Кросфіт: все, що треба знати про його переваги та недоліки

Кросфіт є видом фізичного навантаження, яке має цілу низку неймовірних переваг за умови правильного виконання вправ. Утім, цей спорт також має певні ризики. В цій статті ми детальніше розповімо про переваги та недоліки кросфіту. Уважно читайте далі!
Кросфіт: все, що треба знати про його переваги та недоліки

Останнє оновлення: 02 листопада, 2020

Варто зауважити, що кросфіт – це вид фітнесу з високою інтенсивністю, який щороку стає дедалі популярнішим у всьому світі. Спочатку цей вид спорту використовували для того, щоб покращити фізичну форму людей, які працювали на виснажливих роботах. Утім, нині кросфітом може займатися будь-хто. Чи знаєте ви, які переваги для організму та можливі ризики має кросфіт?

Попри те, що цей вид фізичного навантаження має попит серед людей, які хочуть скинути кілька зайвих кілограмів, набрати м’язову масу та покращити свою витривалість, є кілька важливих недоліків, які потрібно обов’язково врахувати перед тим, як почати займатися кросфітом. Нижче ми детальніше розповімо про всі можливі ризики цього виду спорту.

Що таке кросфіт?

Перш ніж ми обговоримо переваги та недоліки кросфіту, дуже важливо проаналізувати, що собою представляє цей вид фізичного навантаження.

Насправді тренування із кросфіту виглядає приблизно таким чином: людина почергово виконує вправи з певними функціональними рухами. Зауважте: деякі вправи потребують більше часу на виконання, а деякі менше, проте загальна тривалість тренування не повинна перевищувати 50 хвилин. Тренування із кросфіту включає як вправи для покращення роботи серцево-судинної системи, так і підіймання вантажів та силове навантаження. З допомогою цього виду спорту можна оцінити різні навички людини та її фізичну підготовку.

Зверніть увагу, що людина, яка хоче регулярно займатися фітнесом, повинна вже мати достатню фізичну підготовку, гнучкість, відчуття рівноваги та розвинуту дихальну систему. Не забувайте, що кросфіт передбачає гарну рухову біомеханіку, оскільки неправильне виконання вправ може призвести до травмування суглобів, хребта та інших важливих частин тіла.

Отже, чи знаєте ви, які переваги та недоліки має кросфіт?

особливості тренування з кросфіту

Які переваги та недоліки має кросфіт?

Попри те, що нині кросфіт є неймовірно популярним у різних куточках світу, навколо його впливу на організм досі точаться суперечки. Хоча нещодавні дослідження підтвердили численні переваги цього виду спорту, серйозні травми та інші негативні наслідки після тренувань із кросфіту створили уявлення, що цей вид навантаження є небезпечним.

Найбільша проблема полягає в тому, що багато людей вирішують зайнятися кросфітом без попереднього аналізу своєї фізичної підготовки та оцінки стану здоров’я. Деякі люди навіть розпочинають самостійно виконувати вправи з високою інтенсивністю без нагляду професійного тренера.

Нижче ми розповімо про всі переваги та можливі ризики кросфіту.

Переваги кросфіту

На противагу до популярних упереджень, кросфіт підходить не лише професійним спортсменам, які звикли до високоінтенсивних тренувань. Власне, нині дедалі більше людей практикують цей вид спорту у різних куточках світу.

Утім, якщо ви вирішили зайнятися цим видом фізичного навантаження, спочатку дуже важливо адаптувати тренування відповідно до спортивних навичок людини. Для прикладу, тренування людини з поганою фізичною підготовкою має суттєво відрізнятися від тренування тих, хто займається спортом регулярно та вже звик до значних навантажень. Саме тому перед заняттям обов’язково потрібно порадитися з лікарем та оцінити свою фізичну підготовку з допомогою спеціаліста.

