Що таке рідка біопсія?

24 Квітня, 2020
Рідка біопсія - будь-яка біологічна рідина, наприклад, кров, сеча або плевральна рідина, де можна визначити біомаркер. Це методика, яка має деякі переваги над традиційною біопсією і дуже корисна для спостереження за хворими на рак.

Рідка біопсія – це метод характеристики пухлини. Люди також знають її як “тест крові на біомаркери“. Досі єдиним методом, який дозволяв медичним працівникам визначити тип пухлини у пацієнта, була біопсія тканини. Однак біопсії тканин мають низку обмежень. Це спонукало до розробки нових і менш інвазивних методик, таких як рідка біопсія.

Цей метод шукає, кількісно визначає та характеризує пухлинні клітини, а також ДНК їх ядер або ДНК пухлини, що циркулюють у крові пацієнтів з певними видами раку. Основною метою є підрахунок пухлинних клітин у крові для прогнозування виживання. Чим більше пухлинних клітин у пацієнта, тим гірший прогноз. Цей метод застосовують при раку молочної залози, простати, товстої кишки, прямої кишки та легенів.

Рідкою біопсією може бути будь-яка біологічна рідина, наприклад, кров, сеча або плевральна рідина. Ці рідини можуть визначати біомаркер, який, як і в біопсії тканини, являє собою тканину, яка продукувала біомаркер.

Обмеження біопсії тканини

рідка біопсія та біопсія тканин
Як ми вже згадували вище, біопсія тканини, хоча вона є одним із найкращих методів визначення особливостей пухлини, має кілька обмежень. По-перше, для цього потрібен зразок пухлини. Іншими словами, це інвазивна техніка, яка потребує незначних операцій, що незручно для пацієнта.

Як і всі операції, це може бути не найкращим варіантом для певних пацієнтів у делікатних ситуаціях або на запущених стадіях захворювання. Ще одне обмеження полягає в тому, що тканина, відібрана для біопсії, може бути не найбільш підхожою. Також це може не стосуватися загальної оцінки пухлини. Окрім цього, результати можуть зайняти кілька днів.

З іншого боку, біопсія тканини лише дозволяє лікарям знати мутаційний статус пухлини в певний час. Таким чином, для подальшого спостереження за станом пацієнта потрібно кілька операцій з плином розвитку захворювання. Крім того, якщо проба була вилучена давно і на іншій стадії захворювання, це може бути не найкращим вибором для вибору лікування пацієнта.

Останнє обмеження полягає в тому, що, залежно від розташування пухлини, іноді неможливо зробити біопсію. У цих випадках на допомогу приходить рідка біопсія.

Переваги рідкої біопсії

Рідка біопсія пропонує перевагу швидкого виявлення мутацій при певних пухлинах чутливим, зручним та надійним способом як для пацієнта, так і для онколога. Також вона дає змогу виявити мутації в ДНК, наявні в крові, щоб визначити найкращі доступні варіанти лікування.

Окрім того, вона набагато менш інвазивна, ніж традиційна біопсія. Щоб зробити рідку біопсію, лікар просто має зробити аналіз крові та застосувати передові та ультрачутливі аналітичні методи, такі як технологія BEAMing.

Оскільки потрібне лише взяття крові, можна зробити рідку біопсію, не впливаючи на самопочуття пацієнта. Крім того, вона доступніша для більшої кількості пацієнтів, ніж біопсія тканини. Цей факт передбачає можливість отримання даних про захворювання в режимі реального часу.

Нарешті, необхідно зазначити, що рідка біопсія репрезентує всю пухлину, а не лише її частину. Також це дозволяє контролювати захворювання з часом, що було обмеженням традиційної біопсії.

Ця стаття також може вас зацікавити: Як виявити рак яєчників?

Коли роблять рідку біопсію

коли роблять рідку біопсію
Рідка біопсія є ідеальною, коли лікар не зміг отримати достатню кількість тканини від біопсії тканини. Ще один випадок ​​- коли пухлина розташована в важкодоступному місці. Ось деякі з цих складних місць:

  • мозок
  • кістки
  • легені

Крім того, її рекомендують, коли пацієнт не реагує на лікування і коли пацієнт відмовляється пройти іншу традиційну біопсію.

Відкрийте для себе: Як чорні лінії на нігтях можуть свідчити про рак

Висновок

Рідка біопсія – дуже корисний метод, який може замінити інвазивну техніку біопсії тканини. Він має багато переваг перед традиційною біопсією. Однак фахівці досі її вивчають, щоб виявити можливості подальшого використання.

  • Barcat, J. A. (2015). Biopsia líquida. Medicina (Argentina).
  • Silva, A. S. F. da, Cavichio, M. W. E., Machado, A. L., Tokura, E. H., Andrade, L. E. C., Lázari;, C. dos S., … Carvalho, M. H. B. de. (2017). Biópsia líquida. Fleury Medicina e Saúde. Revista Medica: N: 5 Edição 2 ;2017.
  • Salinas Sánchez, A. S., Martinez Sanchis, C., Gimenez Bachs, J. M., & García Olmo, D. C. (2016). Biopsia líquida en cáncer. Actas Urologicas Espanolas. https://doi.org/10.1016/j.acuro.2015.06.008