Ендометріоз: причини та симптоми

Ендометріоз є хронічним розладом, хоча іноді він може залишатися непоміченим, якщо кількість ендометріальних тканин є мінімальною.
Ендометріоз: причини та симптоми

Останнє оновлення: 07 лютого, 2019

Ендометріоз – це стан, який виникає у вигляді маленьких імплантатів та кіст у яєчнику. Однак також можуть з’являтися місцеві нарости. Це трапляється, коли ендометріальна тканина виростає поза межами матки.

Може виникати в таких органах, як яєчники, маткові зв’язки, сечовий міхур або кишківник. Отже, надзвичайно важливо помітити симптоми ендометріозу на початку, щоб вчасно почати лікування.

Ендометріоз вважають однією з основних причин безпліддя в жінок. Фактично, більш ніж 40% людей з ендометріозом мають труднощі із зачаттям. Хоча ендометрій зростає там, де він не повинен, він зберігає свою гормональну активність. Під час менструації він прориває тканину. І це може викликати проблеми.

Види ендометріозу

Залежно від форми та місця розташування, є три види ендометріозу:

 • Поверхневий: Також називається перитонеальний ендометріоз, саме там тканина ендометрію осідає в найбільш поверхневій частині яєчників і очеревини. Він має вигляд червоних уражень і з плином часу утворює дрібні шрами.
 • Яєчниковий: у яєчниках спостерігають маленькі кісти. Вони також відомі як “шоколадні кісти” через їхній зовнішній вигляд. Іноді вони склеюються з сусідніми тканинами, такими як маткові труби та очеревина.
 • Глибокий: це найбільш складна форма, яка має серйозні наслідки для здоров’я жінки. Він характеризується малими ендометріозними вузлами в найглибших шарах очеревини та порожнини малого таза. Крім того, це може поставити під загрозу нирки, сечовід, сечовий міхур та інші частини тіла.

Причини

ендометріоз та його симптоми

Немає точної причини, яка пояснює, чому з’являється ендометріоз. Але є кілька гіпотез, за допомогою яких намагаються пояснити його походження. Деякі з найбільш широко прийнятих це:

 • Метаплазія: вважають, щоб ендометрій має здатність замінювати інші тканини тазової області.
 • Трансплантація судин: можливість вилучення фрагментів ендометрію та імплантації в далекі райони, проходячи через кровоносні та лімфатичні судини.
 • Ретроградні менструації: трапляється, коли потік порожнини матки витікає через фаллопієві трубки до живота, замість того, щоб виділитися під час менструації. Тканина відкладається в органах малого таза і росте.

Фактори ризику

Вищенаведені теорії були прийняті як можливі причини. Однак є й інші фактори ризику, пов’язані з ендометріозом.

 • Генетична схильність
 • Історія сім’ї
 • Початок менструації в ранньому віці
 • Часті місячні, що тривають 7 днів або довше
 • Анатомічні зміни в ділянці геніталій
 • Попередня операція на матці
 • Відсутність народження дітей

Ендометріоз: симптоми

біль у животі

Неможливість або складність зачаття є однією з найбільш поширених ознак ендометріозу. Проте, через гормональний дисбаланс це означає, що він також призводить до таких проблем, як:

 • Біль
  Черевний, до та після менструації
  Судоми протягом тижня або двох до та після менструації
  Під час і після сексу
  У нижній частині спини
  Під час дефекації
 • Довгі менструації
 • Кровотеча між періодами

Діагностика ендометріозу

Коли лікар підозрює наявність цього стану через симптоми ендометріозу, він почне діагностувати, за допомогою фізичного іспиту. Тоді він зможе підтвердити тестами, такими як: трансвагінальний ультразвук, МРТ або тазова лапароскопія.

Лікування

ендометріоз та його лікування

Бувають різні варіанти лікування ендометріозу. Варіанти залежать від таких факторів, як вік, бажання пацієнта завагітніти, симптоми (і серйозність), місце розташування та розширення.

Мета лікування полягає в знятті симптомів ендометріозу, усуненні уражень та відновленні народжуваності жінки (якщо вона бажає).

Лікування може передадбачати ліки. Це можуть бути безрецептурні ліки або рецепт знеболювальних, контрацептивних пігулок, ін’єкції або пігулки прогестерону, або спеціалізовані ліки. Хірургію призначають тільки в найбільш серйозних випадках. І операція може варіюватися – від консервативної до повної.

Крім лікування, пацієнт повинен вдосконалити свої харчові звички, займатися фізичними вправами та розслаблятися. Хоча це не лікує, але допоможе контролювати симптоми ендометріозу.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.