Епілептичний напад: що це таке і як на нього реагувати

У нашому суспільстві спостерігання епілептичного нападу для багатьох є дещо травматичним досвідом. Зрештою, багато людей не знають, як відреагувати чи допомогти. Читайте далі, щоб дізнатись більше про епілептичний напад!
Епілептичний напад: що це таке і як на нього реагувати

Останнє оновлення: 22 вересня, 2020

Вірте чи ні, але у 3% населення протягом життя стається принаймні один епілептичний напад. Тому це досить поширений стан. Насправді це друга найпоширеніша неврологічна причина, через яку люди звертаються до лікарень.

Епілепсія – це хронічне незаразне захворювання мозку, яке вражає людей різного віку. У всьому світі на неї страждає приблизно 50 мільйонів людей, а близько 80% пацієнтів проживають у країнах з низьким та середнім рівнем доходу.

Далі ми пояснимо, що таке епілептичний напад і як можна захистити людину, поки напад не закінчиться сам по собі.

Що таке епілептичний напад?

За визначенням, епілептичний напад – це сукупність різноманітних симптомів, від таких, які можуть залишитися непоміченими, до проявів, які в народі називають судомами: генералізовані скорочення тіла із втратою свідомості. Цікаво, що ці симптоми пов’язані з тим, що група нейронів мозку вирішує одночасно активуватись і здійснює свою діяльність надмірно і ненормально.

Загалом є два типи епілептичних нападів:

 • Гострий симптоматичний напад. Його спричиняє травма зовні або всередині мозку. Травма головного мозку, цереброваскулярні захворювання, інфекція мозку, лихоманка, інтоксикація або дисбаланс рівня натрію та цукру в крові можуть спричинити такий тип судом.
 • Непровоковані судоми, широко відомі як епілепсія. 6 із 10 людей, які страждають на напади, страждають на епілепсію без певної причини.

Як говорять представники Міжнародної ліги боротьби з епілепсією, епілепсія – це розлад головного мозку, що характеризується стійкою схильністю до епілептичних нападів та нейробіологічними, когнітивними, психологічними та соціальними наслідками. Іншими словами, у кожного з нас може статися епілептичний напад, але не у кожного з нас розвинеться епілепсія.

що таке епілептичний напад
Епілептичні напади пов’язані із синхронним та неконтрольованим випаленням нейронів.

Можливо, вам сподобається ця стаття: Які є долі мозку?

Види епілептичних нападів: ознаки та симптоми

Перш за все, необхідно відзначити, що є два основних типи епілептичних нападів: генералізовані напади та вогнищеві напади.

Генералізовані напади

На жаль, аномальна активність відбувається у всьому мозку і часто призводить до втрати свідомості. Цьому є кілька причин:

 • Відключення від реальності. Зазвичай це відбувається у дітей та молоді. Людина втрачає свідомість на кілька секунд без будь-яких інших клінічних проявів. Протягом цього інтервалу вона зазвичай не реагує і відключається від навколишнього середовища. Вона не втрачає свідомість та не стискає м’язи. Вона просто припиняє робити те, що робила, і дивиться вперед.
 • Міоклонічні напади. Цей тип генералізованих нападів не спричиняє втрати свідомості. Це викликає м’язові ривки кінцівками, як правило, обома руками.
 • Тонічні напади. Вони викликають одноразове різке тонічне скорочення. Тіло стає жорстким або твердим, як дошка, і це також спричиняє втрату свідомості.
 • Тоніко-клонічні напади. Це те, що ми зазвичай пов’язуємо з “епілептичним нападом”. Спочатку йде фаза тонічного скорочення, за якою слідують поштовхи клонічного м’яза. Це завжди супроводжується втратою свідомості. Часто пацієнт кусає бічну частину язика і відбувається розслаблення сфінктера. Зазвичай це триває від однієї до двох хвилин, а потім кілька хвилин людина перебуває у розгубленості.

Вогнищеві напади

У цьому випадку аномальна активність відбувається лише в певній групі нейронів. Це викликає кілька симптомів залежно від ураженої ділянки, таких як зорові та нюхові галюцинації та ривки однією рукою.

види епілептичних нападів

Що робити

Якщо ви стали свідком епілептичного нападу, вам потрібно зробити наступне:

 • Обережно покладіть людину на землю або в місце, де навколо немає твердих або гострих предметів. Вам треба покласти її голову на гладку і рівну поверхню.
 • Потім поверніть людину набік, щоб поліпшити дихання.
 • Послабте предмети, які можуть бути на шиї, оскільки вони можуть бути небезпечними.
 • Не намагайтеся затримувати рухи або заважати їм – просто переконайтеся, що поряд немає нічого, що може завдати шкоди.
 • Залишайтеся з людиною, поки криза не закінчиться.

Більшість епілептичних нападів не є смертельними й закінчуються самі по собі. Ось чому важливо просто переконатися, що людина не може постраждати від зовнішніх предметів під час нападу. Однак пацієнту варто згодом повідомити свого лікаря про напад.

Чого не можна робити

Крім того, що ви повинні робити в цей час, важливо знати, яких заходів вживати, щоб уникнути помилок, які можуть ускладнити ситуацію. Перш за все, не варто пробувати серцево-легеневу реанімацію (СЛР).

Також не слід тримати людину під час епілептичного нападу, вставляти предмети в рот або намагатися схопити її за язик. Найкраще повернути людину на бік і покласти язик у таке ж положення.

Нарешті, ви не повинні пропонувати людині їжу або рідини відразу після нападу, принаймні, поки не підтвердите, що людина при тямі.



 • Centro para el control y la prevención de las enfermedades. Primeros auxilios para las convulsiones | Epilepsia | CDC [Internet]. 2019. [citado 4 de abril de 2020]. Disponible en: https://www.cdc.gov/epilepsy/spanish/primeros-auxilios.html
 • Megiddo I, Colson A, Chisholm D, Dua T, Nandi A, Laxminarayan R. Health and economic benefits of public financing of epilepsy treatment in India: An agent-based simulation model. Epilepsia. 1 de marzo de 2016;57(3):464-74.
 • ILAE. Welcome to the International League Against Epilepsy [Internet]. [citado 4 de abril de 2020]. Disponible en: https://www.ilae.org/
 • Fauser S, Cloppenborg T, Polster T, Specht U, Woermann FG, Bien CG. Genetic generalized epilepsies with frontal lesions mimicking migratory disorders on the epilepsy monitoring unit. Epilepsia Open. 2020;

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.