7 внутрішніх органів, без яких людина може жити

Попри те, що всі внутрішні органи в організмі людини виконують певні функції, без деяких з них людина може спокійно жити багато років без серйозних наслідків.
7 внутрішніх органів, без яких людина може жити

Останнє оновлення: 18 грудня, 2018

Чи здогадувалися ви, що деякі внутрішні органи не є життєво важливими, і без них людина може спокійно жити впродовж багатьох років? Організм людини – це складний феномен, який не перестає дивувати науковців. Попри те, що структура та принцип роботи тих чи інших органів у кожної людини однакові, є ціла низка неймовірних особливостей, які неодмінно здивують кожного.

Звісно, всі внутрішні органи виконують свої важливі функції. Утім, у результаті нещасного випадку, серйозного захворювання або розвитку ускладнень ці органи можна видалити і жити далі без негативних наслідків для самопочуття та здоров’я.

До того ж з плином часу та розвитком еволюції деякі внутрішні органи втратили свої початкові функції, саме тому їхнє видалення не становить великого ризику для здоров’я та життя людини.

Чи хотіли б ви дізнатися, без яких внутрішніх органів можна й надалі почуватися повноцінною людиною? У цій статті ми детально розповімо про 7 органів, без яких людина може жити у разі потреби.

Внутрішні органи, які не є життєво важливими для людини

1. Мигдалеподібні залози

 

Ці залози є частиною імунної системи людини. Втім, навіть за їхньої відсутності людина спокійно може жити далі без загрози для власного життя. Головна функція мигдалеподібних залоз – це захист дихальних шляхів від потрапляння у них бактерій, що призводять до розвитку інфекційних захворювань. Втім, щойно дитина досягає трирічного віку, роль цих залоз втрачає свою першочергову важливість.

Ба більше, чимало людей вважають, що мигдалеподібні залози краще видалити ще у юному віці з метою профілактики проблем зі здоров’ям у майбутньому.

 • Зверніть увагу, що лікарі також рекомендують видалити мигдалини, якщо людина часто хворіє на тонзиліт (запалення мигдалеподібних залоз).

2. Апендикс

Апендикс – це невеликий внутрішній орган, що має форму мішечка. Розташовується він у правій нижній частині живота на куполі сліпої кишки. 

Попри своє розміщення, апендикс не має жодного стосунку чи впливу на процес травлення. Ба більше, вченим досі не вдалося з’ясувати, які саме функції повинен виконувати цей орган.

 • Більшість людей навіть не помічає свій апендикс, допоки його не охоплює запальний процес. Цей неприємний синдром відомий у медицині як апендицит. У випадку запалення апендикса його одразу видаляють.
 • Після видалення апендикса людина не відчує жодних неприємних наслідків чи дискомфорту і зможе продовжувати вести звичний спосіб життя.

3. Селезінка

внутрішні органи

Селезінка розташовується у черевній порожнині. Цей орган виконує кілька дуже важливих функцій, зокрема бере участь у процесі очищення крові, а також допомагає організму боротися з інфекціями.

Утім, селезінка не належить до життєво важливих органів. У випадку сильного травмування або хронічних захворювань селезінку можна видалити без загрози для життя та здоров’я людини.

 • Людина, якій видалили селезінку, може продовжувати вести звичний спосіб життя. Усе, що їй потрібно робити після операції – вжити певних застережних заходів з метою профілактики розвитку інфекційних захворювань.

4. Репродуктивні органи

Звісно, у всіх репродуктивних органів (яєчок, матки та яєчників) є свої важливі функції. Однак якщо здоров’я людини опиняється під загрозою і вона страждає через серйозне хронічне захворювання, репродуктивні органи можна видалити.

У більшості випадків показаннями до видалення цих органів є присутність в організмі людини злоякісних новоутворень. Лікарі призначають операцію, щоб не дозволити раку поширитися по всьому організму. Однак іноді репродуктивні органи видаляють при інших захворюваннях внутрішніх органів, коли лікарі не бачать іншого виходу, окрім оперативного втручання.

