Вживання риби із ртуттю під час вагітності може викликати аутизм

Вплив ртуті на розвиток дітей з аутизмом з кожним новим науковим дослідженням стає дедалі більш очевидним. У цій статті ми розповімо, яким чином вживання риби із ртуттю може зашкодити вагітній жінці.
Вживання риби із ртуттю під час вагітності може викликати аутизм

Останнє оновлення: 25 грудня, 2018

Упродовж багатьох років питання, чому кількість дітей, хворих на аутизм, невпинно зростає, так і залишається невирішеним попри величезну кількість наукових досліджень. Пояснити це можна дуже просто – це серйозне захворювання може спровокувати ціла низка несприятливих факторів, тож важко вчасно передбачити всі можливі ризики.

Що таке аутизм?

Аутизм, який належить до групи розладів аутистичного спектра, є нейробіологічним захворюванням нервової системи. Зазвичай ця хвороба виникає під час перших трьох років життя дитини та триває впродовж всього життя.

У цілому є два основні симптоми, які асоціюють з аутизмом:

 • Відсутність повноцінної участі у процесі спілкування та взаємодії з іншими членами суспільства.
 • Обмежувальні та повторювані моделі поведінки, захоплень та видів активності.
причини та симптоми аутизму

Дітей, хворих на розлади аутистичного спектра, доволі легко розпізнати за такими симптомами:

 • Нестача спілкування з іншими дітьми у дитячому садочку або школі.
 • Відсутність рольових ігор. Для прикладу, якщо дитина не вміє та не хоче гратися з ляльками та ляльковим будиночком або з іграшковими автомобілями, або під час ігор не уявляє, що вони є реальними живими персонажами, варто насторожитися.
 • Діти, хворі на аутизм, уникають прямого зорового контакту, адже вони не помічають змін у виразі обличчя співрозмовника, коли разом з ним спостерігають за чимось цікавим або дивним. До того ж, зазвичай аутисти не усміхаються під час взаємодії з іншими членами суспільства.
 • Якщо аутисти розмовляють, їхні слова завжди є буквальними (вони не розуміють жартів, сарказму, подвійних значень та метафор).

Однак учені сходяться на думці, що у розвитку цього захворювання ключову роль відіграє саме генетика.

Який взаємозв’язок існує між ртуттю та аутизмом?

Вірте чи ні, але згідно з результатами останніх наукових досліджень, регулярне вживання певних металів під час вагітності, зокрема продуктів з високим вмістом ртуті, може вплинути на внутрішньоутробний розвиток плоду.

Ртуть – це хімічний елемент, який позначається символом Hg та має атомне число 80. У давній літературі ртуть дуже часто називали “рідким сріблом”. Попри те, що зовні цей елемент дійсно нагадує срібло, насправді ртуть є важким металом та належить до блоку D періодичної таблиці хімічних елементів. Зверніть увагу, що ртуть є єдиним металом, який у лабораторних умовах має рідкий стан.

В одному зі своїх досліджень вчені з Бристольського університету проаналізували дані понад чотирьох тисяч вагітних жінок. Таким чином їм вдалося встановити зв’язок між кількістю ртуті у крові майбутньої матері та наявністю розладів аутистичного спектра у дітей віком до 11 років. Подібні експерименти і дали вченим змогу встановити залежність між вживанням риби з високим вмістом ртуті під час вагітності та розвитком аутизму у дитячому віці.

Результати дослідження

Варто згадати, що основна частина експерименту була спрямована на вивчення розвитку новонароджених малюків у колишньому графстві Ейвон (Англія) у 1991-92 роках. Нині ходом дослідження керує Джордж Дейві Сміт.

У цілому за весь час участь в експерименті взяли 15 247 вагітних жінок, які мали б народжувати у проміжку між квітнем 1991 року та груднем 1992 року. Зверніть увагу, що у ході експерименту вивчали особливості розвитку та поведінки не тільки немовлят, але і їхніх братів/сестер та батьків.

вживання риби з високим вмістом ртуті

Згідно з результатами досліджень, у 4 484 жінок було виявлено підвищений рівень ртуті у крові. Ці жінки стверджували, що риба була їхнім основним джерелом протеїну під час вагітності. На жаль, у 177 з них народилася дитина, хвора на аутизм. Однак результати аналізів крові новонароджених показали, що в організмі лише 45 малюків була присутня ртуть.

Дуже важливо звернути увагу на те, що чимало здорових діток, що взяли участь в експерименті, належали до нижчого соціально-економічного класу. Саме тому їхні матері не вживали рибу регулярно у період вагітності. Можливо, це певним чином і врятувало немовлят від негативного впливу ртуті на їхній подальший розвиток.

Дослідники також визначили, що більша частина хворих на аутизм дітей народилася у тих матерів, які страждали через високий рівень ртуті в організмі у першій половині вагітності.

Саме завдяки цим дослідженням вчені дійшли висновку, що регулярне вживання риби у першій половині вагітності значно підвищує ризик того, що ваш новонароджений малюк страждатиме на розлади аутистичного спектру.

Це може вас зацікавити ...
Небезпечна риба, яку не варто їсти
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
Небезпечна риба, яку не варто їсти

Є небезпечна риба, яка містить багато жирів, через що накопичується ртуть, перетворюючи її на шкідливу їжу для нашого здоров'я. • Kakita A, Inenaga C, Sakamoto M, et al. Neuronal migration disturbance and consequent cytoarchitecture in the cerebral cortex following transplacental administration of methylmercury. Acta Neuropathol (Berl) 2002;104:409–417.
 • Harada M. Minamata disease: methylmercury poisoning in Japan caused by environmental pollution. Crit Rev Toxicol. 1995;25:1–24
 • Amin-Zaki L, Elhassani S, Majeed MA, et al. Intra-uterine methylmercury poisoning in Iraq. 1974;54:587–595.
 • Kraepiel AM, Keller K, Chin HB, et al. Sources and variations of mercury in tuna. Environ Sci Technol. 2003;37:5551–5558.
 • Grandjean P, Weihe P, White RF, et al. Cognitive deficit in 7-year-old children with prenatal exposure to methylmercury. Neurotoxicol Teratol. 1997;19:417–428.

Зміст цієї публікації носить виключно інформаційний характер. Ні в якому разі не можна використовувати для постановки або заміни медичного діагнозу, самого лікування або рекомендацій спеціаліста. Якщо у вас виникли запитання чи сумніви, зверніться до перевіреного спеціаліста та отримайте його схвалення перед початком будь-якої процедури.