Як лікувати герпес у дітей?

Як лікувати герпес у дітей?

Останнє оновлення: 14 листопада, 2018

Герпес у дітей, як і у дорослих, виникає у результаті зараження організму вірусом герпесу.

Ще кілька десятків років тому герпес дуже рідко вражав маленьких дітей. Утім, з кожним роком дедалі більше дітей хворіють на цю небезпечну хронічну хворобу. Причиною розвитку герпесу у дітей є постійний вплив певних несприятливих факторів.

На жаль, вченим досі не вдалося знайти ліків проти герпесу. Проте є ефективні поради та натуральні засоби, за допомогою яких можна вилікувати симптоми герпесу у дітей. Також дуже важливо пам’ятати, що вірус герпесу є присутнім в організмі кожної людини, однак симптоми цього захворювання стають помітними тільки після певного імпульсу, що провокує їхню появу.

Які бувають типи вірусу герпесу?

що таке герпес та його основні симптоми

Насправді є декілька типів вірусу герпесу. Їхня класифікація залежить не тільки від того, який вплив має захворювання на людину, але й від того, яку саме вікову категорію людей вражає вірус. Симптоми герпесу та ділянки, на яких з’являються висипання, також різняться.

У цій статті ми детальніше розповімо про всі види герпесу та їхні симптоми.

Вірус простого герпесу першого типу

Саме цей вид герпесу найчастіше вражає дітей. Він призводить до появи пропасниці у кутиках губ та на обличчі. Дитину можуть турбувати неприємні виразки та прищики навколо рота.

Зазвичай цей вид герпесу досить просто підхопити через прямий контакт із хворою людиною. Одним з головних недоліків вірусу простого герпесу першого типу є те, що його симптоми з’являються не одразу.

Вірус простого герпесу другого типу

Цей вид вірусу більше відомий як генітальний герпес. Висипання з’являються у районі геніталій. Дітей це захворювання турбує вкрай рідко, зазвичай лише у поодиноких випадках.

Підхопити цей вірус можна через сексуальний контакт із хворим. Утім, це не єдине джерело інфекції, тож якщо перед вами дитина з генітальним герпесом, це абсолютно не означає, що її було зґвалтовано.

Оперізувальний лишай

Цей різновид герпесу, як і вітрянка, виникає у результаті зараження організму вірусом вітряної віспи. Звідси можна зробити висновок, що страждати на оперізувальний лишай можуть тільки ті, кому довелося раніше перехворіти на вітрянку.

Цей вірус також може перебувати в організмі людини впродовж багатьох років, не подаючи жодних тривожних сигналів. Зверніть увагу, що з роками людина стає більш вразливою до вірусу вітряної віспи, а отже має значно більше шансів захворіти на оперізувальний лишай.

Дітей це захворювання зазвичай не турбує. Утім, навіть якщо дитина таки захворіла на оперізувальний лишай, не варто передчасно панікувати. У молодому віці симптоми цієї хвороби є досить легкими та скороминущими.

Зверніть увагу, що дитину у будь-якому разі необхідно оберігати від цього захворювання, адже його дуже легко підхопити. Особливо уважними необхідно бути, якщо у вашої дитини слабка імунна система. У такому випадку вірус може викликати серйозні ускладнення.

Як правильно лікувати герпес у дітей

Найпоширеніший вид герпесу, вірус простого герпесу першого типу, виникає у результаті прямого контакту з інфікованою шкірою, слиною або тим предметом, якого щойно торкалася рука хворої людини. Герпес на губах з’являється у формі пухирів на губах або яснах. До того ж у хворої дитини можуть з’явитися такі неприємні симптоми, як гарячка, сильний біль у горлі та набряклі гланди.

Ці висипання загоюються самі собою за кілька тижнів, проте ми рекомендуємо все-таки лікувати герпес для того, щоб зменшити дискомфортні відчуття. За допомогою спеціальних противірусних засобів для зовнішнього та внутрішнього застосування можна зменшити інтенсивність та тривалість перших стадій герпесу.

Було доведено, що найефективнішими засобами для боротьби з симптомами герпесу на губах є “Ацикловір”, “Валацикловір” та “Фамцикловір”.

як лікувати герпес на губах

Для того, щоб усунути свербіж та неприємні больові відчуття, які часто супроводжують появу виразок та висипань, ми рекомендуємо прикладати до них компреси з льодом.

