Як застосовувати місцеві кортикостероїди

Місцеві кортикостероїди застосовуються при локалізованих або генералізованих захворюваннях шкіри. Дія залежить від типу шкіри та ліків, які ви використовуєте.
Як застосовувати місцеві кортикостероїди

Останнє оновлення: 27 вересня, 2020

Будьте обережні, якщо ви застосовуєте місцеві кортикостероїди при деяких захворюваннях шкіри. Є дві загальні проблеми. Перша – страх використання цих препаратів, а друга – можливі реакції, які можуть виникнути через зловживання ними.

Страх використання кортикостероїдів походить від думки, що навіть якщо застосовувати їх місцево, вони можуть мати подібні побічні ефекти як систематичні кортикостероїди.

Деякі побічні ефекти систематичних кортикостероїдів – це набряки, збільшення ваги та ризик розвитку остеопорозу. Однак варто знати, що якщо ви зловживаєте кортикостероїдами місцевого застосування, вони можуть спричинити подібні ефекти. Насправді це особливо актуально, якщо вони дуже сильні або якщо вам доводиться використовувати їх на більших ділянках.

З іншого боку, тахіфілаксія, яку ви можете відчути, є наслідком зловживання кортикостероїдами. Це трапляється тому, що коли ви їх застосовуєте, це допомагає, і вам добре. Через це ви повторюєте і повторюєте, що призводить до негативних наслідків.

Побічні ефекти застосування місцевих кортикостероїдів

Побічні ефекти від використання місцевих кортикостероїдів здебільшого виникають на шкірі через те, як ви їх застосовуєте. Наприклад, найпоширенішим побічним ефектом є атрофія зовнішнього шару шкіри. Деякі менш поширені побічні ефекти – розтяжки, надмірний ріст волосся або вугрі.

Якщо ви використовуєте місцеві кортикостероїди й не бачите поліпшення, негайно зверніться до лікаря. Він перевірить вашу травму та може змінити ваше лікування.

Які чинники впливають на всмоктування місцевих кортикостероїдів?

Використовуючи місцеві кортикостероїди, майте на увазі, що їх ефект та активна речовина залежать від кількох різних чинників. Ось деякі з них:

Проникність шкіри

На характер всмоктування у шкіру впливають кілька чинників, серед яких:

  • Вік. Шкіра є більш проникною у дітей та літніх людей. Насправді чим вона більш проникна, тим більший ефект.
  • Місце розладу. На різних ділянках буде різний ефект. Найпроникніші ділянки – слизові оболонки.
  • Тип розладу та стан шкіри. Коли є ураження шкіри, препарат легше всмоктується. Однак при хронічних ураженнях шкіра потовщується, тоді препарат важче вбирається у шкіру.

Тип засобу

Є різні типи місцевих кортикостероїдів. Засіб має добре виглядати, що допомагає пацієнту в лікуванні.

Розчини та гелі зазвичай лікують гострий дерматит. Однак емульсії та креми застосовують у випадку підгострих уражень. Як правило, мазі лікують такі хронічні захворювання, як ксероз.

Чи всі місцеві кортикостероїди однакові?

Препарати складаються з різних типів кортикостероїдів, які мають різні властивості. Лікар підкаже, яке лікування найкраще підходить саме вам. Окрім того, враховують силу та можливі побічні ефекти кожного засобу. Під час вибору засобу береться до уваги тип пацієнта, місце розташування та тип ураження.

Кортикостероїди малої потужності лікують травми обличчя, і їх використовують максимум 5 днів. Однак якщо вам потрібно обробляти ділянку тіла, зазвичай обирають препарати середньої потужності, які використовують максимум 10 днів.

Ніколи не можна раптово припиняти лікування. Якщо воно не спрацьовує, можливо, вам доведеться перейти до менш сильних. Насправді деякі лікарі рекомендують чергувати пом’якшувальні креми, щоб запобігти ефекту відскоку.

Найкращий вибір

Коли вам потрібно застосовувати місцеві кортикостероїди, важливо вибрати найкращий для вас, залежно від вашого стану. Як ми пояснили, гостра патологія – це не те саме, що хронічна, і не всі ділянки однакові.  • Azparren, A., Servicio, A., & Farmacéuticas, D. P. (2009). Corticoides tópicos. Boletín de Información Farmacoterapéutica de Navarra.

  • Grau, P. S. (2006). Corticoides tópicos. Actualización Topical steroids. Un update. Med Cutan Iber Lat Am.

  • Casado-Verrier, B., Sanz-Canalejas, L., Gómez-Fernández, C., Pagán, B., López, M., & Casado-Jiménez, M. (2012). Síndrome de Cushing iatrogénico por corticoides tópicos en dos adultos. Medicina Cutanea Ibero-Latino-Americana. https://doi.org/10.4464/MD.2012.40.2.5012


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.