Вживання риби із ртуттю під час вагітності може викликати аутизм

Вплив ртуті на розвиток дітей з аутизмом з кожним новим науковим дослідженням стає дедалі більш очевидним. У цій статті ми розповімо, яким чином вживання риби із ртуттю може зашкодити вагітній жінці.
Вживання риби із ртуттю під час вагітності може викликати аутизм

Останнє оновлення: 25 грудня, 2018

Упродовж багатьох років питання, чому кількість дітей, хворих на аутизм, невпинно зростає, так і залишається невирішеним попри величезну кількість наукових досліджень. Пояснити це можна дуже просто – це серйозне захворювання може спровокувати ціла низка несприятливих факторів, тож важко вчасно передбачити всі можливі ризики.

Що таке аутизм?

Аутизм, який належить до групи розладів аутистичного спектра, є нейробіологічним захворюванням нервової системи. Зазвичай ця хвороба виникає під час перших трьох років життя дитини та триває впродовж всього життя.

У цілому є два основні симптоми, які асоціюють з аутизмом:

 • Відсутність повноцінної участі у процесі спілкування та взаємодії з іншими членами суспільства.
 • Обмежувальні та повторювані моделі поведінки, захоплень та видів активності.
причини та симптоми аутизму

Дітей, хворих на розлади аутистичного спектра, доволі легко розпізнати за такими симптомами:

 • Нестача спілкування з іншими дітьми у дитячому садочку або школі.
 • Відсутність рольових ігор. Для прикладу, якщо дитина не вміє та не хоче гратися з ляльками та ляльковим будиночком або з іграшковими автомобілями, або під час ігор не уявляє, що вони є реальними живими персонажами, варто насторожитися.
 • Діти, хворі на аутизм, уникають прямого зорового контакту, адже вони не помічають змін у виразі обличчя співрозмовника, коли разом з ним спостерігають за чимось цікавим або дивним. До того ж, зазвичай аутисти не усміхаються під час взаємодії з іншими членами суспільства.
 • Якщо аутисти розмовляють, їхні слова завжди є буквальними (вони не розуміють жартів, сарказму, подвійних значень та метафор).

Однак учені сходяться на думці, що у розвитку цього захворювання ключову роль відіграє саме генетика.

Який взаємозв’язок існує між ртуттю та аутизмом?

Вірте чи ні, але згідно з результатами останніх наукових досліджень, регулярне вживання певних металів під час вагітності, зокрема продуктів з високим вмістом ртуті, може вплинути на внутрішньоутробний розвиток плоду.

Ртуть – це хімічний елемент, який позначається символом Hg та має атомне число 80. У давній літературі ртуть дуже часто називали “рідким сріблом”. Попри те, що зовні цей елемент дійсно нагадує срібло, насправді ртуть є важким металом та належить до блоку D періодичної таблиці хімічних елементів. Зверніть увагу, що ртуть є єдиним металом, який у лабораторних умовах має рідкий стан.

В одному зі своїх досліджень вчені з Бристольського університету проаналізували дані понад чотирьох тисяч вагітних жінок. Таким чином їм вдалося встановити зв’язок між кількістю ртуті у крові майбутньої матері та наявністю розладів аутистичного спектра у дітей віком до 11 років. Подібні експерименти і дали вченим змогу встановити залежність між вживанням риби з високим вмістом ртуті під час вагітності та розвитком аутизму у дитячому віці.

Результати дослідження

Варто згадати, що основна частина експерименту була спрямована на вивчення розвитку новонароджених малюків у колишньому графстві Ейвон (Англія) у 1991-92 роках. Нині ходом дослідження керує Джордж Дейві Сміт.

У цілому за весь час участь в експерименті взяли 15 247 вагітних жінок, які мали б народжувати у проміжку між квітнем 1991 року та груднем 1992 року. Зверніть увагу, що у ході експерименту вивчали особливості розвитку та поведінки не тільки немовлят, але і їхніх братів/сестер та батьків.

вживання риби з високим вмістом ртуті

Згідно з результатами досліджень, у 4 484 жінок було виявлено підвищений рівень ртуті у крові. Ці жінки стверджували, що риба була їхнім основним джерелом протеїну під час вагітності. На жаль, у 177 з них народилася дитина, хвора на аутизм. Однак результати аналізів крові новонароджених показали, що в організмі лише 45 малюків була присутня ртуть.

Дуже важливо звернути увагу на те, що чимало здорових діток, що взяли участь в експерименті, належали до нижчого соціально-економічного класу. Саме тому їхні матері не вживали рибу регулярно у період вагітності. Можливо, це певним чином і врятувало немовлят від негативного впливу ртуті на їхній подальший розвиток.

Дослідники також визначили, що більша частина хворих на аутизм дітей народилася у тих матерів, які страждали через високий рівень ртуті в організмі у першій половині вагітності.

Саме завдяки цим дослідженням вчені дійшли висновку, що регулярне вживання риби у першій половині вагітності значно підвищує ризик того, що ваш новонароджений малюк страждатиме на розлади аутистичного спектру. • Kakita A, Inenaga C, Sakamoto M, et al. Neuronal migration disturbance and consequent cytoarchitecture in the cerebral cortex following transplacental administration of methylmercury. Acta Neuropathol (Berl) 2002;104:409–417.
 • Harada M. Minamata disease: methylmercury poisoning in Japan caused by environmental pollution. Crit Rev Toxicol. 1995;25:1–24
 • Amin-Zaki L, Elhassani S, Majeed MA, et al. Intra-uterine methylmercury poisoning in Iraq. 1974;54:587–595.
 • Kraepiel AM, Keller K, Chin HB, et al. Sources and variations of mercury in tuna. Environ Sci Technol. 2003;37:5551–5558.
 • Grandjean P, Weihe P, White RF, et al. Cognitive deficit in 7-year-old children with prenatal exposure to methylmercury. Neurotoxicol Teratol. 1997;19:417–428.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.