Поширені чинники розвитку депресії

Депресію викликають не тільки травматичні події. Ось чинники розвитку депресії, які можуть вплинути на її появу.
Поширені чинники розвитку депресії

Останнє оновлення: 28 жовтня, 2019

Чи знаєте ви про поширені чинники розвитку депресії?

Депресію кваліфікують як розлад настрою. Люди в депресії мають глибоке почуття смутку, а також дратівливість, втрату інтересу до життя та зміни в поведінці.

Походження цього стану може бути біологічним або залежати від обставин. Експерти стверджують, що депресію часто викликають зміни в хімії мозку, гормональні дисбаланси, чинники довкілля або наслідки певних подій чи ситуацій.

Однак депресія також може виникнути через певні шкідливі звички.

Чинники розвитку депресії

Важливо пам’ятати, що не всі періоди сильного смутку – це депресія. Людина може переживати сумні та травматичні події, не відчуваючи симптомів, досить важких, щоб ЇЙ діагностувати депресію.

Лікарі визначають цей розлад як серйозний медичний стан, оскільки він може мати летальні наслідки при неправильному лікуванні.

Якість життя людини в депресії різко знижується, і вона може дійти до того, що буде неспроможна робити свої повсякденні справи. Іноді депресія може навіть призвести до розвитку інших проблем зі здоров’ям.

Депресія – дуже складний розлад. Тому немає жодної причини, яка пояснює розвиток цієї хвороби. Насправді дослідники визначили десятки чинників, які можуть призвести до депресії.

Найбільше хвилює те, що ми, як правило, не помічаємо багатьох із них, оскільки вони є частиною нашого способу життя.

Дізнайтеся, що це за чинники ризику з цієї статті.

1. Неправильне харчування може призвести до депресії

які чинники розвитку депресії
Погане харчування тісно пов’язане з проблемами психічного здоров’я, зокрема з депресією. Хоча легко ігнорувати необхідність правильно харчуватися, неправильна дієта може спричинити зміни у вашій нервовій системі та хімії мозку.

Наприклад, часте споживання жирної та нездорової їжі пов’язане з більшим ризиком депресії та стресу. Хоча нездорова їжа може принести тимчасове задоволення, вона також може призвести до депресії через зміни гормональної активності.

Тому намагайтеся їсти здорову їжу, багату на джерела омега-3 жирних кислот, білки, антиоксиданти, вітаміни та мінерали.

2. Нестача сну може спричинити депресію

Якщо ви хочете мати хорошу якість життя, вам потрібно спати від 7 до 8 годин на день без перерв.

У цей період організм здійснює низку процесів, які він не може здійснити в інший час доби. Тому, якщо ваш сон переривається або у вас виникають проблеми зі сном, можуть бути кілька негативних наслідків.

Важливо зазначити, що безсоння та інші порушення сну тісно пов’язані з депресією. Насправді деякі дослідження припускають, що люди, які погано сплять, мають в 10 разів більше ризику виникнення депресії в порівнянні з тими, хто спить правильно.

3. Занадто часте використання соціальних мереж може призвести до депресії

соціальні мережі та депресія
В останні роки було проведено декілька досліджень щодо використання соціальних мереж та розладів психічного здоров’я.

У дослідженні, опублікованому в «Журналі соціальної та клінічної психології», було зроблено висновок, що використання соціальних мереж може зіграти певну роль у таких негативних емоціях, як депресія та почуття самотності. Такі чинники, як постійне соціальне порівняння чи знущання, можуть пояснити ці негативні наслідки.

Хоча помірне використання соціальних мереж зазвичай не має великого впливу, тривале перебування на цих сайтах може бути негативним. Тому загальною рекомендацією є встановлення обмежень або зменшення використання.

4. Зловживання алкоголем може викликати депресію

Зловживання алкогольними напоями може спричинити зміни в роботі мозку, викликаючи або погіршивши напади депресії.

Зазвичай алкоголіки не можуть виконувати свої трудові та сімейні зобов’язання, що сприяє негативним наслідкам. Найбільше хвилює те, що коли людина страждає і від алкоголізму, і від депресії, кинути пити стає ще складніше.

