Як розпізнати порушення зору в дитини?

Дуже важливо регулярно відводити дитину на повне обстеження зору, починаючи з досягнення нею чотирирічного віку. Особливо актуальною ця рекомендація є для тих дітей, в родині яких вже є випадки проблем із зором. В цій статті ми детальніше розповімо, як навчитися вчасно розпізнавати порушення зору в дітей.
Як розпізнати порушення зору в дитини?

Останнє оновлення: 09 серпня, 2020

Деякі порушення зору в дітей, зокрема косоокість та короткозорість, батькам досить легко помітити. Утім, є чимало проблем із зором, які не так легко розпізнати на початкових етапах. Саме тому дуже важливо стежити за певними симптомами, які сигналізують про присутність офтальмологічних захворювань або поступове порушення зору в дітей.

Тривожні ознаки порушення зору в дітей

тривожні ознаки порушення зору

Безумовно, перші ознаки проблем із зором можуть залишитися непоміченими. Утім, іноді діти з порушеннями зору скаржаться на сильний головний біль та розмитий зір.

У вашої дитини можуть спостерігатися певні тривожні симптоми порушення зору. Для прикладу, вона може не впізнавати далеких родичів та підносити різні предмети дуже близько до обличчя, щоб мати змогу їх розгледіти. Також дитина може косити очима або регулярно їх терти, особливо якщо вона почувається втомленою. В таких випадках діти дуже часто відкидають голову назад, щоб мати змогу краще роздивитися все довкола, а також скаржаться на головний біль та погіршення зору.

Візуальна поведінка дітей впродовж перших місяців життя

Рекомендуємо звернути увагу на те, як еволюціонує зір впродовж першого року життя:

 • 6 тижнів. Малюк реагує на міміку обличчя дорослих.
 • 2-3 місяці. Дитина помічає рухи довкола себе та може стежити поглядом за яскравими предметами.
 • 3-6 місяців. Малюку подобається розглядати свої руки, а також спостерігати за всім, що відбувається довкола.
 • 4 місяці. Дитина усміхається своєму зображенню у дзеркалі.
 • 6 місяців. Діти слідкують очима за предметами, що рухаються, та намагаються їх дістати.
 • 7 місяців. Малюк торкається свого зображення у дзеркалі.
 • 9 місяців. Діти нахиляються вперед, щоб краще роздивитися предмети.
 • 1 рік. Діти починають шукати іграшки та предмети, які зникають з їхнього поля зору.

Для того, щоб порушення зору не стали незворотними, дуже важливо регулярно проходити повне обстеження зору для дитини, починаючи від досягнення нею чотирирічного віку, особливо якщо у вашій родині вже були випадки офтальмологічних захворювань.

Типи порушення зору

Зверніть увагу, що найбільш розповсюдженими проблемами із зором у дітей є рефракційні порушення, зокрема короткозорість, далекозорість та астигматизм. Також часто в дітей зустрічаються такі хвороби ока, як амбліопія (“ліниве око”), косоокість (страбізм) та ахроматопсія (погіршення зору, при якому дитина втрачає здатність розрізняти кольори).

“Ліниве око”

Амбліопія, або “ліниве око” вражає близько 2-5% всього світового населення. Вірте чи ні, але ця хвороба досі залишається однією з найбільш розповсюджених причин втрати зору у розвинених країнах. У випадку з амбліопією, рання діагностика та вчасне лікування є головними факторами для профілактики прогресування захворювання вже в дорослому віці.

Особливо ретельно потрібно стежити за дитиною, якщо вона народилася передчасно, або якщо у вашій родині вже були випадки захворювання на “ліниве око”, рефракційні порушення та проблеми із сітківкою. Попри те, що цей синдром зазвичай протікає безсимптомно, розпізнати проблему все-таки можна за присутністю регулярного головного болю та болю в шиї. Якщо ваша дитина вміє читати, вона може плутати літери або пропускати слова.

Косоокість (страбізм)

Зверніть увагу, що косоокість спостерігається приблизно в 3-6% всього населення. Дуже важливо вчасно діагностувати цю проблему, адже виправити косоокість у дітей досить легко, тоді як у дорослому віці зробити це буде неможливо.

