Лікування хвороби Лайма

Хвороба Лайма - це інфекція, яка спочатку викликає еритему лише на шкірі. Однак, якщо її не лікувати, це може призвести до важких ускладнень. У цій статті ви дізнаєтеся про лікування хвороби Лайма.
Лікування хвороби Лайма

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Лікування хвороби Лайма розпочали нещодавно, оскільки ця патологія вперше була визнана лише в 1975 році. Це інфекція, спричинена бактерією роду Borrelia, яка передається через укуси кліща.

Отже, щоб підхопити це захворювання, потрібно вступити в контакт з цими членистоногими. Ця хвороба частіше зустрічається в сільській місцевості, де є величезні поля, ліси чи луки. Однак це не означає, що всі кліщі передають хворобу Лайма.

Це захворювання викликає важкі неврологічні ускладнення, якщо його не лікувати на ранніх стадіях. Крім того, виписують різні препарати залежно від віку та тяжкості стану. У цій статті ми пояснимо все, що вам потрібно знати про лікування хвороби Лайма.

Що таке хвороба Лайма?

Перш ніж ми почнемо говорити про лікування хвороби Лайма, вам потрібно більше дізнатися про цей стан. Як ми вже згадували, це інфекція, що передається через укус певних кліщів.

Після укусу в цій ділянці виникає невеликий горбок, який зникає за кілька днів. Пізніше на шкірі з’являється висип, який поступово поширюється. Цей висип не свербить і не болить, але змінює місце розташування (лікарі називають це «erythema migrans»).

Окрім того, багато людей відчувають загальне нездужання, лихоманку та головний біль. Проблема полягає в тому, що ускладнення з’являються навіть через роки після зникнення цих симптомів.

Наприклад, часто хворі відчувають біль у суглобах, особливо в колінах. Подібним чином може розвинутися менінгіт, параліч з одного боку обличчя або слабкість кінцівок. У деяких випадках вони страждають на зменшення частоти серцевих скорочень або погіршення пам’яті.

способи лікування хвороби Лайма

Ця стаття може вас зацікавити: 7 порад, як позбутися кліщів удома

Лікування хвороби Лайма

Лікування хвороби Лайма необхідно розпочати рано, оскільки це найкращий спосіб уникнути всіх ускладнень, про які ми згадали вище. Оскільки це бактеріальна інфекція, лікарі прописують антибіотики.

Як обраний тип лікування, так і отриманий результат залежать від тяжкості інфекції та часу її виявлення. Як пояснено в статті в «Colombian Medicine Act», коли хвороба прогресує, результат, як правило, не настільки задовільний, як у легких випадках.

Лікування хвороби Лайма на ранніх стадіях

Коли зараження виявляють рано, пацієнт може приймати ліки перорально. Найбільш часто призначають тетрацикліни, зокрема, доксициклін. Доза, яку призначають лікарі, становить 200 мг на день протягом 21-30 повних днів.

Однак, згідно з дослідженням, опублікованим у журналі «Family Medicine», доксициклін не можна застосовувати в особливих ситуаціях. Наприклад, його не призначають дітям та вагітним жінкам. У випадку з дітьми віком до 9 років фахівці рекомендують використовувати інший тип антибіотика, наприклад, пеніцилін.

З іншого боку, вагітним жінкам або тим, хто годує грудьми, найкраще застосовувати амоксицилін або цефуроксим. Останні публікації свідчать про те, що лікування хвороби Лайма менш ніж за 21 день також є ефективним.

Лікування на пізніх стадіях або у важчих випадках

Коли діагноз запізнюється і хвороба прогресує, лікарі вибирають інші препарати. Найчастіше в цих випадках використовують доксициклін. Різниця полягає в тому, що лікування повинно бути внутрішньовенним і тривалим, оскільки інфекція осіла в тканинах і розмножилася.

Те саме відбувається, коли виникають ускладнення, особливо в центральній нервовій системі. Наприклад, як ми вже зазначали вище, це може призвести до паралічу обличчя або менінгіту. У цій ситуації лікарі віддають перевагу внутрішньовенним антибіотикам.

Найчастіше від цих ускладнень використовують цефалоспорини. Попри те, що прогноз хороший, пацієнт повинен пройти лікування якомога швидше. Але навіть пацієнти, які отримують раннє лікування, можуть певний час страждати від симптомів.

раннє лікування хвороби Лайма

Раннє лікування хвороби Лайма для зменшення ускладнень

Коротко кажучи, пацієнтам необхідно рано починати лікування хвороби Лайма, оскільки є високий ризик розвитку неврологічних або суглобових ускладнень. Лікарі здебільшого прописують антибіотики.

Коли інфекцію виявляють рано, а її прояви слабкі, зазвичай призначають доксициклін перорально. Однак дітям та вагітним жінкам краще обрати пеніцилін, наприклад, амоксицилін. На пізніх стадіях хвороби препарати необхідно вводити внутрішньовенно.

Головне – це профілактика. Варто уникати середовищ з кліщами, виводити їх з дому та вживати заходів обережності на місцях для пікніків чи в місцях для кемпінгу. Прості заходи зменшують ризик зараження.  • Fajardo, M., Fajardo, L., & Fajardo, D. M. (n.d.). La enfermedad de Lyme.
  • García Meléndez, M. E., Skinner Taylor, C., César, J., Alanís, S., & Candiani, J. O. (2014). Enfermedad de Lyme: actualizaciones Gaceta Médica de México. 2014;150:84-95 ARTÍCULO DE REVISIÓN Correspondencia. Gaceta Médica de México (Vol. 150).
  • Treatment | Lyme Disease | CDC. (n.d.). Retrieved August 13, 2020, from https://www.cdc.gov/lyme/treatment/index.html
  • Alonso Fernández, M. (2012). Enfermedad de Lyme. ¿Es tan infrecuente? Semergen, 38(2), 118–121. https://doi.org/10.1016/j.semerg.2011.06.007
  • Olmo Montes, F. J., Sojo Dorado, J., Peñas Espinar, C., & Muniáin Ezcurra, M. A. (2014). Infecciones producidas por borrelias: enfermedad de Lyme y fiebre recurrente. Medicine (Spain), 11(51), 3009–3017. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(14)70731-0
  • Portillo, A., Santibáñez, S., & Oteo, J. A. (2014). Enfermedad de Lyme. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia Clinica, 32(SUPPL.1), 37–42. https://doi.org/10.1016/S0213-005X(14)70148-X
  • Sanchez, Edgar, et al. “Diagnosis, treatment, and prevention of Lyme disease, human granulocytic anaplasmosis, and babesiosis: a review.” Jama 315.16 (2016): 1767-1777.
  • Touradji, Pegah, et al. “Cognitive decline in post-treatment Lyme disease syndrome.” Archives of Clinical Neuropsychology 34.4 (2018): 455-465.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.