Корисні звички для психічного здоров'я

Багато людей ведуть неправильний спосіб життя, і при цьому навіть не здогадуються, наскільки шкідливими є деякі їхні щоденні звички для психічного здоров'я. В цій статті ми детальніше розповімо, від яких звичок краще відмовитися через їхній згубний вплив на організм.
Корисні звички для психічного здоров'я

Останнє оновлення: 01 травня, 2020

Сьогодні ми розповімо вам про 5 шкідливих звичок, яких краще уникати з метою збереження гарного психічного здоров’я.

Як і будь-який механізм, головний мозок людини потребує ретельного догляду. Зрештою, інші внутрішні органи та системи також вимагають належного піклування про них. Одним з найголовніших завдань кожної людини має бути збереження психічного здоров’я. Оскільки ця проблема нині здобула широкий розголос по всьому світу, 10 жовтня призначили Всесвітнім днем психічного здоров’я. Основна мета відзначення цієї дати полягає в тому, щоб привернути увагу людей до тієї мовчазної небезпеки, яку несуть в собі психічні захворювання та їхні симптоми. До того ж активісти хотіли підкреслити необхідність звертатися за допомогою при появі тривожних симптомів психічного розладу.

Насправді мало хто замислюється над збереженням гарного психічного здоров’я, допоки сам не потрапляє в зону ризику. Подумайте самі: скільки часу ви приділяєте турботі про свою психіку?

Чому так важливо піклуватися про психічне здоров’я?

йога для психічного здоров'я

Не забувайте, що психічне здоров’я людини є не менш важливим за її фізичний стан. Погодьтеся, досить парадоксальною є ситуація, коли ми звертаємося до лікаря при появі симптомів фізичного захворювання, проте не шукаємо психологічної або психіатричної допомоги, якщо не можемо самостійно впоратися з емоціями.

На жаль, стан психічного здоров’я неможливо проаналізувати неозброєним оком. Зрештою, те, що ми відчуваємо щодня – це лише суб’єктивні симптоми. Саме тому в більшості випадків ми не надаємо уваги своїм емоціям та не звертаємося за допомогою до спеціалістів. В результаті людина може відчувати психологічний дискомфорт впродовж тривалого періоду, аж поки в неї не розвинеться повноцінний психічний розлад.

Ось чому дуже важливо завжди піклуватися про збереження гарного психічного здоров’я, а при появі будь-яких тривожних симптомів не соромитися одразу звертатися за допомогою до спеціалістів. В ідеальному світі люди мали б відвідувати психолога не менш регулярно, аніж проходити повне обстеження організму у терапевта.

Для того, щоб ви навчилися самостійно піклуватися про емоційний стан, рекомендуємо взяти на озброєння прості, проте неймовірно ефективні звички для психічного здоров’я.

Корисні звички для психічного здоров’я

1. Ніколи не пропускайте сніданок

Скільки разів вам доводилося чути, що сніданок є найважливішою трапезою? Утім, навіть знаючи цей факт, дуже багато людей добровільно пропускають сніданок. Безумовно, робити це не варто, адже регулярна відмова від сніданку негативно впливає на самопочуття людини та провокує зниження рівня цукру у крові. Чи знаєте ви, до чого це може призвести з часом?

Вашим внутрішнім органам доводиться змиритися із браком цукру, що потрапляє в організм із зовнішніх джерел, тож вони починають транспортувати ті поживні речовини, яких бракує, до головного мозку. В результаті активність головного мозку поступово знижується, і людині дуже важко впоратися зі звичними щоденними справами.

Вірте чи ні, але такі перепади рівня цукру у крові з часом можуть призвести до появи симптомів надмірної нервозності та депресії.

2. Не забувайте про достатню кількість сну

Безумовно, організм людини не може повноцінно відпочивати та відновлюватися, якщо він не отримує достатньо сну. Багато людей лягають надто пізно, а дехто й зовсім не може заснути через сильний рівень стресу в організмі. Коли порушення сну перетворюються на звичку, відбувається порушення багатьох когнітивних процесів. Недостатня кількість нічного відпочинку може спричинити стрес, депресію, різкі перепади настрою, а з часом навіть підвищити ризик розвитку інсульту та інших серйозних захворювань, пов’язаних з діяльністю головного мозку.