Тому тим, хто страждає на депресію та зловживання алкоголем, потрібна постійна професійна та сімейна підтримка. Також хворий має відвідувати різні види терапії.

5. Токсичне робоче середовище може призвести до депресії

чинники розвитку депресії на роботі
Багато пацієнтів, які страждають від стресу, тривоги та депресії, також стикаються з напруженим або токсичним робочим середовищем.

Що це означає?

Це може стосуватись будь-чого – від цькування, перевтоми працівників, низької оплати праці та нездорових стосунків із колегами чи начальниками. Усі ці чинники можуть призвести до депресії, оскільки вони сприяють психологічному зриву. Надмірний стрес збільшує вироблення кортизолу та інших гормонів.

Ви можете уникнути цього, спробувавши кілька простих стратегій.

Наприклад, робіть перерви для відпочинку, не перевантажуйте себе та покращуйте своє робоче місце за допомогою приємної музики та ароматерапії.

Піклуйся про своє здоров’я

Вам відомі ці чинники розвитку депресії?

Якщо відповідь “так”, почніть вживати заходів, щоб спробувати змінити спосіб життя й уникнути негативних наслідків.

Не забувайте, що депресія – це серйозна хвороба, яка потребує професійного лікування. Якщо у вас спостерігаються симптоми депресії, негайно зверніться за допомогою до професіонала.

Пам’ятайте, що депресія піддається лікуванню, але їй не завжди можна запобігти. У будь-якому випадку майте на увазі ці чинники ризику, щоб зменшити ризик її появи. • Tsuno, N., Besset, A., & Ritchie, K. (2005). Sleep and depression. Journal of Clinical Psychiatry. https://doi.org/10.4088/JCP.v66n1008
 • Benca, R. M., & Peterson, M. J. (2008). Insomnia and depression. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/S1389-9457(08)70010-8
 • Woods, H. C., & Scott, H. (2016). #Sleepyteens: Social media use in adolescence is associated with poor sleep quality, anxiety, depression and low self-esteem. Journal of Adolescence. https://doi.org/10.1016/j.adolescence.2016.05.008
 • Hunt, M. G., Marx, R., Lipson, C., & Young, J. (2018). No More FOMO: Limiting Social Media Decreases Loneliness and Depression. Journal of Social and Clinical Psychology. https://doi.org/10.1521/jscp.2018.37.10.751
 • Taylor, D. J., Lichstein, K. L., Durrence, H. H., Reidel, B. W., & Bush, A. J. (2005). Epidemiology of insomnia, depression, and anxiety. Sleep. https://doi.org/10.1093/sleep/28.11.1457
 • Boden, J. M., & Fergusson, D. M. (2011). Alcohol and depression. Addiction. https://doi.org/10.1111/j.1360-0443.2010.03351.x
 • Bonde, J. P. E. (2008). Psychosocial factors at work and risk of depression: A systematic review of the epidemiological evidence. Occupational and Environmental Medicine. https://doi.org/10.1136/oem.2007.038430
 • Health and Safety Executive. (2018). Work related stress, anxiety and depression statistics in Great Britain, 2018. In Health and Safety Executive. https://doi.org/10.1083/jcb.201205106
 • Li, Y., Lv, M. R., Wei, Y. J., Sun, L., Zhang, J. X., Zhang, H. G., & Li, B. (2017). Dietary patterns and depression risk: a meta-analysis. Psychiatry research, 253, 373-382.
 • Riemann, D., & Voderholzer, U. (2003). Primary insomnia: a risk factor to develop depression?. Journal of affective disorders, 76(1-3), 255-259.
 • Thase, M. E., Salloum, I. M., & Cornelius, J. D. (2001). Comorbid alcoholism and depression: treatment issues. The Journal of Clinical Psychiatry.
 • Evolahti, A., Hultcrantz, M., & Collins, A. (2006). Women’s work stress and cortisol levels: a longitudinal study of the association between the psychosocial work environment and serum cortisol. Journal of psychosomatic research, 61(5), 645-652.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.