Жовтяниця у немовлят: симптоми та лікування

Жовтяницю у немовлят визначають за пожовтінням шкіри та склери очей новонароджених. Хоча цей стан зазвичай не є серйозним, його має оцінити лікар.
Жовтяниця у немовлят: симптоми та лікування

Останнє оновлення: 04 вересня, 2019

Жовтяниця у немовлят є станом, що характеризується зміною кольору шкіри та склери (білків очей), які починають виглядати жовтуватими. Цей стан розвивається, коли є надлишок білірубіну в крові.

Білірубін – це жовтий пігмент, який є результатом нормального розпаду еритроцитів. Ця речовина зазвичай проходить крізь печінку і вивільняється в кишківник як жовч.

Хоча жовтяницю не вважають хворобою, вона має слугувати попереджувальним знаком, оскільки вона може вказувати на недіагностований розлад. Однак у більшості випадків вона тимчасова, нешкідлива і добре реагує на неінвазивні методи лікування.

Чому жовтяниця виникає у немовлят? Як ви можете її ідентифікувати?

Батькам важливо відповісти на ці питання. Сьогодні ми хочемо розглянути причини, симптоми та методи терапії, які доступні для лікування жовтяниці у дітей.

Причини жовтяниці у немовлят

причини жовтяниці у немовлят
У немовлят часто буває високий рівень білірубіну після народження. Насправді, більшість новонароджених має жовтуватий колір шкіри. Цей розлад трапляється у 80% дітей, які є передчасно народженими, і у 60% тих, хто народився вчасно.

Проте це не завжди видно і може зникнути самостійно через два тижні.

Основною причиною є незріла печінка, яка не в змозі правильно обробити надлишок білірубіну. Також виявляється, що новонароджені виробляють більше білірубіну, ніж норма, тому що вони частіше оновлюють еритроцити.

Інші можливі причини:

 • сімейний анамнез жовтяниці
 • годування сумішами
 • внутрішня кровотеча
 • інфекція крові (септицемія)
 • вірусні або бактеріальні інфекції
 • несумісність між групою крові матері та дитини
 • печінкова недостатність
 • аномальні еритроцити

Симптоми жовтяниці у немовлят

Основною ознакою жовтяниці у новонароджених є жовтувата шкіра і білки очей.

Як правило, це стає більш помітним між другим і четвертим днями після народження. Зміна кольору може початися на обличчі й поширитися на живіт, ноги та стопи.

Якщо стан важкий, він може також супроводжуватися такими симптомами:

 • брак апетиту
 • аномально низька вага
 • сильний плач
 • втомлений вигляд

Діагностика

чому буває жовтяниця у немовлят
Лікар може діагностувати жовтяницю на основі зовнішнього вигляду немовляти. Інші аналізи необхідні для вимірювання рівня білірубіну в крові.

Тому, крім фізичного обстеження, лікарі часто пропонують:

 • лабораторний аналіз проби крові (повний аналіз крові)
 • аналіз з використанням пристрою “транскутанний білірубінометр”
 • тест Кумбса
 • аналіз кількості ретикулоцитів

Жовтяниця у немовлят: методи лікування

Жовтяниця в новонароджених зазвичай проходить самостійно через 2-3 тижні, не потребуючи подальшого лікування. Проте, коли вона помірна або тяжка, новонародженого, можливо, доведеться госпіталізувати на кілька днів.

Лікування залежить від рівня білірубіну в крові, віку дитини і від того, чи була вона передчасно народжена. Дитина потребує лікування, якщо рівень білірубіну дуже високий або швидко зростає.

Методи лікування:

Фототерапія

фототерапія від жовтяниці
Для цього дитину кладуть під спеціальну лампу, яка випромінює світло в синьо-зеленому спектрі. Це світло допомагає зруйнувати молекули білірубіну, щоб вони могли бути виведені через сечу. Це не ультрафіолетове світло, лампа має пластиковий захисник, який діє як фільтр.

Під час цього лікування на дитині мають бути лише підгузки та захисна пов’язка для очей. У деяких лікарнях також може бути використаний матрац, який випромінює це світло.

Внутрішньовенний імуноглобулін (IVIG)

При виникненні жовтяниці внаслідок несумісності між групами крові матері та дитини роблять внутрішньовенну трансфузія імуноглобуліну. Ця процедура зменшить жовтяницю і необхідність переливання крові.

Переливання крові

У рідкісних випадках, коли немає реакції на інші види лікування, немовля може потребувати переливання крові.

Це передбачає повторне видалення невеликої кількості крові для розведення рівнів білірубіну та антитіл, успадкованих від матері. Потім кров переливають дитині назад.

Харчові звички

лікування жовтяниці у немовлят
Якщо жовтяниця не є серйозною, лікар рекомендує прості зміни в їжі. Деяким матерям потрібна підтримка, якщо у них виникають проблеми з годуванням груддю.
 • Наведені нижче поради допоможуть зменшити жовтяницю:
 • Часто годуйте грудьми, щоб у дитини було більше випорожнень.
 • Використовуйте додаткові джерела харчування, зокрема суміші, коли виникають проблеми з грудним вигодовуванням. Це може знадобитися, особливо якщо у новонародженого втрата ваги або зневоднення.
 • Спробуйте скористатися сумішшю протягом декількох днів, а потім відновити грудне вигодовування (тільки за рекомендацією лікаря).

Коли звертатися до лікаря?

Усі діти мають пройти професійний огляд протягом перших п’яти днів життя, щоб визначити, чи є у них жовтяниця. Необхідно звернутися до відділення невідкладної допомоги, якщо жовтуватий колір супроводжується підвищенням температури, втратою апетиту або апатією.

Жовтяниця не небезпечна для немовлят, які народжуються вчасно або не мають інших захворювань. Тому якщо ваша дитина передчасно народжена, вона може вимагати особливої уваги.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.