Усе, що потрібно знати про "синдром розбитого серця"

Попри те, що синдром розбитого серця частіше турбує жінок, чоловіки також можуть захворіти на цей розлад, якщо у них раніше були будь-які порушення у роботі серцево-судинної системи, або ж якщо вони часто переживають стрес.
Усе, що потрібно знати про "синдром розбитого серця"

Останнє оновлення: 12 лютого, 2019

“Синдром розбитого серця” – це досить серйозна проблема, тож нехай вас не вводять в оману приємні поетичні та символічні асоціації, що виникають, коли ви чуєте ці три слова. Цей синдром є справжнім серцевим захворюванням, про який необхідно знати всім з метою його профілактики та ефективного лікування.

Зверніть увагу, що цю кардіоміопатичну хворобу, пов’язану зі стресом, вперше дослідили лише кілька років тому.

У 1990-х роках з’явилася перша наукова публікація про синдром розбитого серця. Її автором став відомий японський лікар. У своєму дослідженні японець описав цілу низку клінічних особливостей цього захворювання, які до тієї пори не були відомі широкому загалу.

При синдромі розбитого серця відбувається легке скорочення лівого шлуночка. Зверніть увагу, що ця хвороба також супроводжується неприємним відчуттям ядухи та різким підвищенням рівня адреналіну в організмі.

Особливості синдрому розбитого серця

Є три основні характеристики кардіоміопатії Якоцубо, згідно з результатами досліджень самого вченого.

Та з того часу вченим вдалося значно краще вивчити це серцеве захворювання. Окрім отриманої інформації дослідники підняли ще цілу низку різноманітних аспектів та нюансів, які потребують детальнішого вивчення та аналізу.

Зверніть увагу, що синдром розбитого серця зазвичай зникає сам по собі за кілька днів, не викликаючи жодних негативних наслідків.

Попри те, що вченим досі не вдалося повністю вивчити всі особливості цього синдрому, дуже важливо знати про всі ефективні методи профілактики цього захворювання, а також фактори ризику, яких варто уникати.

Сьогодні ми поговоримо про основні особливості перебігу кардіоміопатії Якоцубо.

1. Синдром розбитого серця значно важче протікає у чоловіків

Ми вже згадували про те, що жінок це захворювання вражає набагато частіше, ніж чоловіків. Ба більше, чимало людей щиро вважають, що цей синдром є притаманним тільки представницям прекрасної статі, і що чоловіки не можуть захворіти на синдром розбитого серця.

Також багато хто помилково думає, що це захворювання є одним з найпоширеніших розладів у роботі органів серцево-судинної системи.

Утім, ми б хотіли детальніше прояснити для вас особливості синдрому розбитого серця:

 • Ця хвороба частіше турбує жінок у період менопаузи
 • Також кардіоміопатія Якоцубо також може вражати чоловіків. Звісно, це трапляється рідше, проте не варто вилучати ризик розвитку синдрому розбитого серця у представників сильної статі.

Не забувайте, що згідно зі статистикою, чоловіки є більш схильними до будь-яких серцевих захворювань, аніж жінки. Саме тому цей кардіоміопатичний синдром, який часто виникає у результаті пережитого стресу, може призвести до серйозних ускладнень або навіть закінчитися фатально для тих, хто раніше вже страждав на серцеві розлади.

Попри те, що жінки є основною групою ризику, варто наголосити на тому, що синдром розбитого серця не є типовим захворюванням. Не потрібно думати, що кожного дня лікарі та медики у кабінетах екстреної швидкої допомоги мають справу з цим синдромом.

У цьому випадку ми говоримо про тимчасову серцеву аномалію. Трапляється це захворювання значно рідше, ніж серцевий напад та інші подібні розлади.

2. Синдром розбитого серця є тимчасовим станом, а не гострою серцевою недостатністю

особливості синдрому розбитого серця

Найбільш проблемна особливість кардіоміопатії Якоцубо полягає у тому, що хворий/-а помилково вважає, що у нього/неї відбувається серцевий напад.

Симптоми цих двох розладів і справді є невимовно схожими. Однак щойно лікар повністю вас обстежить та отримає результати аналізів, вони можуть встановити, чи справді у вас серцевий напад, чи синдром розбитого серця.

 • При цьому захворюванні не відбувається блокування артерій тромбами, як при серцевому нападі
 • Одним з найбільш тривожних симптомів синдрому розбитого серця є те, що лівий шлуночок набуває конусоподібної форми
 • Причиною цієї зміни є вплив адреналіну, адже його підвищення призводить до тимчасового викривлення серцевого м’яза, проте не змінює структуру коронарних артерій.

