Учені розробляють "живу" пов'язку для колін

Учені відкрили новий надзвичайний спосіб загоїти розрив колінного хряща за допомогою пов'язки зі стовбуровими клітинами. Дізнайтеся більше про це надзвичайне відкриття, а також про те, що воно означає для майбутнього лікування травм коліна.
Учені розробляють "живу" пов'язку для колін

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Розрив меніска – це одна з найпоширеніших колінних травм у всьому світі. Насправді, лише в Європі та США щороку трапляється понад мільйон таких випадків.

Це пошкодження або розрив хрящової прокладки, яка виконує роль подушки для надколінника. Вона забезпечує стабільність колінної чашки.

Розриви меніска найчастіше трапляються в спортсменів, особливо у футболістів. У більшості випадків лікарі можуть вилікувати їх лише за допомогою складної операції.

Оскільки до цієї ділянки не притікає кров, рана дуже важко загоюється. У результаті багатьом людям так і не вдається повністю одужати. 

Досить часто фахівці рекомендують процедуру, яка називається меніскектомія. Вона передбачає повне видалення розірваного меніска. Хоча зазвичай така процедура завершується успішно, вона не вирішує інших проблем, які можуть виникнути в майбутньому.

Однак дослідники з університетів Ліверпуля та Брістоля (Сполучене Королівство) нещодавно здійснили визначне відкриття. Вони знайшли новий спосіб вилікувати розрив, не видаляючи пошкоджений меніск.

Це називається “жива пов’язка”, яку виготовляють зі стовбурових клітин пацієнта. Виявляється, що такий засіб стимулює ріст клітин в ураженій зоні та відновлює пошкоджені або розірвані тканини.

Пов’язка зі стовбуровими клітинами

У журналі Stem Cells Translational Medicine (“Трансляційна медицина стовбурових клітин”) було опубліковано дослідження. Його автори обговорюють здатність “клітинної пов’язки” стимулювати загоєння розірваного меніска.

Компанія Azellon розробила цю пов’язку на кошти Innovate UK.

Уперше пов’язку випробували на п’яти пацієнтах-волонтерах. Усім їм було від 18 до 45 років і вони мали розрив білої зони меніска.

  • Спочатку дослідники взяли стовбурові клітини з кісткового мозку учасників.
  • Вони вирощували ці клітини в лабораторії впродовж двох тижнів.
  • Після цього вчені використали зрілі клітини в структурі мембрани пов’язки.
  • Потім цю пов’язку імплантували в розрив меніска.
  • Після цього хрящ зшили, щоб закрити та зафіксувати його.
Який результат?

На подив учених, таке лікування виявилося успішним. Результати були дуже обнадійливими.

Через 12 місяців після процедури огляд усіх пацієнтів підтвердив загоєння меніска. Крім того, троє учасників повністю вилікували коліно через 24 місяці.

На жаль, двом іншим пацієнтам довелося видалити пошкоджений меніск, оскільки знову почали проявлятися початкові симптоми.

Для такого лікування потрібно перенести два хірургічних втручання

Ви могли подумати, що це нове лікування можна здійснити без операції. Утім, щоб застосувати пов’язку лікарям доведеться зробити два хірургічні втручання.

  1. Перша процедура – забір стовбурових клітин із кісткового мозку.
  2. Друга – імплантація створеної пов’язки.

А втім, головний дослідник проекту Ентоні Холландер запевняє, що вони працюють над розробкою кращої версії лікування. Учені й медики хочуть використовувати донорські стовбурові клітини, щоб зменшити вартість операції. Це також дозволить пацієнтам уникнути необхідності проходити через дві операції.

Професор Ешлі Блум, голова відділу ортопедичної хірургії в Університеті Брістоля, погоджується:

“Клітинна пов’язка має дивовижний потенціал стати новим варіантом лікування для хірургів, які можуть особливо успішно лікувати молодших пацієнтів і спортсменів, зменшуючи ймовірність раннього розвитку остеоартриту та меніскектомії”.

Обнадійливі результати

Це новітнє лікування потребує подальших досліджень. Однак результати “клітинної пов’язки” дуже цікаві. Вона є важливою майбутньою альтернативою видалення розірваного меніска.

Оскільки така пов’язка може відновити пошкоджені тканини, пацієнтам не обов’язково йти на додаткові операції, щоб повернути функції коліна.

Ба більше, оскільки тканини самі загоюються, це значно зменшує ризик хронічних захворювань, таких як артрит, артроз і остеоартрит.  • Álvarez López, A., García Lorenzo, Y., Ortega González, C., & Guillen de la Rosa, R. (2012). Lesiones de menisco en pacientes con osteoartritis de la rodilla. Revista Archivo Médico de Camagüey, 16(3), 343-352.
  • Stem cell ‘living bandage’ for knee injuries trialled in humans – News – University of Liverpool. (2016). Retrieved from https://news.liverpool.ac.uk/2016/12/16/stem-cell-living-bandage-knee-injuries-trialled-humans/
  • Villarreal, J. M. B., González, I. L., & Vargas Sánchez, G. (2009). Lesiones meniscales. Ortho-tips, 5(1), 39-48.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.