Особистий щоденник: "магічні" стратегії здорового когнітивного старіння

Як читання, так і письмо - це дві дії, які активують ваш мозок. Дізнайтеся з цієї статті про те, наскільки корисний особистий щоденник!
Особистий щоденник: "магічні" стратегії здорового когнітивного старіння

Останнє оновлення: 18 грудня, 2018

Читати та вести особистий щоденник – це більше ніж просто захоплення. Ці звички також допомагають вам висловити себе, знайти полегшення і зняти стрес.

Звісно, усі знають про переваги читання та ведення щоденника. Зрештою, це практика, яку ви навіть можете спробувати передати своїм дітям.

Однак можливо, ви не замислювалися над чимось дуже важливим. Читання та письмо можуть зробити ваш мозок гнучкішим, виробити для вас кращі когнітивні навички.

Саме так: ці види діяльності допомагають затримати деменцію, яка пов’язана зі старінням.

Це не означає, що ви уникнете майбутніх нейродегенеративних захворювань. Проте вони з’являться пізніше, а їхній вплив буде не настільки серйозним.

Задоволення від ведення особистого щоденника набагато більше. Це світ можливостей для вашої когнітивної системи.

Якщо ви досі не поєднуєте ці дві здорові вправи, пора почати. Сьогодні ми пояснимо чому.

Особистий щоденник добре впливає на мозок

Ми всі мріємо жити багато років. Проте досягнення 80 або 90 років не дуже радує, якщо у вас погана якість життя. Хронічні болі та серцево-судинні захворювання поступаються місцем найсумнішому – втраті пам’яті.

Природно, що здоров’я і хороше самопочуття в старості часто залежить від вашого поточного способу життя.

Такі дії, як читання, письмо та навіть гра в карти або інші ігри з друзями, зроблять ваш мозок гнучкішим.

Цього висновку дійшли науковці в процесі дослідження, проведеного у 2012 році в Медичному центрі університету Раша в Чикаго.

Провідний дослідник, доктор Константінос Аффанакіс, експерт із проблем деменції та інших розладів пам’яті, довів зв’язок між читанням і письмом, коли йдеться про збереження здорового мозку.

Погляньмо на його дані нижче.

мозок людини

Біла речовина мозку

Біла речовина складається з тканини, яка є частиною центральної нервової системи. Вона займає простір між мозком і спинним мозком і формується через складну мережу аксонів.

Ці аксони є відростками нейронів і мають цілком конкретну мету: забезпечення оптимальної циркуляції інформації через нервову систему.

Однак захворювання, такі як хвороба Альцгеймера та розсіяний склероз, можуть це ускладнити.

Власне час може призвести до розриву того ідеального спілкування, яке було у віці 20 або 30 років.

Однак такі приємні практики, як читання та письмо, породжують значну активність у цій частині мозку. Це його зміцнює.

Це виробляє те, що неврологи називають “анізотропністю”. На рівні мозку це посилює зв’язок, еластичність та поліпшення передачі інформації.

Ці види діяльності не тільки генерують нові нервові з’єднання. Окрім цього, варто розглянути емоційний компонент.

Психічне розслаблення, яке відбувається, коли ви читаєте або пишете про свої турботи в щоденнику, також генерує деякі метаболічні зміни у вашому мозку: гіпокамп створює нові зв’язки та збільшує ендорфіни.

фотоапарат, щоденник

Особистий щоденник допомагає піклуватися про ваше здоров’я та емоції

Відповідно до різних досліджень із питань психічного здоров’я, одне з яких опубліковане в журналі BJPsych, відведення кількох хвилин щодня на те, щоб записати ваші думки та емоції, також допоможе вам підтримувати молодість мозку.

У цьому випадку йдеться про креативне письмо. Це приватний канал, де ви організуєте ідеї, осмислюєте нові емоції, страхи, проекти чи цілі. Це терапевтична техніка, яку багато людей виконують уже багатьох років.

Якщо ви робитимете цю вправу кожен день протягом усього життя, це позначиться на ваших пізнавальних процесах. Це посилить вашу здатність до аналізу, контролю над емоціями та керування стресом.

Усе це збереже здоров’я мозку з плином часу. Читання та письмо доповнюють одне одного.

Кожен, хто любить читати, любить писати час від часу. Вони також люблять розповідати історії та висловлювати свої думки.

Не забувайте, що якщо ви не використовуєте свій мозок, він атрофується. Мозок, який зберігає лише турботи й нав’язливі думки, стає повільним. Ви втрачаєте здатність реагувати.

На щастя, ви здатні уникнути цього: читайте книги або візьміть у руки зошит, щоб завести особистий щоденник. Ваш мозок буде вам вдячний!  • Walsh, T., Glenny, A. M., Worthington, H. V., Marinho, V. C. C., & Appelbe, P. (2009). Fluoride toothpastes of different concentrations for preventing dental caries in children and adolescents. Cochrane Database of Systematic Reviews. http://doi.org/10.1002/14651858.CD007868
  • Joiner, A. (2010). Whitening toothpastes: A review of the literature. In Journal of Dentistry. http://doi.org/10.1016/j.jdent.2010.05.017

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.