Зазвичай ці зміни зникають так само раптово, як і з’являються, причому без жодних видимих наслідків.

Проте варто занепокоїтися, якщо ви раніше хворіли на синдром розбитого серця або інші серцеві розлади.

3. Емоції можуть негативно вплинути на роботу серця

Розчарування, втрата близької людини, погані новини або гострі емоційні переживання… Усі ці негативні емоції можуть вплинути на роботу важливих внутрішніх органів та систем.

Насправді головний мозок людини не підготовлений до подібного перепаду емоцій, тож і реагує він на них досить агресивно: у стресовій ситуації відбувається виділення токсичних гормонів, які погіршують роботу серця.

 • Рівні дофаміну, адреналіну та норадреналіну різко зростають до величезних масштабів. Ці катехоламіни рухаються з кров’ю по всьому організму та безпосередньо впливають на роботу серцевого м’яза.
 • Зазвичай перепади рівнів цих речовин в організмі супроводжуються відчуттям ядухи, запамороченням та гострим болем у грудях, який наче паралізує людину зсередини.

У такі миті людині може здаватися, що вона помирає. Емоції хворого перетворюються на його найбільших ворогів, адже при появі таких неприємних симптомів людина не знає, як діяти далі та що робити для покращення самопочуття.

4. Чи можна померти від синдрому розбитого серця?

Побутує вірування, що синдром розбитого серця не може призвести до летальних наслідків.

Однак ми б хотіли розвіяти цей міф та детальніше прояснити для вас особливості цього захворювання:

 • Якщо ви не навчитеся контролювати емоції, то такий простий на перший погляд розлад як кардіоміопатія, може з часом призвести до серйозних ускладнень (наприклад, до серцевого нападу).
 • Необхідно пам’ятати, що у разі частих повторень синдрому розбитого серця відбудеться серйозне ушкодження серцевого м’яза.
 • Кардіоміопатія Якоцубо може складно протікати у людей похилого віку або у тих, хто раніше страждав через інші захворювання серцево-судинної системи.

Саме тому ми рекомендуємо розцінювати цей клінічний синдром як своєрідне “попередження” організму. Вважайте синдром розбитого серця закликом краще турбуватися про себе як у фізичному, так і в емоційному плані.

5. Ніхто не готовий до перепаду емоцій та поганих новин, проте можна “натренувати” свій організм правильно на них реагувати

як підготувати організм до негативних емоцій

Звісно, усім відомо, що людина не володіє здібністю передбачати майбутнє, тож ніхто завчасно не знає, як адекватно відреагувати на несподівані погані новини.

Єдине, що ви можете зробити заради власного блага – це завжди піклуватися про своє здоров’я та регулярно “тренувати” мозок, щоб мати змогу зберігати спокій навіть у складних обставинах. Навчіться зберігати внутрішню гармонію з собою, завжди будьте життєрадісними та контролюйте емоції.

Ось кілька корисних порад, які допоможуть знизити ризик розвитку синдрому розбитого серця:

 • Перегляньте щоденні звички. Відмовтеся від тютюнових виробів, правильно харчуйтеся та регулярно займайтеся спортом. Ці прості рекомендації допоможуть вам покращити роботу серця.
 • Тренуйте свої емоції. Для цього час від часу практикуйте різноманітні релаксаційні техніки, медитацію та інші методи фокусування уваги.
 • Підберіть собі хобі, які допоможуть звільнитися від негативних емоцій. Вони не тільки відновлять ваш емоційний стан, але й допоможуть краще почуватися фізично. Це можуть бути такі види активності, як танці, малювання, письмо, розмови з друзями або додаткові навчальні заняття.

Попри те, що синдром розбитого серця зазвичай є досить невинним захворюванням, яке не призводить до летальних наслідків, вам необхідно замислитися над збереженням емоційної рівноваги. Якщо ви не будете правильно керувати своїми емоціями у стресових ситуаціях, це може будь-якої миті викликати болісні відчуття та інші неприємні симптоми.

Це може вас зацікавити ...
Синдром розбитого серця: 3 ідеї для роздумів
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
Синдром розбитого серця: 3 ідеї для роздумів

Потрібно пам'ятати, що синдром розбитого серця є дуже поширеною серед жінок, але не загрожує життю. Проте вона може призвести до кількох днів у реа...
Зміст цієї публікації носить виключно інформаційний характер. Ні в якому разі не можна використовувати для постановки або заміни медичного діагнозу, самого лікування або рекомендацій спеціаліста. Якщо у вас виникли запитання чи сумніви, зверніться до перевіреного спеціаліста та отримайте його схвалення перед початком будь-якої процедури.