Ось кілька головних ознак страбізму:

 • При погляді очі дивляться в різні боки
 • Очі не рухаються разом в одному напрямку
 • Дитина нахиляє голову вбік, щоб роздивитися деякі предмети
 • Дитина часто тре очі або кліпає
 • Щоб сфокусувати погляд, дитині доводиться примружуватися або заплющувати одне око.

Порушення зору: рефракційні проблеми

огляд дитини в лікаря

Варто зауважити, що рефративні порушення найчастіше виникають ще в дитячому віці. Вірте чи ні, але близько 20% дітей страждають на цю проблему.

Ця статистика може здаватися надто тривожною, проте на певні рефракційні порушення, зокрема астигматизм, короткозорість та далекозорість вражають близько 20% дітей.

Короткозорість

Міопія, або короткозорість зазвичай проявляється у шестирічному віці. Це захворювання змушує дитину мружитися, коли вона намагається сфокусувати погляд на об’єктах, які знаходяться на відстані. Також дитина, хвора на міопію, часто плутає людей з великої відстані. Деякі діти з цим захворюванням навіть підходять ближче до об’єктів, щоб краще їх розгледіти або прочитати написи на відстані, а також прищурюються, щоб сфокусувати погляд.

Порушення зору: далекозорість

Зазвичай цей тип порушення зору має фізіологічну природу, а це означає, що більшість малюків уже народжуються хворими на далекозорість. Варто зауважити, що в більшості випадків це порушення зору зникає у процесі розвитку та росту організму людини. На жаль, у деяких випадках проблема може залишитися на все життя.  Зверніть увагу: якщо вчасно не розпочати лікування далекозорості, з часом це може призвести до амбліопії чи косоокості. Зазвичай далекозорість супроводжується головним болем під час виконання завдань, які потребують зосередження погляду, а також надмірне напруження очей після читання та інших видів активності, які потребують фокусування.

Астигматизм

При цьому розладі світло від об’єктів, які потрапляють у поле зору людини, змушене фокусуватися в кількох різних ділянках сітківки. Безумовно, це призводить до погіршення та викривлення зору. Головним симптомом астигматизму є нечітке або викривлене сприйняття навколишнього світу, причому і тих предметів чи об’єктів, які знаходяться на віддалі, і тих, що розташовані близько.

Неодмінно порадьтеся зі спеціалістом

Чи відомо вам про основні ознаки порушення зору в дітей? Якщо ви помітили у своєї дитини один або декілька зі згаданих вище симптомів, неодмінно зверніться за порадою до кваліфікованого спеціаліста. Повірте, лікар зможе поставити точний діагноз та підбере правильне лікування. • Alvarez-Peregrina C, Martinez-Perez C, Sánchez-Tena MÁ. Myopia and Other Visual Disorders in Children. Int J Environ Res Public Health. 2022 Jul 22;19(15):8912.
 • Bates A. Common eye problems among children. London J Prim Care (Abingdon). 2010 Jul;3(1):27-30.
 • Castanes MS. Major review: The underutilization of vision screening (for amblyopia, optical anomalies and strabismus) among preschool age children. Binocul Vis Strabismus Q. 2003;18(4):217-32.
 • Decarlo DK, McGwin G Jr, Bixler ML, Wallander J, Owsley C. Impact of pediatric vision impairment on daily life: results of focus groups. Optom Vis Sci. 2012 Sep;89(9):1409-16.
 • Park SH. Current Management of Childhood Amblyopia. Korean J Ophthalmol. 2019 Dec;33(6):557-568.
 • Recko M, Stahl ED. Childhood myopia: epidemiology, risk factors, and prevention. Mo Med. 2015 Mar-Apr;112(2):116-21.
 • Sawers N, Jewsbury H, Ali N. Diagnosis and management of childhood squints: investigation and examination with reference to red flags and referral letters. Br J Gen Pract. 2017 Jan;67(654):42-43.
 • West S, Williams C. Amblyopia in children (aged 7 years or less). BMJ Clin Evid. 2016 Jan 5;2016:0709.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.