Холодні напої та продукти, зокрема морозиво, допоможуть не тільки зменшити дискомфортні відчуття навколо губ, але й запобігти зневодненню. Не варто давати дитині цитрусові фрукти або дуже кислі страви, адже вони тільки сильніше подразнять виразки.

Педіатр може призначити хворій дитині якийсь знеболювальний засіб (наприклад “Парацетамол”), якщо дитина відчуває настільки гострий біль та дискомфорт, що не може навіть вживати їжу. Переконайтеся, що дитина на час лікування симптомів герпесу отримуватиме належну кількість відпочинку. Спокійний режим та тихе середовище без стресів допоможуть їй одужати набагато швидше.

Якщо у вашої дитини вірус простого герпесу другого типу або оперізувальний лишай, ми наполегливо рекомендуємо не займатися самолікуванням у домашніх умовах.

Лікувати герпес таких типів необхідно тільки під наглядом спеціаліста, щоб уникнути розвитку ускладнень. Втім, навіть при вірусі простого герпесу першого типу краще звернутися до лікаря, щоб підтвердити діагноз та отримати від нього рекомендації для лікування симптомів вірусу.

Як зменшити ризик розповсюдження вірусу герпесу

Попри те, що герпес є нетиповим захворюванням для дитячого віку, ми рекомендуємо однаково вжити всіх необхідних заходів для того, щоб уникнути розповсюдженні вірусу далі. Для прикладу, не варто у цей період водити дитину до дитсадка або школи.

Також дуже важливо не користуватися тими самими предметами (зокрема посудом та іншим кухонним приладдям), які до того використовувала хвора дитина.

Інший запобіжний захід, на який необхідно звернути особливу увагу, це обов’язково переконатися у тому, що дитина не чеше і не дряпає уражені ділянки. Таким чином вірус може поширитися по всьому тілу.

Дуже важливо, щоб вірус герпесу не потрапив в очі. Найкращий спосіб профілактики таких негативних наслідків – це чистота, тож не забувайте нагадувати дитині частіше мити руки.

Якщо у вашої дитини з’явилися виразки на губах, їй не варто з кимось цілуватися. Також вони не повинні ділитися з кимось іграшками або іншими предметами, які могли до цього тримати у руках чи роті.

Симптоми герпесу, на які необхідно звернути увагу

як лікувати герпес у дітей

Коли йдеться про герпес у дітей, варто звернути увагу на те, що ускладнення цього вірусу є досить нетиповими. Утім, якщо ви помітили кілька зі згаданих нижче симптомів, радимо одразу звернутися до лікаря.

 • Якщо у новонародженого немовляти з’являються висипання або виразки та стрімко піднімається температура, це може бути ознакою хронічного інфекційного вірусу простого герпесу.
 • Не зволікайте зі зверненням до лікаря, якщо помітили у своєї дитини висипання навколо очей. Вірус герпесу дуже часто призводить до розвитку запалення рогівки ока.
 • Неодмінно зверніться до спеціаліста, якщо ваша дитина скаржиться на головний біль або мучиться через конвульсії, високу температуру та втрату орієнтації у просторі. Поведіть дитину на огляд до педіатра, щоб обстежити її на наявність церебральних інфекцій, спричинених вірусом герпесу.
 • Якщо ділянка навколо виразки є червоною та гарячою на дотик, а самі висипання не зникають навіть через 10-14 днів, покажіть дитину лікарю. Зверніть особливу увагу на перебіг захворювання, адже такі симптоми можуть свідчити про вторинну бактеріальну інфекцію.

Звісно, є ціла низка натуральних засобів, які допоможуть зменшити симптоми герпесу у дітей. Утім, не варто лікувати герпес виключно у домашніх умовах. Неодмінно зверніться до лікаря для підтвердження діагнозу та підбору ефективної терапії.  • Herpes testing. (2016, November 10)
   labtestsonline.org/understanding/analytes/herpes/tab/test
  • Herpes simplex. (n.d.)
   aad.org/skin-conditions/dermatology-a-to-z/herpes-simplex
  • Herpes simplex: Who gets and causes. (n.d.)
   aad.org/public/diseases/contagious-skin-diseases/herpes-simplex#causes
  • Oral herpes. (n.d.)
   hopkinsmedicine.org/healthlibrary/conditions/adult/pediatrics/herpes_simplex_viruscold_sores_90,P02518/

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.