Враховуючи рухову біомеханіку кожної вправи, можна виділити такі цікаві переваги кросфіту:

 • Покращує роботу серцево-судинної системи та розвиває дихальну систему.
 • Підвищує фізичну витривалість організму.
 • З допомогою кросфіту можна розвинути координацію та відчуття рівноваги.
 • Він покращує настрій та підвищує самооцінку.
 • Кросфіт допомагає набирати м’язову масу.
 • За умови регулярних тренувань можна швидко скинути зайві кілограми, адже кросфіт чудово спалює жирові відкладення.
 • Кросфіт допомагає налагодити стосунки з іншими людьми, адже найчастіше заняття проводяться у групах.

Ризики, які може спровокувати кросфіт

Як ми вже згадували раніше, кросфіт може становити загрозу для здоров’я, якщо не підійти до заняття цим видом спорту відповідально. Якщо ви попередньо не оціните свій стан та почнете виконувати надто виснажливі вправи без необхідної фізичної підготовки, у вас можуть розвинутися такі негативні наслідки:

 • Травмування м’язів, сухожиль, зв’язок та кісток.
 • Пошкодження хребта.
 • Відчуття слабкості та тривала втома.
 • Зміни в роботі серцево-судинної системи, зокрема підвищення кров’яного тиску.
 • Рабдоміоліз – розлад, при якому сильно пошкоджується м’язова тканина. Оскільки при цьому порушенні відбувається вивільнення вмісту м’язових волокон у кров, це може призвести до ниркової недостатності та аритмії.
проблеми із хребтом

Корисні рекомендації для тих, хто хоче почати займатися кросфітом

Для того, щоб займатися кросфітом без ризику для здоров’я, рекомендуємо взяти на озброєння кілька корисних рекомендацій. Перш за все проаналізуйте свій стан та пройдіть повне обстеження організму, щоб дізнатися, чи є у вас проблеми зі здоров’ям. Не забувайте, що виснажливі тренування протипоказані людям із серйозними захворюваннями.

Перед початком тренувань дуже важливо порадитися з тренером, який спеціалізується на кросфіті. Лише професіонал зможе навчити вас правильно виконувати вправи без ризику для здоров’я. Ось кілька основних порад, які варто взяти до уваги:

 • Почніть з тих вправ, які відповідають рівню вашої фізичної підготовки.
 • Поступово почніть збільшувати інтенсивність тренувань.
 • Не забувайте виділяти достатньо часу на відпочинок та відновлення організму.
 • Завжди турбуйтеся про підтримання водного балансу.
 • Дотримуйтеся принципів здорового та збалансованого харчування.
 • Перед тренуванням неодмінно робіть вправи для розігріву м’язів та розтяжку.

А вам хотілося б спробувати кросфіт? Якщо так, неодмінно врахуйте всі переваги та можливі ризики цього виду спорту. Ретельно оцініть, чи підходять вам такі інтенсивні тренування. Також не забудьте порадитися зі спеціалістами, перш ніж записатися на кросфіт. • Gianzina, E.A., Kassotaki, O.A. The benefits and risks of the high-intensity CrossFit training. Sport Sci Health 15, 21–33 (2019). https://doi.org/10.1007/s11332-018-0521-7
 • Ghadieh, A. S., & Saab, B. (2015). Evidence for exercise training in the management of hypertension in adults. Canadian family physician Medecin de famille canadien, 61(3), 233–239.
 • Meyer, J., Morrison, J., & Zuniga, J. (2017). The Benefits and Risks of CrossFit: A Systematic Review. Workplace Health and Safety. https://doi.org/10.1177/2165079916685568
 • Claudino JG, Gabbett TJ, Bourgeois F, et al. CrossFit Overview: Systematic Review and Meta-analysis. Sports Med Open. 2018;4(1):11. Published 2018 Feb 26. doi:10.1186/s40798-018-0124-5
 • Choi EJ, So WY, Jeong TT. Effects of the CrossFit Exercise Data Analysis on Body Composition and Blood Profiles. Iran J Public Health. 2017;46(9):1292–1294.
 • Esco, M. CrossFit Review. WebMD. https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/crossfit-review#1

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.