Гематурія: симптоми та причини

Гематурія може бути ознакою не лише бактеріальної або вірусної інфекції, але й також і складніших станів, таких як рак сечового міхура або рак простати. Читайте далі, щоб дізнатися більше!
Гематурія: симптоми та причини

Останнє оновлення: 12 лютого, 2020

Слово “гематурія” – це медичний термін, що використовують для позначення наявності крові в сечі. Кров у сечі може налякати. Однак багато різних чинників можуть викликати цей стан, і не всі вони серйозні.

Іноді кров можна побачити неозброєним оком. Однак це трапляється не у всіх випадках. Тому професіонали ділять гематурію на два основні типи: значна та мікроскопічна. Лікарі можуть вимагати певних медичних аналізів для діагностики мікроскопічної гематурії.

Дуже багато людей звертаються до лікаря через цей стан. Рівень його поширеності становить приблизно 16% від загальної сукупності. Також, як ми вже згадували вище, це може бути симптомом найрізноманітніших розладів – від інфекції до раку. Тому важливо знати, що це таке, а також її симптоми та причини.

У цій статті ми пояснимо найважливіші аспекти.

Що таке гематурія?

У нормальному стані сеча не містить крові. Гематурія – наявність еритроцитів у сечі, що визначають певними лабораторними методиками. Гематурія виникає через те, що нирки або інші відділи сечових шляхів пропускають кров’яні клітини до сечі. Сеча може набувати червоного кольору або залишатися такою ж. У цьому й полягає різниця між значною (кров, яку ви можете бачити) або мікроскопічною (кров, яку ви не бачите).

що таке гематурія

Ця стаття може вас зацікавити: Дізнайтеся все про відхилення в сечі

Основні причини гематурії

У багатьох випадках знайти конкретну причину гематурії неможливо. Однак найпоширенішими процесами, які призводять кров через сечу, є такі:

  • Інфекції сечових шляхів. Вони відносно поширені, особливо серед жінок. Це відбувається тому, що жіноча уретра знаходиться близько до заднього проходу, а бактерії, які наявні в ній, можуть легко переходити в уретру.
  • Інфекції нирок. Цей стан називають пієлонефритом. Бактерії можуть потрапляти до нирок через кров або сечоводи.
  • Проблеми з простатою. Коли простата збільшується, що буває з віком, вона здавлює уретру. Це може блокувати потік сечі і викликати гематурію. Це ж стосується і інфекцій простати.
  • Камені в сечовому міхурі або нирках. Деякі мінерали в сечі, як правило, накопичуються. Вони тверднуть і утворюють кристали, які перетворюються на дрібні камені. Коли ці камені проходять через сечові шляхи, вони можуть блокувати їх, що призводить до появи крові в сечі.
  • Рак. Гематурія може бути ознакою раку сечового міхура, простати або нирок. Однак зазвичай це проявляється на запущених стадіях, що ускладнює діагностику.
  • Гломерулонефрит. Цей стан характеризується запаленням клубочків – крихітних ниркових фільтрів. Діабет, інфекції, захворювання крові чи інші процеси можуть спровокувати цей стан.
  • Деякі ліки, такі як антикоагулянти або протиракові препарати, також можуть її викликати.

Як бачите, багато чинників можуть викликати гематурію. Вчені навіть пов’язували гематурію з напруженими фізичними вправами, а також травмами або зневодненням. Тому важливо звернутися до лікаря, щоб визначити причину.

Симптоми гематурії

які симптоми має гематурія
Макроскопічна гематурія проявляється червоною або коричневою сечею. Зазвичай це не боляче і не супроводжується іншими симптомами. Однак поява певних симптомів може спрямувати до виявлення причини.

Наприклад, лихоманка та біль у попереку можуть свідчити про інфекцію нирок. Якщо гематурія супроводжується посиленим сечовипусканням або печінням під час сечовипускання, причина зазвичай криється в нижніх сечових шляхах. Окрім того, безсимптомна і тривала гематурія, що супроводжується згустками, може бути викликана пухлиною нирки.

Це одна з причин, чому чоловікам за 40 потрібно здавати аналізи на простату.

Вам може також сподобатися ця стаття: Основні симптоми каменів у нирках

Висновок

Як ми пояснили в цій статті, гематурія може бути пов’язана з багатьма захворюваннями. Ба більше, у деяких випадках її не видно неозброєним оком. Тому важливо регулярно проходити медичні огляди. Ми рекомендуємо регулярно здавати аналізи сечі, щоб виявити можливу наявність крові.

Не забувайте пильно стежити за сечею. Ви повинні стежити за кольором вашої сечі, а також частотою та будь-якими ненормальними відчуттями, оскільки будь-яка зміна може свідчити про захворювання. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, якщо у вас є якісь питання.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.