Коли йдеться про найкорисніші звички для психічного здоров’я, неможливо не згадати про налагодження режиму сну. Якщо ви хочете гарно почуватися, рекомендуємо спати не менш як 8 годин на добу.

3. Якщо хочете мати гарне психічне здоров’я, киньте палити

цигарка для психічного здоров'я

Відмова від куріння позитивно вплине на роботу всіх внутрішніх органів та систем, а також покращить ваше психічне здоров’я.

Вірте чи ні, але багато спеціалістів, які допомагають людям боротися із психологічними проблемами, не надають значної уваги тому, курять їхні їхні пацієнти чи ні. Вони припускають, що з допомогою цигарок люди намагаються подолати депресію, надмірну нервозність або наркотичну чи алкогольну залежність.

Утім, нещодавні дослідження, які були проведені на базі Університету Вашингтону довели, що люди, які страждають на різкі перепади настрою або залежність від наркотиків чи алкоголю, можуть без остраху різко кидати палити. Ба більше, відмова від цигарок позитивно впливає й на психічне здоров’я людини.

4. Регулярно займайтеся спортом

“Навіть попри те, що вплив фізичного навантаження на емоційний стан людини досі вивчають, всім відомо, що регулярні заняття спортом позитивно діють на центральну нервову систему, стабілізують рівень білків в організмі та дозволяють уникати захворювань, які виникають при дефіциті протеїнів”. Саме таку думку висловив Міґель дель Валле, професор Університету Ов’єдо та делегат Ректорату Здоров’я та Спорту.

Якщо ви будете вести активний спосіб життя та багато рухатися, це не лише позитивно вплине на ваше фізичне здоров’я. Мозок також неодмінно вам подякує. Не забувайте, що гарний кровообіг сприяє мозковій активності. До того ж регулярна фізична активність зменшує рівень стресу в організмі та допомагає відволіктися від негативних думок.

5. Не варто часто використовувати електронні гаджети

вплив приладів на психічне здоров'я

Надмірне використання цифрових екранів дуже часто пов’язують з розвитком таких розладів, як безсоння, підвищений рівень стресу та надмірна нервозність.

Погодьтеся, що нині більша частина взаємодії між членами соціуму відбувається в Інтернеті. Звісно, ми проводимо величезну частину життя за електронними приладами, з допомогою яких ми можемо отримувати доступ до соціальних мереж та інших важливих сторінок.

На жаль, надмірне зловживання технологіями, особливо смартфонами, не дозволяє людям насолоджуватися теперішнім часом. До того ж проведення великої кількості часу перед екраном призводить до погіршення зору, стресу, безсоння, депресії та нервозності.

Тепер ви знаєте, які щоденні звички для психічного здоров’я є хорошими, а від яких краще відмовитися. Не забувайте, що ви можете самотужки покращити якість життя та налагодити емоційний стан, якщо почнете з невеликих змін та роботи над собою.  • Fernández Liria, Alberto. (2008). La nueva actualidad de la salud mental. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría28(1), 3-5.
  • Jané-Llopis Eva. La eficacia de la promoción de la salud mental y la prevención de los trastornos mentales. Rev. Asoc. Esp. Neuropsiq. 2004;  ( 89 ): 67-77.
  • Mrazek P.J., Hall M., “A policy perspective on prevention”, American journal of community psychology, 1997, Vol. 25: 221-226.
  • Hosman C., Jané-llopis E., Political Challenges 2: Mental Health, The evidence of health promotion effectiveness: shaping public health in a new Europe, pp 29-41, Brussels: ECSC-EC-EAEC, 1999.
  • Mental Health. What Is Mental Health? (2019). Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://espanol.mentalhealth.gov/basics/what-is-mental-health
  • Mental Health Foundation. How to look after your mental health. Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://www.mentalhealth.org.uk/publications/how-to-mental-health
  • Washington University School of Medicine in St. Louis.Quitting smoking may improve mental health. (2014). Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://medicine.wustl.edu/news/quitting-smoking-may-improve-mental-health/
  • The Primary Care Condition. Exercise for Mental Health. Recuperado el 23 de febrero de 2021. https://dx.doi.org/10.4088%2Fpcc.v08n0208a

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.