Розсічення аорти: що це таке і що це викликає

Розсічення аорти - це розрив, який потребує негайного медичного втручання. Ось симптоми та деякі можливі стратегії профілактики.
Розсічення аорти: що це таке і що це викликає

Останнє оновлення: 30 жовтня, 2019

Розсічення аорти вважають екстреною ситуацією в медицині, яка вимагає негайного хірургічного втручання. Причина, через яку так важливо якомога швидше розпочати лікування, – високий рівень смертності. Якщо ви хочете дізнатися більше про симптоми, причини та запобігання розсіченню аорти, читайте далі.

Розсічення аорти

Ви, мабуть, ніколи раніше не чули цього терміна, однак розсічення аорти стає все більш поширеним.

Тому важливо знати, що це таке, його причини та симптоми, а також деякі методи його попередження.

Розсічення аорти – це розрив, який виникає в аорті. Це піддає середній шар артерії кровотоку, що протікає по ній. У результаті зменшується приплив крові або аорта руйнується.

Обидва можливі результати ставлять під загрозу життя пацієнта. Перш за все, якщо аорта розірвана, шанси хворого померти досить високі. Тому важливо виявити симптоми та якомога швидше звернутися до лікаря.

Симптоми розсічення аорти

симптоми розсічення аорти
Нижче наведено деякі симптоми, на які необхідно звернути особливу увагу:
  • сильний, різкий і колючий біль, що виникає в грудях або під грудьми
  • блідість шкіри та слабкий пульс
  • задишка
  • запаморочення, яке супроводжується нудотою і пітливістю

Ці симптоми можуть змусити вас думати, що у вас серцевий напад. Однак, відчуваючи ці симптоми, важливо негайно відправитись до відділення швидкої допомоги у лікарні. Сильний біль в області грудної клітини може свідчити про те, що аорта розірвалася, тому потрібно діяти якомога швидше.

Причини

Причини, які можуть призвести до розсічення аорти, можуть бути абсолютно різними. Нижче наведено кілька можливих причин:

  • Дегенерація середнього шару: в цьому випадку судинна стінка слабшає. Наприклад, це може бути пов’язано з атеросклерозом. Потім стінка аорти стоншується і розширюється, збільшуючи шанси на розсічення.
  • Артерит: це запалення, яке спричиняє звуження артерій, не даючи крові нормально текти.
  • Вальвулопатії: у цьому випадку клапани пошкоджуються через старіння, травму чи інфекції, через що вони слабшають і виникає ризик розриву.

Чи можна цьому запобігти?

Відповідь – так, і саме тому важливо знати, як можна допомогти зменшити ризик цього стану.

Як запобігти розсіченню аорти

Є лише одне можливе лікування цього стану, і це хірургічна операція. Тому найкращий спосіб уникнути цього – вжити профілактичних заходів.

Для цього найкраще, що ви можете зробити, якщо страждаєте на вальвулопатію, артерит або якусь пов’язану з цим проблему – часто проходити медичні огляди. Також дуже важливо підтримувати належний артеріальний тиск.

Якщо у вас розвинувся стан, який послаблює артерії або наражає вас на ризик розсічення аорти, ви повинні запитати у лікаря, що ви можете зробити, щоб запобігти цим неприємним і, можливо, летальним наслідкам. Ваш лікар надасть вам декілька індивідуальних варіантів, які будуть корисними.

Як бачите, кожен має знати про цей тип артеріального розриву, який може бути смертельним. Також важливо усвідомлювати важливість частих оглядів. Крім того, якщо ви та ваш лікар вважаєте, що ви в групі ризику, вам потрібно вжити набагато жорсткіших профілактичних заходів.

Чи знали ви про розсічення аорти раніше?

Якщо ви страждаєте від будь-якого зі згаданих захворювань або розладів, відчуваєте біль у грудях і у вас є труднощі з диханням, якомога швидше вирушайте до лікарні. Швидке втручання в цих ситуаціях має важливе значення для виживання.  • Contreras Zúñiga, E., Zuluaga Martínez, S. X., Gómez Mesa, J. E., Ocampo Duque, V., & Urrea Zapata, C. A. (2009). Diseccion aórtica: estado actual. Revista costarricense de cardiología11(1), 19-27.
  • Pachar, J.V., Hidalgo, J.A., Aguirre, V.A., Alvarado, O.L., & Santos, M.. (2010). Aneurisma de arco aórtico secundario a degeneración de la media: A propósito de un caso de muerte súbita juvenil. Cuadernos de Medicina Forense16(3), 161-165. Recuperado en 26 de abril de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1135-76062010000200004&lng=es&tlng=es.
  • Romero Requena, J.M., Bueno Jiménez, C., Bureo Dacal, P., & Pérez Miranda, M.. (2003). Disección de aorta: a propósito de dos casos. Anales de Medicina Interna20(3), 59-60. Recuperado en 26 de abril de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-71992003000300014&lng=es&tlng=es.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.