., Tolosa, E., Gelpi, E., Molinuevo, J. L., Valldeoriola, F., Serradell, M., … Santamaria, J. (2013). Neurodegenerative disease status and post-mortem pathology in idiopathic rapid-eye-movement sleep behaviour disorder: An observational cohort study. The Lancet Neurology. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(13)70056-5
 • Terzaghi, M., Sinforiani, E., Zucchella, C., Zambrelli, E., Pasotti, C., Rustioni, V., & Manni, R. (2008). Cognitive performance in REM sleep behaviour disorder: a possible early marker of neurodegenerative disease? Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/j.sleep.2007.06.013
 • A., I., J.L., M., J., S., M., S., M.J., M., F., V., & E., T. (2006). Rapid-eye-movement sleep behaviour disorder as an early marker for a neurodegenerative disorder: a descriptive study. Lancet Neurology. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(06)70476-8
 • Kempfner, J., Sorensen, G., Zoetmulder, M., Jennum, P., & Sorensen, H. B. D. (2010). REM Behaviour Disorder detection associated with neurodegenerative diseases. In 2010 Annual International Conference of the IEEE Engineering in Medicine and Biology Society, EMBC’10. https://doi.org/10.1109/IEMBS.2010.5626212

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.