Бородавки на підошвах ніг: види та лікування

Бородавки на підошвах ніг - це вірусна інфекція, яка виникає в результаті ураження організму вірусом папіломи людини. Ці бородавки можуть утворюватися по одній або цілими групами, утворюючи тим самим так звану "мозаїчну бородавку". Вірте чи ні, але одним з найпростіших і водночас найбільш розповсюджених засобів для боротьби з такими бородавками є звичайна саліцилова кислота.
Бородавки на підошвах ніг: види та лікування

Останнє оновлення: 21 серпня, 2020

Бородавки на підошвах ніг виникають в результаті вірусної інфекції, яку провокує зараження організму вірусом папіломи людини. Варто зауважити, що цей вірус інфікує два верхні шари шкіри – дерму та епідерму. При цьому він ніколи не проникає у глибші шари шкіри людини.

Термін “папілома” стосується тих інфекцій, які виникають в результаті потрапляння в організм цього штаму вірусу. Утім, якщо вірус вражає ступні, ці горбкуваті утворення називають бородавками на підошвах ніг. Варто зауважити, що вони бувають різних форм та розмірів. Залежно від рівня ураження ступнів, бородавки можуть не зникати впродовж восьми місяців після появи.

Є два типи бородавок на підошвах ніг:

 1. Одна бородавка, яка може збільшуватися у розмірах. В деяких випадках навколо бородавки утворюються маленькі новоутворення, які називають “бородавками-супутниками”.
 2. Другим типом є так звана “мозаїчна бородавка”. Це група кількох невеликих бородавок, які розташовані близько одна до одної. Вони займають досить велику ділянку шкіри, а ще їх набагато важче лікувати, ніж поодинокі бородавки.

Бородавки на підошвах ніг: якими симптомами характеризуються ці новоутворення?

Ріст бородавок є досить повільним, і за цей час вони встигають глибоко врости у шкіру. Варто зауважити, що дуже часто процес появи бородавок супроводжується цілою низкою різних тривожних ознак та симптомів, а саме:

 • Оскільки шкіра на місці появи новоутворення є твердою та щільною, бородавки на підошвах ніг дуже часто порівнюють з кістковими мозолями.
 • Біль під час ходьби або навіть під час тривалого перебування на ногах.
 • На поверхні бородавок дуже часто з’являються невеликі чорні цятки. Насправді ці цятки є часточками засохлої крові, яка залишається у капілярах.

Як вчасно діагностувати бородавки на підошвах ніг?

кісткові мозолі та бородавки

Вірте чи ні, але чорні цятки на поверхні бородавок, про які ми вже згадували раніше, насправді можуть суттєво полегшити процес діагностики.

Для того, щоб визначити, чи справді хворого турбують саме бородавки на підошвах ніг, лікарю потрібно буде ретельно оглянути стан нижніх кінцівок. Спеціаліст може злегка вщипнути на новоутворення, щоб зрозуміти, чи відчуває людина біль. Варто зауважити, що бородавки на підошвах ніг завжди викликають неприємні больові відчуття, особливо якщо спробувати за них ущипнути. Водночас під час натискання на ступню хворий майже нічого не відчуватиме. Лише якщо поверхня бородавки вкрита кератином, ви можете відчувати дискомфорт під час натискання на новоутворення.

Є ще один цікавий метод діагностики. Лікар може злегка надрізати бородавку скальпелем, щоб перевірити її на наявність невеликих чорних цяток. Не забувайте, що дерматолог може взяти невеликий зразок бородавки на аналіз для того, щоб провести біопсію.

Лікування бородавок на підошвах ніг

Вірте чи ні, але більшість таких бородавок не становлять загрози для організму, і з часом вони зникають самі. Утім, варто зауважити, що на цей процес може піти від одного до двох років. Іноді хворому доводиться таки вдаватися до лікування кілька разів, перш ніж від бородавок не залишиться сліду. На жаль, завжди є ризик повторної появи бородавок.

Сьогодні ми детальніше розповімо, якими засобами можна скористатися для боротьби з бородавками на підошвах ніг.

