Дізнайтеся все про відхилення в сечі

Бувають різні відхилення в сечі. Не соромтеся проконсультуватися з лікарем, якщо ви помітили зміни в сечі.
Дізнайтеся все про відхилення в сечі

Останнє оновлення: 08 січня, 2020

Сеча – це рідина, яку нирки виробляють після фільтрації органічних відходів та надлишку води. Потім вона досягає сечоводів і, нарешті, сечового міхура, де вона і зберігається. Інколи бувають відхилення в сечі.

Сеча зазвичай складається з 96% води. Інші 4% складаються з розчинених речовин, таких як сечовина, сечова кислота, креатинін, хлорид тощо. Якщо у вас є відхилення в сечі, лікарі виміряють усі ці речовини.

Після сечового міхура організм виводить сечу через уретру.

Сечовий міхур – це орган, який, якщо він працює нормально, може зберігати до 170-180 см3 сечі за 3-5 годин.

Відхилення в сечі: різні аспекти

Проблеми з виведенням сечі

різні відхилення в сечі
Загалом, ниркові камені – одна з головних проблем, що змінюють виведення сечі.

Виведення сечі міняється через багато різних чинників або захворювань. Наприклад, воно може бути заблоковане, як правило, камінням, але пухлини також можуть викликати непрохідність. Ці зміни не дають сечовому міхуру спорожнитися належним чином.

Також проблеми з виділенням сечі можуть також бути наслідком захворювань нирок, особливо коли пацієнт страждає від ниркової недостатності.

Інфекції також впливають на виведення сечі, а також на проблеми з контролем сечового міхура, такі як гіперактивний сечовий міхур, нетримання сечі та доброякісна гіперплазія передміхурової залози у чоловіків.

Відхилення в сечі через зміни складу

Як ми пояснили вище, хоча сеча є переважно водою, вона також містить інші елементи. Рівень цих компонентів може збільшуватися або зменшуватися, вказуючи на те, що щось не так.

Аналіз сечі вимірює ці компоненти, щоб допомогти діагностувати деякі захворювання.

Ось деякі компоненти сечі, які можуть зазнати змін:

 • Протеїнурія, тобто підвищений рівень білка в сечі. Це може сигналізувати про наявність таких захворювань, як діабет, інтоксикації, гломерулонефрит або інфекції сечових шляхів.
 • Глікозурія, тобто наявність глюкози в сечі. Зазвичай це свідчить про погано контрольований діабет та деякі захворювання нирок.
 • Піурія, тобто наявність гною в сечі.
 • Гематурія, тобто  наявність крові в сечі. Це може свідчити про сечові інфекції, камені в нирках або рак сечових шляхів.
 • Бактеріурія, тобто наявність бактерій у сечі. Це може бути ознакою зараження сечової системи або тракту.

Відхилення в сечі через зміни об’єму

Об’єм сечі також може змінюватися. Анурія – це коли організм не виділяє сечі. Навпаки, поліурія – це коли ви мочитеся більше, ніж зазвичай.

Ще одна аномалія сечі – це олігурія, тобто низький рівень сечі. Варто також згадати затримку сечі, яка полягає в неможливості виведення сечі.

Нарешті, нетримання сечі – це мимовільне витікання сечі. У цьому випадку складно контролювати кількість сечі, яку виділяєте.

Ця стаття може вас зацікавити: Як контролювати спазми сечового міхура

Порушення сечі через зміни кольору

Найбільш поширені зміни кольору сечі:

 • Темно-жовта сеча зазвичай є ознакою зневоднення.
 • Помаранчева сеча може бути через надмірне споживання продуктів, багатих на бета-каротин, або прийом певних ліків.
 • Червона або рожева сеча зазвичай буває від наявності крові в сечі. Лікарі називають це гематурією.
 • Фіолетова сеча зазвичай виникає у пацієнтів із сечовим катетером. Це пов’язано з перетворенням певних пігментів завдяки бактеріям в трубці катетера.
 • Білувата сеча або альбумінурія. Це може бути наслідком важкої сечової інфекції або лімфатичного свища, особливо у випадках неоплазії або травми живота.

Якщо зміна кольору триває більше ніж три дні, радимо відвідати лікаря. Ймовірно, вам знадобляться деякі аналізи, щоб діагностувати проблему, яка спричиняє відхилення.

Також доцільно пройти огляд, якщо у вас є інші симптоми відхилення в сечі. • Graff, L. (1983). Analisis De Orina. Analisis De Orina Graff.
 • Escalante-Gómez, C., Zeledón-Sánchez, F., & Ulate-Montero, G. (2007). Revisión Proteinuria, fisiología y fisiopatología aplicada. Acta Médica Costarricense. https://doi.org/http://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0001-60022007000200004&lng=en
 • Andrés, E., Servicio, R., Fundació, N., & Barcelona, P. (2004). Fisiopatológica de la insuficiencia renal. Anales de Cirugía Cardíaca y Vascular.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.