Функціональна диспепсія: причини, симптоми та лікування

Чи знаєте ви, що ваш психічний стан також може впливати на гастрит? Часте занепокоєння, а також стрес чи тривога можуть збільшити виробництво шлункової кислоти та пошкодити слизову оболонку шлунку.
Функціональна диспепсія: причини, симптоми та лікування

Останнє оновлення: 12 травня, 2019

Функціональна диспепсія – це захворювання, викликане стресом чи тривогою, яке може впливати на шлунок та запалювати слизову оболонку шлунку. Воно характеризується дуже поширеним емоційним розладом, який вражає багатьох людей та викликає такі симптоми, як печія, нудота, біль у шлунку.

Функціональна диспепсія може бути гострою або хронічною. Гостра форма гастриту з’являється різко та інтенсивно. Проте хронічний гастрит може тривати роками, якщо його не лікувати.

Менш поширеною формою захворювання є ерозивний гастрит, який зазвичай не викликає запалення, але може спровокувати кровотечу та виразки у шлунку.

Запалення може бути спричинене багатьма факторами, наприклад, інфекцією, стресом, травмами або ж розладом імунної системи. Дослідження говорять про те, що емоційний стрес та депресія також можуть викликати розвиток шлунково-кишкових розладів, таких як функціональна диспепсія.

На щастя, симптоми цієї хвороби можуть лікуватися в домашніх умовах за допомогою натуральних засобів.

Причини функціональної диспепсії

Функціональна диспепсія може бути викликана наступними факторами:

 • Стресом
 • Тривогою
 • Знервованістю
 • Зловживанням алкоголю
 • Блюванням
 • Інфекцією, що виникає через алергію та віруси
 • Рефлюксом
 • Поганим харчуванням

До того ж, функціональна диспепсія в основному виникає через наявність бактерії гелікобактер пілорі, що підсилюється симптомами, описаними вище. Щоденна зайнятість справами та сімейними обов’язками може погіршити стан захворювання.

Ця бактерія живе у шлунках  60 – 80% процентів населення. Зазвичай її існування протікає безсимптомно, але інколи вона може пошкодити захисний бар’єр слизової оболонки шлунку.

Читайте статтю та дізнавайтеся більше.

Також читайте статтю: Йога для початківців: 5 основних поз йоги

Симптоми функціональної диспепсії

Симптоми функціональної диспепсії

Функціональна диспепсія може по-різному протікати у кожного пацієнта. Найпоширенішими симптомами є:

 • Блювання
 • Чорний кал
 • Відчуття печіння у шлунку
 • Втрата апетиту
 • Біль у шлунку
 • Погане травлення
 • Нудота
 • Розлад шлунку
 • Печія

“Гарне здоров’я – це не те, що можна купити. Проте, це може бути надзвичайно цінним заощадженням.”

-Анна Вілсон Шаеф-

Лікування функціональної диспепсії

Щоб лікувати це захворювання, необхідно дотримуватися здорової дієти, їсти невеличкими порціями, щоб мати змогу регулювати симптоми. Потрібно їсти овочі, фрукти, м’ясо, рибу, рис, пити багато води.

Разом з тим важливо бути емоційно стабільним, щоб лікувати гастрит. Підтримка емоційного балансу допомагає організму підтримувати гармонію розуму та тіла.

Варто навчитися справлятися зі стресом, оскільки він впливає підвищення виробництва шлункової кислоти, а також шкодить слизовій оболонці шлунка. Тренування є найкращим рішенням для усунення стресу та стимулювання виробництва ендорфінів.

До того ж, рекомендовано обмежити споживання анальгетиків. Якщо ви страждаєте на функціональну диспепсію час від часу та п’єте ліки, які вам не прописував лікар, це може принести тимчасове полегшення. Проте набагато краще відразу ж проконсультуватися зі спеціалістом, оскільки він призначить правильне лікування, щоб знизити рівень кислоти та захистити слизову оболонку.

Лікування функціональної диспепсії

Лікування функціональної диспепсії

У домашніх умовах найважливіше, що ви можете зробити, це контролювати свій раціон та знімати стрес.

Пам’ятайте, що їжа відіграє важливу роль у лікуванні функціональної диспепсії. Правильне харчування не тільки усуває розлади шлунку, але й захищає травну систему. Не варто споживати алкоголь, їсти напівфабрикати, кислоти, молочні продукти, а також солодку і солону їжу.

Читайте також статтю: Спробуйте ці чудові засоби від гастриту

Рекомендовано споживати їжу, що містить пробіотики, оскільки такі продукти можуть допомогти покращити травлення та стимулювати роботу шлунково-кишкового тракту. З цими добавками у травний тракт потрапляють корисні бактерії, що можуть допомогти зупинити розповсюдження бактерії гелікобактер пілорі.

 • Дослідження вказують на те, що потрібно пити зелений час з медом, принаймні раз на тиждень. Він значно знижує кількість бактерій гелікобактер пілорі у шлунково-кишковому тракті.
 • Ви також можете спробувати ложку харчової соди (9 г), оскільки вона допомагає усунути печію, викликану функціональною диспепсією.
 • Алое вера – це одна з рослин, яка використовується для усунення печії, а також мінімізує наслідки функціональної диспепсії.
 • Eфірні олії, приміром, м’ята або імбир, можуть мати позитивний вплив на шлунок.

Нарешті, не забувайте, що стрес може викликати та погіршити функціональну диспепсію. Тому дуже важливо враховувати зміни способу життя, які можуть допомогти знизити рівень тривожності. Якщо ви почнете займатися фізичними вправами, добре харчуватися та спати, ви відразу почуєте покращення. • 1. Angós R. Gastritis. Med. 2016;
  2. Rugge M, Pennelli G, Pilozzi E, Fassan M, Ingravallo G, Russo VM, et al. Gastritis: The histology report. Dig Liver Dis. 2011;
  3. Sipponen P, Maaroos HI. Chronic gastritis. Scand J Gastroenterol. 2015;
  4. Soriano Izquierdo A, Sans Cuffí M, Elizalde Frez JI, Bessa Caserras X. Gastritis y gastropatías. Med – Programa Form Médica Contin Acreditado. 2000;
  5. Lane EP, Miller S, Lobetti R, Caldwell P, Bertschinger HJ, Burroughs R, et al. Effect of diet on the incidence of and mortality owing to gastritis and renal disease in captive cheetahs (Acinonyx jubatus) in South Africa. Zoo Biol. 2012;
  6. Lobetti R, Picard J, Kriek N, Rogers P. Prevalence of helicobacteriosis and gastritis in semicaptive cheetahs (Acinonyx jubatus). J Zoo Wildl Med. 1999;
  7. Valdivia M. Gastritis y gastropatías. Rev Gastroenterol Perú. 2011;
  8. Fox JG, Correa P, Taylor NS, Lee A, Otto G, Murphy JC, et al. Helicobacter mustelae-associated gastritis in ferrets. An animal model of Helicobacter pylori gastritis in humans. Gastroenterology. 1990;
  9. Fox JG, Otto G, Taylor NS, Rosenblad W, Murphy JC. Helicobacter mustelae-induced gastritis and elevated gastric pH in the ferret (Mustela putorius furo). Infect Immun. 1991;


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.