5 методів профілактики "синдрому розбитого серця"

Людям, у яких є синдром розбитого серця, зазвичай діагностують серцевий напад, тому потрібно дуже серйозно ставитись до цієї хвороби.
5 методів профілактики "синдрому розбитого серця"

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Попри те, що синдром розбитого серця вважають однією з характерних ознак серцевого нападу, він рідко призводить до летального результату. Зверніть увагу, що найчастіше ця проблема вражає жінок.

Звісно, назва цієї хвороби може здатися вам досить поетичною на перший погляд, утім, насправді це зовсім не так. У медицині “синдром розбитого серця” більше відомий під назвою “кардіоміопатія такоцубо”, “швидкоплинна дисфункція лівого шлуночка” та “стресова кардіоміопатія”.

Незалежно від того, яку саме назву вам зручніше використовувати, наслідки цього захворювання однаково невтішні, а ось спровокувати його появу може будь-яка травматична подія на кшталт сильного емоційного перенавантаження або стресової ситуації.

Медичний персонал має певні інструкції на випадок таких ситуацій. Вони повинні миттєво реагувати на хворого із кардіоміопатією, як і під час серцевого нападу. Утім, результати аналізів таких хворих дещо відрізняються від аналізів пацієнтів з інфарктом.

Серцевий м’яз у цьому випадку деформується. Серце зменшується з боку лівого шлуночка, що надає йому конусоподібної форми.

Вперше синдром розбитого серця діагностували у Японії ще у 1990-х. Витягнута форма серця на знімках нагадала лікарям вершу (пастку для ловлі риби). Цей пристрій японські рибалки використовували для полювання на восьминогів.

Японською така верша має назву “такоцубо”, звідси пішла і назва синдрому – “кардіоміопатія такоцубо”.

У наших статтях ми намагаємося зосередити увагу читачів на маловідомих захворюваннях, адже дуже важливо більше знати про різноманітні розлади серця та вміти запобігати їх появі.

Розгляньмо ознаки кардіоміопатії детальніше.

Що таке “синдром розбитого серця” і які його ознаки?

синдром розбитого серця та його наслідки

Оскільки вперше синдром розбитого серця діагностували лише 20 років тому, досі ця хвороба повністю не досліджена вченими та медиками. Утім, той факт, що про цю хворобу ще кілька декад тому ще нічого не знали, не доводить, що доти її не існувало.

 • Кардіоміопатія є провісником серцевого нападу, а тому якщо у вас діагностували цю проблему, потрібно негайно бити на сполох.
 • Коли лікарі почали детальніше досліджувати результати аналізів хворих на кардіоміопатію, вони дійшли висновку, що вони кардинально різняться від аналізів пацієнтів із серцевим нападом.

Результати дослідження на цю тему були опубліковані у Медичному журналі Нової Англії у 2015 році. Стаття розповідала про основні ознаки “синдрому розбитого серця”.

Ось деякі характерні риси цього захворювання:

Кардіоміопатія – це не серцева недостатність

Люди із синдромом розбитого серця можуть провести кілька днів після нападу, не підозрюючи, що з ними відбувається щось не те.

 • Кардіоміопатія за своїми симптомами дуже схожа на серцевий напад, проте під час синдрому розбитого серця не виникає блокування артерій, яке перешкоджає нормальному кровотоку.
 • Насправді цей стан тимчасовий. Коли людина переживає сильний емоційний стрес, її тіло негайно на нього реагує. Зазвичай організм у відповідь на нервове перенапруження починає виробляти більше гормонів, в тому числі й адреналіну.
 • Надмірне вироблення адреналіну негативно впливає на роботу серця, проте цей гормон не має згубної дії на коронарні артерії.
 • Лівий шлуночок на короткий час змінює свою форму – через розвиток синдрому розбитого серця він набуває конусоподібних обрисів.
 • Хворий відчуває підвищення тиску, задишку, запаморочення, його кидає у холодний піт та турбує біль у грудях.

Методи профілактики синдрому розбитого серця

йога на березі

Ми вже згадували раніше, що цей синдром вражає здебільшого представниць жіночої статі.

Доктор Ілан Шор Віттштейн з університету Джона Хопкінса є одним з провідних дослідників цієї хвороби.

 • Результати його ретельного вивчення характеру синдрому були опубліковані у Медичному журналі Нової Англії. Згідно з висновками, яких дійшов Віттштейн під час вивчення синдрому розбитого серця, жінки у період менопаузи більш схильні до розвитку цієї хвороби серця.
 • Після сильного емоційного переживання організм людини починає посилено виробляти два типи гормонів – адреналін та норадреналін. Обидва гормони згубно діють на роботу серця, а найчастіше потерпають від викиду адреналіну та норадреналіну саме жінки.

Як же впливають на організм ці представники групи катехоламінів? Вони вражають серце, проте не спричиняють жодної згубної дії на клітини.

