Що таке водно-електролітний баланс?

Мінерали - поживні речовини, які ми вживаємо в невеликій кількості. Вони виконують важливі функції в організмі людини. Дізнайтеся більше про водно-електролітний баланс у вашому тілі.
Що таке водно-електролітний баланс?

Останнє оновлення: 14 грудня, 2020

Водно-електролітний баланс – це процес, спрямований на підтримку правильного балансу між зволоженням та надходженням мінеральних речовин. Порушення будь-якого з цих двох компонентів може спричинити шкідливий вплив на організм. Деякі дефіцити мінеральних речовин, зокрема натрію (гіпонатріємія), можуть призвести навіть до летального результату.

Тому ми пояснимо все про найважливіші функції основних електролітів нашого організму. Ми також дамо вам низку рекомендацій, щоб ви споживали необхідну кількість, запобігаючи таким чином дисбалансу.

Електроліти

Електроліти – це іонізовані мінерали, які виконують кілька функцій в організмі людини. Багато з них стосуються підтримання осмотичного балансу або передачі нервових імпульсів.

Розгляньмо найважливіші.

що таке водно-електролітний баланс

Натрій

Натрій – один із найпоширеніших мінералів. Його дефіцит, як ми вже згадували раніше, викликає розлад, відомий як гіпонатріємія. Натрій є основною поживною речовиною для передачі нервового імпульсу, а від цього залежить наше життя.

Окрім того, він відіграє важливу роль у підтримці кров’яного тиску, як показало дослідження, опубліковане в журналі «Nutrients». Натрій є вологомісною сполукою, тому він зв’язується з водою, збільшуючи тим самим напругу при надмірному споживанні.

На щастя, майже вся їжа в нашому раціоні містить натрій. Тому зазнати його дефіциту досить важко. Насправді це, як правило, ймовірне лише у випадках надмірного потовиділення та спекотного і вологого середовища.

Спортсмени, які змагаються в спекотних умовах, мають стежити за споживанням цього мінералу. Вони можуть це робити за допомогою спеціальних напоїв.

Кальцій

Кальцій – найпоширеніший мінерал в організмі людини. Це важлива частина наших кісток, яка збільшує їх щільність та зменшує ризик переломів. Як підтверджують сучасні наукові дані, цей мінерал має вкрай важливе значення, коли метою є запобігання демінералізації кісток, що спричинена менопаузою.

Окрім того, ця поживна речовина також відіграє роль у передачі нервового імпульсу та у скороченні м’язів, як серцевих, так і скелетних. З цієї причини важливо забезпечити його належний рівень в організмі.

Вас також може зацікавити: Як вибрати препарати кальцію

Калій

Калій бере участь у передачі нервових імпульсів, але він також регулює артеріальний тиск, надаючи гіпотензивний ефект, на відміну від натрію. Згідно з дослідженням, опублікованим у виданні «Journal of Clinical Hypertension», регулярний прийом мінералу сприяє зниженню артеріального тиску, тому ми можемо рекомендувати його людям із таким захворюванням.

Як підтримувати водно-електролітний баланс?

Для підтримки водно-електролітного балансу, перш за все, важливо забезпечити належне споживання води. Вам не потрібно чекати, поки ви відчуєте спрагу, оскільки організм активує цей механізм лише тоді, коли вже відбулася значна втрата.

Бажано періодично пити невелику кількість прісної води та уникати газованих та безалкогольних напоїв для виконання цієї функції. Було продемонстровано, що часте споживання цукрів шкодить здоров’ю.

Споживання мінеральних речовин сприяє підтримці водно-електролітного балансу

Щоб покращити споживання мінеральних речовин, ми рекомендуємо солити їжу трохи більше, ніж зазвичай, під час тренувань у спекотних умовах. Роблячи це, ви зменшуєте ризик гіпонатріємії.

У випадку з людьми, які ведуть малорухливий спосіб життя, споживання натрію необхідно коригувати відповідно до їх харчових потреб. Однак його потрібно обмежити у випадку артеріальної гіпертензії.

Найкраще мати різноманітний і збалансований раціон, сповнений овочів. Фрукти та овочі відомі своїм вмістом мікроелементів. Вони мають чудовий вміст мінералів, що може допомогти запобігти дефіциту, який впливає на наше здоров’я.

Нарешті, потрібно забезпечити щоденне споживання кальцію, щоб запобігти проблемам, пов’язаним з щільністю кісткової тканини. З огляду на цю мету можна збільшити споживання молочних продуктів, горіхів або синьої риби. Наприклад, консервовані сардини рекомендують для профілактики остеопорозу у жінок.

водно-електролітний баланс в організмі

Водно-електролітний баланс покращує здоров’я

Як ви вже переконалися, підтримка належного електролітного балансу є надзвичайно важливою, коли метою є покращення здоров’я або запобігання зниження продуктивності під час спортивних змагань.

На щастя, дуже легко оптимізувати споживання мінеральних речовин, необхідних вашому організму, дотримуючись порад, які ми надали вам у цій статті. Якщо ви регулярно їсте овочі разом з молочними продуктами та синьою рибою, то ви навряд чи зазнаєте будь-якого дефіциту цих мікроелементів.

Однак, якщо ви страждаєте на якусь хворобу, ми завжди рекомендуємо звернутися до лікаря. Пам’ятайте, що люди, які страждають на гіпертензію, наприклад, не повинні зловживати сіллю.  • Grillo A., Salvi L., Coruzzi P., Salvi P., et al., Sodium intake and hypertension. Nutrients, 2019.
  • Weaver CM., Alexander DD., Boushey CJ., Dawson Hughes B., et al., Calcium plus vitamin D supplementation and risk of fractures: an updated meta analysis from the national osteoporosis foundation. Osteoporos Int, 2016. 27 (1): 367-76.
  • Chmielewski J., Carmody JB., Dietary sodium, dietary protassium, and systolic blood pressure in US adolescents. J Clin Hypertens, 2017. 19 (9): 904-909.
  • Malik VS., Li Y., Pan A., Koning LD., et al., Long term consumption of sugar sweetened and artificially sweetened beverages and risk of mortality in US adults. Circulatino, 2019. 139 (18): 2113-2125.
  • Feye, Andrés Santiago Parodi. “Composición de las bebidas deportivas: efectos sobre la hidratación y el rendimiento.” Revista Universitaria de la Educación Física y el Deporte 11 (2018): 45-53.
  • Díaz-Rizo, Valeria, et al. “Factores nutricionales relacionados con osteoporosis.” El Residente 13.1 (2018): 23-30.
  • Llanio, Raimundo. “Balance HÃdrico y ElectrolÃtico.” Revista Cubana de Medicina 1.1 (2019).
  • Henríquez-Palop, Fernando, et al. “La sobrecarga hídrica como biomarcador de insuficiencia cardíaca y fracaso renal agudo.” Nefrología (Madrid) 33.2 (2013): 256-265.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.