Чи правда, що менструальні цикли синхронізуються?

Поширена думка, що менструальні цикли синхронізуються, коли жінки живуть разом. Хоча 50-річне дослідження дійсно підтвердило цю гіпотезу, остаточних доказів досі немає. Дізнайтеся більше.
Чи правда, що менструальні цикли синхронізуються?

Останнє оновлення: 21 жовтня, 2020

Ідея, що менструальні цикли синхронізуються, є популярним міфом, що побутує вже протягом останніх п’ятдесяти років. Психолог Марта МакКлінток вперше висловила цю ідею після дослідження, яке вона провела з жінками, які живуть разом у гуртожитках коледжу. Її дослідження навіть схвалив науковий журнал «Nature».

Теорія менструального синхрону стверджує, що коли жінки живуть разом або проводять багато часу разом, їхні менструальні цикли починають збігатися. За словами МакКлінток, її теорія підтвердилася. Пізніше було доведено, що феромони відповідають за цю синхронізацію.

Що таке феромони?

Феромони – це різновид ектогормону, який вчені вивчали як на щурах, так і на інших тваринах. Вони відіграють важливу роль у спілкуванні та поведінці представників одного виду.

У випадку з людьми дослідження не продемонстрували чіткого зв’язку через феромони, тому ми не можемо зробити висновок, що цей гормональний механізм пояснює теорію, що менструації у жінок синхронізуються. Очевидно, що для підтвердження або заперечення теорії менструальної синхронії необхідні додаткові дослідження.

Як регулюється менструальний цикл жінки?

чи справді менструальні цикли синхронізуються
Сьогодні чимало знають про жіночий організм. Це об’єкт, який наука глибоко вивчала і продовжує це робити.

З моменту народження жінки в яєчниках з’являються яйцеклітини. Вони залишаються там незміненими до початку статевого дозрівання. Потім завдяки змінам, що відбуваються на цій стадії, жінки вступають у фертильну стадію. З цього моменту у жінок щомісяця приходять місячні.

Регуляція цих циклів відбувається завдяки дії стимуляторів та інгібіторів на гормони мозку та яєчників. Ділянка мозку, яка називається гіпоталамусом, періодично вивільняє задіяні гормони гіпоталамуса (LH y FSH). Ці гормони прямо впливають на яєчники.

Під дією цього гормонального секрету яєчник реагує вивільненням зрілої яйцеклітини. Водночас він вивільняє стероїдні гормони, які відрізняються від тих, які виділяє гіпоталамус. Зріла яйцеклітина готова до запліднення. І якщо сперма в хорошому стані досягне яйцеклітини, тоді вона стане зиготою.

На цій стадії також відбувається потовщення ендометрія – внутрішнього шару матки. Якщо відбудеться запліднення яйцеклітини, вона імплантується в потовщений ендометрій через кілька днів. Однак, якщо запліднення не відбудеться, то ендометрій зазнає певних змін, які призведуть до його відшарування.

Увесь описаний вище процес загалом повторюється кожні 28-35 днів. Перший день жіночого циклу вважають днем 1. Починаючи з цього моменту, жінки можуть рахувати, щоб визначити свої найплідніші дні.

Що ми знаємо про мінливість між циклами?

Взагалі менструальні цикли мало змінюються у віці від 20 до 40 років. Іншими словами, це етап найбільшої регулярності щодо дат і щомісячного повторення ознак менструації.

До 20 років і після 40 років жінки відчувають найбільші відмінності серед послідовних циклів. Це означає, що нерегулярні місячні бувають частіше. Окрім віку, різні ситуації можуть спричинити варіативність у жіночому циклі.

У підлітковому віці часто спостерігається нерегулярність, оскільки гормональна система жінки ще не досягла повної зрілості. Ця сама мінливість спостерігається у жінок старше 40 років і до досягнення менопаузи. Однак у цьому випадку це пояснюється тим, що у них закінчуються запаси яєчників.

Окрім того, стрес, ожиріння, низька вага, проблеми зі щитоподібною залозою, ліки та деякі хвороби, такі як діабет, також можуть спричинити порушення. Зміни можуть бути випадковими та стосуватися, зокрема, одного циклу. Однак вони можуть тривати і кілька місяців.

менструальні цикли синхронізуються у жінок
Менструальні цикли синхронізуються у жінок? Докази непереконливі

У 2006 році Анна Зємкевич, доцент Ягеллонського університету, дійшла висновку, що не спостерігала синхронізації у жінки, яка брала участь у дослідженні, подібному до дослідження МакКлінток. Тож ми можемо сказати, що досі не вистачає переконливих доказів менструальної синхронії або феромонів у людини.

Багато людей вважають, що менструації у жінок синхронізуються. Однак, якщо ми уважно подивимося на факти, ми можемо сказати лише, що це твердження є міфом. Можливо, у майбутньому дослідження зможуть надати більше доказів.  • Corrine K Welt, MD., retrieved on 14 May 2020, Physiology of the normal menstrual cycle, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/physiology-of-the-normal-menstrual-cycle?search=menstruaci%C3%B3n%20sincronixaci%C3%B3n&source=search_result&selectedTitle=3~150&usage_type=default&display_rank=3.
  • B. David Vantman and col., Reproductive physiology and evolutive changes with women age, Tema central: Infertilidad, Vol. 21. Núm. 3, páginas 348-362 (Mayo 2010).
  • Precone V and cols, Pheromone receptors and their putative ligands: possible role in humans, Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2020 Feb;24(4):2140-2150. doi: 10.26355/eurrev_202002_20394.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.