 • Люди, яким видалили репродуктивні органи, зазвичай досить спокійно переносять операцію та не відчувають серйозних негативних наслідків після неї. Дуже часто після оперативного втручання лікарі призначають гормональні препарати, які дозволяють поповнити запаси тих гормонів, виробленням яких займалися репродуктивні органи.

5. Нирка (лише одна)

основні функції нирок

Коли йдеться про внутрішні органи, неможливо не згадати про нирки, адже саме вони виконують цілу низку важливих функцій. Нирки очищують кров, виробляють сечу та впливають на роботу інших внутрішніх органів людини.

Варто звернути увагу на один цікавий факт: попри те, що у здорової людини є дві нирки, насправді нам потрібна лише одна нирка, щоб жити. Людина може народитися з однією ниркою, страждати на ниркову недостатність через захворювання або нещасний випадок, або навіть віддати нирку на трансплантацію іншій людині – і після цього вона спокійно житиме далі.

 • Зазвичай люди, що мають тільки одну нирку, живуть не менше за власників двох нирок. До того ж після втрати нирки люди рідко відчувають будь-які зміни у роботі інших внутрішніх органів чи погіршення самопочуття.
 • Утім, після видалення однієї нирки необхідно піклуватися про іншу, щоб уникнути порушень у роботі цього внутрішнього органа та розвитку ускладнень.

6. Жовчний міхур

Чи відомо вам, який вигляд має жовчний міхур? Це невеликий орган зеленого кольору та грушеподібної форми, який розташовується позаду печінки. Головна функція жовчного міхура – це зберігання та виділення жовчі, яка допомагає перетравлювати їжу.

Попри те, що роль жовчного міхура є досить важливою, лікарі рекомендують видаляти його при появі розладів у його роботі, а також при наявності жовчних каменів або злоякісного новоутворення.

 • Хоч жовчний міхур і бере участь у процесі травлення, за його відсутності людина може спокійно жити впродовж багатьох років без загрози для здоров’я та життя.
 • У поодиноких випадках люди, яким видалили цей орган, страждають на діарею та здуття живота, але тільки після споживання продуктів, що подразнюють органи шлунково-кишкового тракту.

7. Шлунок

людина може жити без шлунка

На перший погляд це може здатися неймовірним, але людина і справді може жити без шлунка. Є така процедура, яка у медицині відома під назвою “тотальна гастроектомія”. Ця операція передбачає повне видалення шлунка після виявлення у ньому злоякісних новоутворень з метою профілактики метастазів.

Під час оперативного втручання хірург з’єднує тонку кишку зі стравоходом. Після гастроектомії пацієнта годують через трубку до повного одужання. Зазвичай це триває кілька тижнів.

 • Оскільки ця операція є досить складною, люди, яким видалили шлунок, повинні суворо дотримуватися усіх рекомендацій лікаря.
 • Після гастроектомії людина й надалі може вживати всі продукти, проте порції потрібно зменшити.
 • Здатність організму засвоювати поживні речовини з їжі може погіршитися після видалення шлунка, тому лікарі рекомендують включити до раціону вітамінні добавки.

Як бачите, попри те, що всі внутрішні органи виконують важливі функції, без деяких з них можна спокійно жити далі, не боячись серйозних негативних наслідків та загрози життю. Дивовижно, чи не так? • General, C. de S. (2006). Tratamiento de la Apendicitis aguda. Catálogo Maestro de Guías de Práctica Clínica IMSS0490, 1–12.
 • Le Gac, M.-S., Delahaye, L., and Marianowski, R. (2010). Amigdalitis infantil. EMC – Pediatría 45, 1–8.
 • Ic, M.E.R., Col, A.N., Surgeons, E.G.E.O.F., Of, I.O.N., and At, E. (2016). Colecistectomía. American College of Surgeons 5, 1–8.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.