8 ознак деменції, які має знати кожен

8 ознак деменції, які має знати кожен
8 ознак деменції, які має знати кожен

Останнє оновлення: 26 липня, 2021

Деменція – синдром, який зазвичай є прогресивним за своїм характером. Ідеться про втрату когнітивних функцій.

Пізнавальні здібності дають вам можливість запам’ятовувати, мислити та виконувати повсякденну діяльність.

Однак деменція виходить за межі того, що вважають нормальними наслідками старіння і, як правило, є відповіддю на інші первинні або вторинні захворювання, які впливають на головний мозок.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі нараховують близько 47,5 мільйона пацієнтів з деменцією. Щороку лікарі діагностують 7,7 мільйона нових випадків. Сьогодні це викликає незліченну кількість перешкод та залежність серед людей похилого віку.

Кілька процедур можуть допомогти впоратися з деменцією. Проте вона й надалі є неймовірною проблемою як для пацієнтів, так і для їхніх опікунів та членів родини.

Найбільш тривожним є те, що багато людей ігнорують цю хворобу. Хоча це досить поширене явище, вони не знають, як воно прогресує.

Оскільки важливо знати, як виявляти симптоми, щоб вчасно вжити заходів, ми хочемо розповісти про 8 основних ознак деменції.

Дізнайтеся про них детальніше!

1. Складність підбору слів

деменція характеризується складністю підбору слів

Насамперед, однією з перших ознак деменції є складність знайти правильні слова, щоб висловити свої думки.

Пацієнти, у яких починає розвиватися цей стан, можуть витрачати кілька хвилин, намагаючись пригадати конкретне слово. Це може бути навіть слово, яке вони використовують постійно, але просто не можуть його згадати.

2. Деменція та проблеми з орієнтацією в часі

Люди з високим ризиком розвитку цього захворювання мають серйозні труднощі у розумінні того, що відбувається в минулому, теперішньому та майбутньому.

Часто, коли вони говорять про строки, вони не розуміють, що це означає, або схильні плутати послідовність.

3. Короткочасна втрата пам’яті

короткочасна втрата пам'яті

Проблеми з короткочасною пам’яттю можуть здаватися загальними, однак це насправді рання ознака зносу мозку через деменцію.

Нездатність запам’ятати важливі події, які відбулися лише кілька годин або днів тому, зазвичай вказує на те, що щось не так з функцією мозку.

Коли людина з деменцією заходить у кімнату, вона може також не пам’ятати, що хотіла там зробити.

4. Зміни настрою

Через зміни у головному мозку, які настають разом з деменцією, люди з цією хворобою часто страждають від депресивних або дратівливих настроїв.

Раптові зміни поведінки можуть бути ознакою того, що ваші когнітивні функції погіршуються.

5. Труднощі з виконанням щоденних завдань

труднощі з виконанням щоденних завдань

Іншим важливим симптомом є складність виконання багатьох звичайних або повсякденних завдань.

Людина з погіршенням пізнавальної функції може втратити здатність виконувати завдання на роботі. Це призводить до дуже простих помилок або помилок у хатніх справах.

6. Неможливість розпізнати місця

Оскільки деменція прогресує, пацієнтам стає важче визначити місця, де вони зазвичай перебувають.

Фактично, вони можуть навіть почуватися заплутаними або загубленими у своїй оселі.

Не пам’ятати, як чи чому ви прийшли в певне місце, або де ви знаходитеся, є явною ознакою деменції.

7. Летаргія

Крім того, втрата пізнавальної функції йде поруч із хімічними реакціями. Вони трапляються як у психіці пацієнта, так і у здатності підтримувати фізичні здібності.

Як наслідок, людина починає почуватися більш втомленою, виконуючи нормальну діяльність. Вона також втрачає мотивацію, якою раніше керувалася.

8. Труднощі з письмом

Подібно до того, як можуть розвиватися проблеми з підбором правильних слів, тим, хто страждає на деменцію, часто доводиться мати труднощі з письмом.

Зміни почерку та труднощі підбору слів під час написання, є сигналом того, що треба звернутися по допомогу.  • Barba, A. L., Kelly Changizi, B., Higgins, D. S., Factor, S. A., & Molho, E. S. (2012). Dementia. In Parkinson’s Disease, Second Edition. https://doi.org/10.1201/b12948
  • Livingston, G., Sommerlad, A., Orgeta, V., Costafreda, S. G., Huntley, J., Ames, D., … Mukadam, N. (2017). Dementia prevention, intervention, and care. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(17)31363-6
  • McKhann, G. M., Knopman, D. S., Chertkow, H., Hyman, B. T., Jack, C. R., Kawas, C. H., … Phelps, C. H. (2011). The diagnosis of dementia due to Alzheimer’s disease: Recommendations from the National Institute on Aging-Alzheimer’s Association workgroups on diagnostic guidelines for Alzheimer’s disease. Alzheimer’s and Dementia. https://doi.org/10.1016/j.jalz.2011.03.005
  • Hampson, C., & Morris, K. (2016). Dementia: Sustaining Self in the Face of Cognitive Decline. Geriatrics (Basel, Switzerland), 1(4), 25. https://doi.org/10.3390/geriatrics1040025
  • Jonker C, Geerlings MI, Schmand B. Are memory complaints predictive for dementia? A review of clinical and population-based studies. Int J Geriatr Psychiatry. 2000;15(11):983‐991. doi:10.1002/1099-1166(200011)15:11<983::aid-gps238>3.0.co;2-5
  • Berry B. (2014). Minimizing confusion and disorientation: cognitive support work in informal dementia caregiving. Journal of aging studies, 30, 121–130. https://doi.org/10.1016/j.jaging.2014.05.001

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.