Вчені виявили частину мозку, яка стає зрілою у 36 років

18 Січня, 2019
До недавньої пори люди вважали, що головна зорова частина кори головного мозку за своєю структурою є такою самою, як і у тварин. Проте нещодавно вченим вдалося з'ясувати, що деякі частини головного мозку людини потребують кілька десятків років для повноцінного розвитку.

Ви можете бути здивовані: невже деякі частини головного мозку справді можуть розвиватися аж до 36 років? Чи справді це можливо? Насправді це цілком можливо, і ця особливість організму є неймовірно корисною для людини.

Ще донедавна всі вважали, що головний мозок людини досягає повної зрілості ще впродовж перших років життя. Є ще один поширений міф, що після досягнення певного віку або у разі травмування голови втрата нейронів або нервових тканин є незворотною.

Усі ці та інші теорії та міфи про особливості будови та розвитку головного мозку були розвіяні у ході наукового прогресу та вдосконалення деяких технологій, зокрема магнітно-резонансної томографії.

На щастя, були запроваджені нові методи аналізу та вивчення особливостей структури та роботи головного мозку. Завдяки цим дослідженням вченим вдалося з’ясувати чимало нових дивовижних фактів.

Однією з таких неймовірних особливостей є нейропластичність головного мозку. Наш мозок має здатність відновлюватися, незалежно від віку та перенесених травм. Насправді головний мозок людини має здатність встановлювати нові стійкі нервові зв’язки.

Усе, що для цього потрібно – це постійно стимулювати мозкову активність, піклуватися про належну роботу мозку та регулярно вдосконалювати свої когнітивні резерви.

Нещодавно провели ще одне дослідження, результати якого довели, що головний мозок людини досягає повної зрілості у віці від 30 до 40 років.

Мабуть, цей факт викликав у вас сильне зацікавлення. Радимо уважно читати далі, адже у цій статті ми зібрали найцікавіші факти про особливості розвитку головного мозку.

Деякі частини головного мозку досягають зрілості аж після 30 років

зрілість мозку після 30 років

Незалежно від того, чи ви ще не досягли 30-річного віку, чи вже давно проминули цю відмітку, необхідно пам’ятати, що помітити ці зміни у роботі головного мозку дуже важко. Якщо у вас немає проблем із зором, ви навряд чи звернете увагу на те, що зорова частина кори головного мозку зазнала якихось змін.

Результати дослідження, які стверджують, що певні частини мозку людини досягають зрілості лише у віці від 36 до 40 років, вперше вийшли друком лише декілька місяців тому. Ці дивовижні факти були опубліковані у виданні “Science Daily”, а вперше надбання вчених побачили світ у журналі “Journal of Neuroscience”.

Зорова частина кори головного мозку досягає зрілості аж у 36 років

розвиток зорової частини головного мозку

Група вчених з університету імені МакМастера, що розташований в Онтаріо (Канада), виявили, що зорова частина кори головного мозку (центр управління зором) припиняє свій розвиток, коли людина досягає 40-річного віку.

До недавньої пори чимало людей вважали, що розвиток головного мозку припиняється після 5-6 перших місяців життя. Саме тому результати наукових досліджень вчених з канадського університету шокували багатьох.

Було проведене не одне посмертне дослідження тканин головного мозку 30 людей у віці від 20 до 80 років. Ці експерименти проводили на базі факультету психології та нейробіології при університеті імені МакМастера.

У ході досліджень вченим вдалося з’ясувати таку інформацію:

Активність деяких глутаматних протеїнів досягає повного розквіту та активності, коли людина перебуває у віці від 35 до 41 року.

Ба більше, ще до недавньої пори вчені вважали, що зорова частина кори головного мозку за своєю структурою є ідентичною до структури будови мозку тварин. Іншими словами, вони гадали, що й мозок людини досягає повної зрілості ще у перші місяці життя.

Втім, у ході тривалого та ретельного аналізу вдалося з’ясувати кілька цікавих особливостей будови мозку людини. На противагу до розвитку мозку тварин, головний мозок людини може досягати зрілості впродовж багатьох десятиліть.

Попри загальноприйняті вірування, зір людини також розвивається багато років, а не тільки у дитячому віці.

Деякі види білків, зокрема ГАМК-ергічні протеїни, досягають активності у розмірі 80% лише після досягнення мозком повної емоційної зрілості.

Дуже важливо зазначити, що у цьому аспекті жодної різниці між жінками та чоловіками немає. Обидві статі проходять одні й ті самі стадії зрілості головного мозку.

Який вплив мають результати цього дослідження?

вплив досліджень розвитку частини головного мозку

Для того, щоб повністю осягнути, який вплив мають результати досліджень канадських вчених, необхідно розглянути, які саме функції виконує зорова частина кори головного мозку:

  • Зоровий кортекс обробляє інформацію, яка потрапляє на сітківку ока
  • Щойно зорова частина кори головного мозку отримує цю інформацію, вона розподіляє її між 20 спеціалізованими ділянками за допомогою 280 мільйонів нейронів.

Керівник експерименту, доктор Кетрін Мерфі, пояснює, що результати цього дослідження відчиняють двері до нових методів лікування різноманітних порушень зору.

Одним з найбільш популярних розладів зору є амбліопія, або так зване “ліниве око”.

  • Це порушення характеризується затримкою розвитку зору. Оскільки ця хвороба має органічну природу, дитина не може розвинути 100% зору.
  • До недавньої пори вчені та лікарі вважали цю проблему невиліковною, якщо корекційних заходів не було вжито, допоки дитині не виповнилося 7-9 років.
  • На щастя, насправді “ліниве око” можна вилікувати, навіть якщо людина вже досягла 30-річного віку.

Як ми вже розповідали, це дослідження відкрило перед вченими чимало нових можливостей.

А що, як головний мозок людини має більше потенціалу, ніж ми думаємо? А що, як він володіє більшою пластичністю, тож деякі частини головного мозку справді не припиняють розвиватися навіть у зрілому віці?

Якщо вчені не припинять вивчати особливості будови головного мозку, то у найближчі декілька років їм вдасться отримати відповіді ще на цілу низку цікавих та важливих запитань.

Grill-Spector, K., & Malach, R. (2004). THE HUMAN VISUAL CORTEX. Annual Review of Neuroscience. https://doi.org/10.1146/annurev.neuro.27.070203.144220

Gogtay, N., Giedd, J. N., Lusk, L., Hayashi, K. M., Greenstein, D., Vaituzis, A. C., … Thompson, P. M. (2004). Dynamic mapping of human cortical development during childhood through early adulthood. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.0402680101