6 проблем, які виникають через дисбаланс кишкових бактерій

6 проблем, які виникають через дисбаланс кишкових бактерій
6 проблем, які виникають через дисбаланс кишкових бактерій

Останнє оновлення: 20 січня, 2019

У кишківнику живе група мікробів. Вона називається кишкова флора або кишкові бактерії. Дуже часто люди недооцінюють її важливість. А втім кишкова флора відіграє важливу роль у травних процесах і роботі імунної системи.
Через неправильне харчування, прийом антибіотиків і стрес, можуть відбуватися збої в роботі кишкової флори. Це викликає дисбаланс кишкових бактерій і ставить під загрозу здоров’я.
Як наслідок, в організмі відбувається низка реакцій. Спершу вони можуть здаватися досить звичайними, утім із часом проблеми стають хронічними, їх важко лікувати.

Саме тому обов’язково потрібно знати, як проявляється цей розлад, коли ситуація починає виходити з-під контролю. І якщо потрібно, вжити своєчасних заходів, щоб знову контролювати ситуацію.

1. Захворювання травної системи

дисбаланс кишкових бактерій спричиняє дискомфорт в животі та здуття

Зважаючи на те, що бактерії живуть у кишківнику, іноді виникає дисбаланс, який спричиняє негативні реакції. Причина в тому, що пошкоджені мікроорганізми отримують можливість нерівномірно розростатися. Як наслідок, це впливає на процеси, які відповідають за розщеплення їжі та засвоєння поживних речовин.

Через це підвищується вміст шлункових соків та токсинів і виникають такі симптоми:

2. Когнітивні проблеми

Хоча багато людей не усвідомлють цього, кишківник тісно пов’язаний із роботою мозку. Саме тому дисбаланс кишкової флори може негативно впливати на когнітивні функції.

Кишкові бактерії беруть участь у виробленні різних важливих нейромедіаторів. Коли вони виходять з-під контролю, у людини можуть виникати проблеми з пам’яттю й інші симптоми, які впливають на здатність думати.

3. Дефіцит поживних речовин виникає через дисбаланс кишкових бактерій

деціцит поживних речовин

Корисні бактерії, які живуть у кишківнику, надзвичайно важливі для нормального синтезу вітамінів. Вони також незамінні для синтезу мінералів і поживних речовин, необхідних для організму.

Коли ці бактерії неконтрольовано розмножуються або пошкоджуються, процес травлення порушується та погіршується здатність організму нормально засвоювати поживні речовини.

Спершу це складно зауважити, оскільки тіло має запаси поживних речовин. Утім із плином часу, виникає низка симптомів, які свідчать про значний спад рівня бактерій.

Ось кілька речовин, дефіцит яких виникає найчастіше:

  • вітаміни D, K, B7 і B 12;
  • Мінерали: магній і кальцій.

4. Проблеми зі шкірою

Наразі медикам відомо багато внутрішніх і зовнішніх чинників, пов’язаних із появою проблем зі шкірою.

До них належить здоров’я кишківника, яке суттєво впливає на вигляд шкіри. Кишкова флора бере участь в очисних процесах і засвоєнні поживних речовин.

Поява будь-якого з цих розладів шкіри може свідчити про дисбаланс кишкової флори:

5. Автоімунні захворювання

аутоімунні захворювання

Автоімунні захворювання зазвичай хронічні. Вони виникають через те, що організм починає атакувати себе, намагаючись боротися з чинниками, які він вважає небезпечними.

Саме тому діагностувати та вилікувати такі захворювання складно, адже на початкових стадіях їх плутають із деякими поширеними розладами.

Хоча причини появи автоімунних хвороб різні, тому їх мають аналізувати фахівці, не варто відкидати ідею, що справа саме в кишківнику.

А все через зміни в бактеріях, які підвищують рівень запалення в тканинах. Ситуація також може погіршуватися через ускладнення симптомів.

Ось деякі із захворювань:

  • ревматоїдний артрит;
  • тиреоїдит Хашимото;
  • синдром подразненого кишківника;
  • целіакія;
  • діабет 1 типу.

6. Хронічний стрес

Стрес – це емоційний дисбаланс, пов’язаний із багатьма внутрішніми та зовнішніми чинниками.

Хоча в деяких ситуаціях його неможливо оминути, він також виникає як реакція на дисбаланс кишкових бактерій.

У таких випадках підвищується вироблення кортизолу та збільшується вміст токсинів, що впливає на вироблення гормонів, пов’язаних із нормальним самопочуттям.

Люди страждають на симптоми хронічного та частого стресу, попри те, що роблять усе, аби контролювати його. Це досить поширена ознака поганого здоров’я кишківника. Визначте, який із цих розладів свідчить про потребу змінити свої звички, щоб покращити здоров’я кишківника у вашому випадку.

Правильний раціон й обмеження впливу токсинів – це кілька простих способів, які допоможуть уникнути дисбалансу.  • Eckburg, P. B., Bik, E. M., Bernstein, C. N., Purdom, E., Dethlefsen, L., Sargent, M., … Relman, D. A. (2005). Microbiology: Diversity of the human intestinal microbial flora. Science. https://doi.org/10.1126/science.1110591
  • Shanab, A. A., Quera, R. M., & Quigley, E. M. M. (2012). Small Intestinal Bacterial Overgrowth. In Textbook of Clinical Gastroenterology and Hepatology: Second Edition. https://doi.org/10.1002/9781118321386.ch42
  • Geuking, M. B., Cahenzli, J., Lawson, M. A. E., Ng, D. C. K., Slack, E., Hapfelmeier, S., … Macpherson, A. J. (2011). Intestinal Bacterial Colonization Induces Mutualistic Regulatory T Cell Responses. Immunity. https://doi.org/10.1016/j.immuni.2011.03.021

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.