Якщо ви хочете запобігти викиду цих гормонів, візьміть до уваги наші поради:

1. Жінки, які досягли менопаузи, повинні уникати стресових ситуацій

У цілому, гормони роблять нас менш вразливими та більш життєрадісними. Особливо це стосується дитинства, адже саме у цей період ми здатні краще реагувати на стрес та переживання. Проте з настанням менопаузи все змінюється, а тому варто вдатися до іншої лінії поведінки.

Звісно, кожен із нас погано реагує на невтішні новини чи обман з боку близької людини.

Саме тому потрібно навчитись контролювати свій мозок і тіло, а також підготувати їх до можливого неприємного розвитку подій. Тільки так ми можемо бути певні у тому, що чергова невдача не зламає нас ні морально, ні фізично, і ми зможемо краще перенести труднощі.

 • Займайтеся йогою або медитацією
 • Присвячуйте щонайменше дві години щодня собі. Ви можете погуляти, помедитувати чи зайнятися вирішенням справ, до яких у вас давно не доходили руки. Це допоможе відволіктись та не робити із мухи слона, перебільшуючи значення своїх негараздів.

2. Відведіть півгодини на день на заняття спортом

Пам’ятайте, що ваша мета полягає у тому, щоб зміцнити серцевий м’яз та зробити його більш еластичним. Досягти цього дуже просто – вам знадобиться лише трохи вільного часу на заняття аеробікою.

Якщо ж вам не вподоби такі вправи, ви можете замінити їх на піші прогулянки, танці чи плавання.

3. Запишіться до групи підтримки: емоційна розрядка та тепла зустріч дуже важливі

Хороші друзі є чудовими ліками для серця. Ми радимо проводити більше часу з тими людьми, з якими ви можете бути максимально відкритими та щирими. У жодному разі не нехтуйте цією порадою, бо справжньому другу справді під силу полегшити ваш тягар.

Відчуття того, що вас чують, розуміють та підтримують має вагомий вплив на функціонування організму.

4. Хороші та погані звички

Коли йдеться про синдром розбитого серця, наш головний ворог – це стрес. Хвилювання серйозно підриває емоційну рівновагу людини, тому ми радимо вам навчитися контролювати себе під час стресових ситуацій.

 • Обов’язково зосередьтеся на стані вашого здоров’я в цілому та серця зокрема. Таким чином ви зможете вчасно виявити будь-які розлади функціонування внутрішніх органів та звернутися по допомогу до медиків щойно виникнуть підозри на порушення у роботі серця.
 • Щодня їжте свіжі фрукти та овочі. Найбільшого ефекту ви зможете досягнути, якщо щодня вживатимете червоні, фіолетові та помаранчеві садові та городні культури, адже саме у продуктах такого кольору міститься найбільше антиоксидантів, які є незамінними для серця.

5. Розставте пріоритети у своєму житті: регулярно проходьте медогляд

Ваша родина багато для вас значить, чи не так? Мабуть, ви постійно за них хвилюєтесь та щодня докладаєте максимальних зусиль для того, щоб зробити своїх близьких щасливими.

 • Однак запам’ятайте: передусім, потрібно турбуватися про себе. Якщо вас уразить кардіоміопатія такоцубо, ви однаково більше не зможете піклуватися про близьких, тому, турбуючись про себе, ви зробите краще для всіх.
 • Обов’язково консультуйтеся з лікарем час від часу та додайте до свого звичного розкладу періодичний медогляд. Завжди контролюйте рівень холестерину, кров’яний тиск, вагу та рівень цукру в крові.

Усі вищезгадані показники є запорукою належного функціонування серцевого м’яза. Радимо вам правильно розставити пріоритети та змінити свій звичний стиль життя на активніший. Слідкуйте за тим, щоб серце вас ніколи не підводило. • Petritsch, B., Wendel, F., Leyh, R. G., & Frantz, S. (2011). The broken heart. Circulation. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.110.988121
 • Mahajani, V., & Suratkal, V. (2016). Broken heart syndrome. Journal of Association of Physicians of India. https://doi.org/10.1016/j.jradnu.2016.04.002
 • Peters, M. N., George, P., & Irimpen, A. M. (2015). The broken heart syndrome: Takotsubo cardiomyopathy. Trends in Cardiovascular Medicine. https://doi.org/10.1016/j.tcm.2014.11.005
 • Ghadri, Jelena-Rima et al. “International Expert Consensus Document on Takotsubo Syndrome (Part I): Clinical Characteristics, Diagnostic Criteria, and Pathophysiology” European heart journal vol. 39,22 (2018): 2032-2046.
 • Templin C, Ghadri JR, Diekmann J, et al. Clinical Features and Outcomes of Takotsubo (Stress) Cardiomyopathy. N Engl J Med. 2015;373(10):929-938. doi:10.1056/NEJMoa1406761

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.