Відлущення відмерлих часточок з допомогою саліцилової кислоти

З допомогою звичайної саліцилової кислоти можна поступово відлущувати бородавку шар за шаром. До того ж цей засіб підвищує здатність імунної системи людини самостійно боротися з бородавками.

Кріотерапія

кісткові мозолі та бородавки

Замороження бородавок є однією з найефективніших процедур для боротьби з цими неприємними новоутвореннями. Зверніть увагу, що кріотерапію дуже часто застосовують у комплексі із саліциловою кислотою.

Заморожування бородавок, або кріотерапію зазвичай проводять у медичних закладах. Ця процедура полягає у нанесенні на бородавку невеликої кількості азоту з допомогою тампона або пульверизатора.

Після нанесення навколо бородавки утвориться невеликий пухир. Через тиждень відмерлі тканини відлущаться самостійно. Варто зауважити, що кріотерапія також сприяє зміцненню імунної системи.

В більшості випадків людям доводиться повторювати цю процедуру через кожні два тижні до повного зникнення бородавки. Деякі вчені стверджують, що ефективність кріотерапії значно зростає, якщо поєднувати цю процедуру з нанесенням на підошви ніг саліцилової кислоти.

Хірургічне втручання та інші методи боротьби з бородавками

Якщо згадані вище методи не дадуть бажаного результату, лікар може запропонувати такі способи боротьби з бородавками:

 • Нанесення на бородавку трихлороцтової кислоти з допомогою дерев’яної палички. Цю процедуру потрібно проводити один раз на тиждень. За потреби лікар може замінити трихлороцтову кислоту на саліцилову. Зверніть увагу, що цей засіб має один неприємний побічний ефект, а саме свербіж.
 • Невелике хірургічне втручання для вирізання бородавки або знищення її з допомогою електричної голки. В медицині ці процедури відомі як кюретаж та фульгурація. Не забувайте, що після кюретажу на місці бородавки залишається шрам, тому зазвичай цю процедуру призначають лише в окремих випадках, коли усі інші методи боротьби з новоутвореннями не подіяли.
 • Для спалення невеликих закритих кровоносних судин також часто використовують лазерну терапію. Після дії лазера заражена тканина відімре, і бородавка сама відпаде. Лазерну терапію доведеться повторювати через кожні 3-4 тижні до повного усунення проблеми. Не забувайте, що лікування з допомогою лазера є дуже болісним, і після процедури на шкірі також залишаються шрами.

Ми також рекомендуємо вжити один ефективний запобіжний захід. Якщо під час натискання на бородавку ви таки відчуваєте сильний біль, радимо використовувати спеціальні м’які устілки для зменшення дискомфорту під час ходьби. Відмовтеся від тісного та незручного взуття на користь якісного взуття на зручній підошві.

This might interest you...
11 домашніх засобів від бородавок
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
11 домашніх засобів від бородавок

Навіть у найохайнішої людини може з’явитися бородавка. Дізнайтеся з нашої статті про прості домашні засоби, які допоможуть вам позбутися бородавок. • Cobián, P., Monteagudo, B., Mosquera-Fernández, A., & Peña-López, S. (2018). Verruga plantar anular en un paciente tratado con un anti-factor de necrosis tumoral alfa. Piel.
 • Moreno Cano, P., Agüero Orgaz, D., & Duce Tello, S. (2011). Verruga plantar: Lesión benigna pero dolorosa. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria.
 • López López, D., Rodríguez Sanz, D., Morales Ponce, Á., & Soriano Medrano, A. (2013). Carcinoma verrucoso plantar. A propósito de un caso poco frecuente. Revista Internacional de Ciencias Podológicas.
 • Sánchez Gómez, Rubén. Flores Olavarría, Macarena. Revisión bibliográfica sobre la eficacia terapéutica de la crioterapia y el laser en el tratamiento de la verruga plantar provocada por el virus del papiloma humano. European Journal of Podiatry, 2016, 2 (2): 69-76 ISSN: 2445-1835