7 наслідків недосипання

7 наслідків недосипання
7 наслідків недосипання

Останнє оновлення: 04 листопада, 2018

Наскільки добре ви спите? Cон – основна складова здорового життя. Ми хочемо розповісти вам, які наслідки може мати дефіцит сну або недосипання та як з ними боротися. Пора почати краще піклуватися про себе.

Дуже часто через роботу та дозвілля люди зменшують кількість годин, які треба виділяти на сон.

У світі це вважають нормальною тенденцією. До того ж, здебільшого люди не бачать у цьому нічого поганого, вважають це нормою.

А чи знаєте ви, які наслідки може мати недосипання? Не варто забувати, що сонважлива частина нашого життя як і їжа, вода, а також відпочинок .

Але між відпочинком і сном нема знаку тотожності. А все тому, що ми відпочиваємо, коли дивимося телевізор або читаємо книгу. Для більшості людей відпочивати – не значить спати.

Високий рівень тривоги

стрес як наслідок недосипання

Під час сну організм відновлюється самостійно, позбавляючись від напруги у м’язах, спричиненої стресом впродовж денної активності.

Тому одним із наслідків недоотримання сну є поява стресу, рівень якого поступового зростає. Тому з кожним днем стає дедалі важче приймати рішення та вирішувати щоденні проблеми та труднощі.

Зв’язок між розумом і тілом дуже міцний. Якщо не позбутися стресу та не виділяти достатню кількість годин для сну, ви постійно перебуватимете у стані тривоги.

Тривожність може також виникати через хронічне вивільнення адреналіну. Це поширений випадок серед тих, хто недосипає.

Тому завжди намагайтеся добре спати, виділяючи на сон достатню кількість годин.

Депресія, як наслідок недосипання

Інший наслідок недосипання – це депресія. Вона виникає, тому що нестача сну порушує функцію нейромедіаторів.

У цьому випадку слабшає зв’язок між нейронами, які відповідають за настрій.

Тому щоразу, коли ви в депресії або просто в поганому настрої, згадайте скільки годин ви спали. Може виявитися, що це не життя не ладнається, а просто треба добре виспатися.

Порушення концентрації

порушення концентрації при недоотриманні сну

Навіть якщо в це й важко повірити, якість сну безпосередньо впливає на здатність мислити та навчатися. Ще одним наслідком недосипання є порушення когнітивних процесів.

Якщо спати менше ніж 7 годин на добу, порушується увага, пильність, здатність розмірковувати, а також вирішувати проблеми.

З цієї причини процес запам’ятовування значно сповільнюється.

Режим сну відграє важливу роль для покращення пам’яті. Якщо недосипати, людина не матиме змоги запам’ятовувати те, що вивчила.

Проблеми з ожирінням та кров’яним тиском

Мелатонін регулює гормони, що відповідають за відчуття голоду (грелін) та ситості (лептин).

Якщо мало спати, рівень греліну зростає, а лептину знижується. Через це виникають сприятливі умови для набору зайвої ваги.

Люди, які мало сплять, швидше за все не займаються фізичними вправами через втому. Ці люди схильні до споживання їжі, яка збагачена насиченими жирами та цукром.

Якщо цих причин недостатньо для того, щоб ви зрозуміли, що недосипання негативно впливає на здоров’я, згадаймо ще одну. Здоров’я серця теж порушується. Якщо спати всього 5-6 годин на добу, підвищується кров’яний тиск.

Сон контролює гормони стресу. Гормони у нормі – тиск у нормі.

Проблеми з імунною системою

схематичне зображення імунної системи

Під час сну імунна система виробляє захисні цитокіни, антитіла та клітини, що борються з інфекцією. Це вкрай важливо для боротьби з бактеріями та вірусами.

Одним із наслідків недосипання є нездатність імунної системи відновлювати свою силу.

У разі недосипання організм швидше за все не зможе протидіяти інфекціям, тому ви будете хворіти частіше.

За поганого режиму сну підвищується ризик розвитку хронічних захворювань. Серед них можемо згадати діабети різних типів, а також серцево-судинні хвороби.

Передчасне старіння шкіри

Мішки під очима – це ще один наслідок недосипання. Якщо спати менше ніж 6 годин на добу, тоді вивільняється багато кортизолу – гормону стресу.

Жінки, які мало сплять, зазвичай виявляють у себе зморшки, що є ознакою передчасного старіння шкіри.

Кортизол у великій кількості руйнує колаген. Через це шкіра втрачає пружність, здоровий вигляд та гладкість.

Ви хочете, щоб шкіра мала здоровий вигляд, але не отримуєте бажаного результату, користуючись кремами і різними косметичними засобами? Можливо, треба просто більше спати і вчасно лягати у ліжко.

Шкіра регенерується у період з 10 години вечора до 2 години ранку, якщо у цей час спати.

Уникайте наслідків недосипання

Якщо ви належите до тих, хто мало спить, можливо, ви вже відчули на собі певні наслідки поганого режиму сну.

Якщо хочете побороти цю проблему, змініть свої звички. Ви обов’язково відчуєте різницю.

Головне зображення люб’язно надане© wikiHow.com  • Desai, B., & Desai, A. (2016). Insomnia. In Primary Care for Emergency Physicians. https://doi.org/10.1007/978-3-319-44360-7_25
  • Morin, C. M., Drake, C. L., Harvey, A. G., Krystal, A. D., Manber, R., Riemann, D., & Spiegelhalder, K. (2015). Insomnia disorder. Nature Reviews Disease Primers. https://doi.org/10.1038/nrdp.2015.26
  • Roth, T. (2007). Insomnia: Definition, prevalence, etiology, and consequences. Journal of Clinical Sleep Medicine. https://doi.org/10.1378/chest.14-0970
  • Lo K, Woo B, Wong M, Tam W. Subjective sleep quality, blood pressure, and hypertension: a meta-analysis. J Clin Hypertens (Greenwich). 2018 Mar;20(3):592-605.
  • Borges CR, Poyares D, Piovezan R, Nitrini R, Brucki S. Alzheimer’s disease and sleep disturbances: a review. Arq Neuropsiquiatr. 2019 Nov;77(11):815-824.
  • Ogilvie RP, Patel SR. The Epidemiology of Sleep and Diabetes. Curr Diab Rep. 2018 Aug 17;18(10):82.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.