Методи профілактики нудоти та блювоти у дітей

Методи профілактики нудоти та блювоти у дітей

Останнє оновлення: 03 вересня, 2020

На жаль, нудота та блювота досить часто турбують малюків. Ба більше, маленьким дітям часто діагностують гастроентерит. Безумовно, такі розлади в роботі травної системи у багатьох батьків викликають напади паніки. Саме тому в цій статті ми детальніше розповімо про найдієвіші методи профілактики нудоти та блювоти у маленьких дітей. Ми також спробуємо пояснити, чому ці розлади відбуваються,  а також розповімо, як з ними боротися максимально швидко та ефективно.

Нудота та блювота

Дуже важливо розуміти різницю між нудотою та зригуванням. Під час блювоти залишки спожитої їжі виходять назовні через рот. Цей процес є досить неприємним та відбувається безконтрольно. Водночас зригування зазвичай турбує дітей, які надто швидко ковтають їжу або захоплюють багато повітря. Коли це відбувається, залишки їжі також виходять через ротову порожнину.

Саме через цю спільну особливість важко одразу розрізнити звичайне зригування та блювоту. Утім, варто зауважити, що блювота може виникати у будь-якому віці, а зригування турбує переважно немовлят.

Вірте чи ні, але багато людей вважають блювоту корисним для організму процесом. З допомогою блювоти можна позбутися залишків їжі, яку організму не вдалося засвоїти, або яка може зашкодити здоров’ю. Утім, якщо після блювоти не вжити необхідних заходів, можна спровокувати зневоднення організму.

Причини нудоти та блювоти в малюків

методи профілактики нудоти та блювоти в немовлят

Варто зауважити, що спровокувати регулярну блювоту в дітей може гастроентерит.

Не забувайте, що причини нудоти та блювоти також залежать від віку дитини. Утім, є дві найтиповіші причини блювоти в немовлят:

 • Гастроентерит: цей вірусний кишковий розлад зазвичай викликає діарею та блювоту.
 • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: це захворювання виникає тоді, коли досі несформований сфінктер дитини не може розслабитися. В результаті цього процес проходження їжі органами травної системи значно ускладнюється, а це й провокує рефлюкс та блювоту. Зверніть увагу, що тривати це порушення може до одного року.

Є й ціла низка інших, менш розповсюджених причин розвитку нудоти та блювоти у маленьких дітей:

 • Харчові алергії або нездатність організму засвоювати певні продукти (наприклад, лактозу)
 • Порушення метаболічного обміну
 • Непрохідність кишківника.

Якщо у вашого малюка є симптоми одного з цих розладів, не зволікайте зі зверненням до педіатра. Лише кваліфікований лікар зможе визначити точні причини нудоти та блювоти, а також допоможе якнайшвидше розпочати лікування.

Чого потрібно остерігатися?

Навіть якщо блювота виникає раптово і так само раптово зникає, є певні симптоми, на які потрібно звернути особливу увагу. Неодмінно відведіть дитину на огляд до лікаря, якщо ви помітите в неї один або декілька тривожних симптомів з цього переліку:

 • Блювота після удару в голову
 • У блювотинні спостерігаються часточки крові (вони можуть мати бурий відтінок)
 • Дитина блює впродовж тривалого періоду часу
 • У малюка спостерігається млявість або апатія. Зверніть увагу, що деякі діти навпаки стають дратівливими або засмученими
 • Біль у шлунку та набрякання живота
 • Сліди крові у випорожненнях
 • Блювота має зеленуватий або жовтуватий відтінок
 • У дитини сильно піднімається температура тіла.

Лікування

Якщо блювота турбує дитину часто, найефективнішим запобіжним заходом для профілактики можливих ускладнень є відновлення водного балансу з допомогою електролітів. Найперше, що повинні зробити батьки при блювоті в малюка – це поповнити запаси води в організмі, тобто давати дитині багато пити.

Для того, щоб все зробити правильно, краще дотримуватися рекомендацій педіатра. Залежно від віку дитини, лікар може призначити електролітичний розчин для внутрішнього застосування або рідку дієту до повного одужання. Не забувайте, що вживати будь-які засоби потрібно з обережністю, щоб організм міг їх засвоювати належним чином.

На цьому етапі дуже важливо не примушувати хворого малюка їсти. Натомість рекомендуємо почекати, доки дитина сама зголодніє. Для прикладу, приблизно через 8 годин після того, як у дитини була блювота, можна почати давати легкі страви, зокрема бульйони, супи та хліб (звісно, якщо дитині вже більше одного року). Якщо ваш малюк досі на грудному вигодовуванні, можете погодувати його грудним молоком.

Ефективні методи профілактики нудоти та блювоти в малюка

Для того, щоб запобігти нудоті, необхідно усунти всі можливі причини її виникнення. Як бачите, зробити це, на жаль, неможливо.

Утім, у випадку із гастроезофагеальним рефлюксом все трохи по-іншому, адже ви можете вжити певних запобіжних заходів з метою профілактики рефлюксу та блювоти:

 • Стимулюйте в дитини відрижку після кожного прийому їжі. Це дозволить позбутися зайвих газів, які й призводять до зригування та навіть блювоти.
 • Скоригуйте щоденний раціон. Якщо ви годуєте грудьми, то маєте знати, що за умови відмови від деяких продуктів можна захистити малюка від регулярних зригувань та можливої блювоти.
 • Якщо вашому малюку не підійшла дитяча суміш для годування, неодмінно зверніться за порадою до педіатра. Лікар допоможе підібрати інший вид дитячого харчування.
 • Годуйте малюка в такій позиції, яка стимулює рух їжі зверху донизу, тобто у вертикальному положенні. Не варто під час годування надто сильно розгойдувати або колисати дитину.
 • Не намагайтеся нагодувати дитину якомога швидше. Особливо актуальною ця порада буде для матерів, які годують малюків із пляшечки. Перед використанням неодмінно переконайтеся в тому, що пипка має потрібний діаметр проколу, щоб під час годування дитина не надто швидко ковтала суміш або не заковтувала багато повітря через недостатньо великий отвір у пляшечці.
 • Якщо ж ви годуєте малюка грудьми, робити це навпаки потрібно частіше та швидше. Таким чином ви зможете прискорити процес травлення, тож їжа швидше потраплятиме до шлунка.

Висновки

Не забувайте, що блювота досить часто турбує маленьких дітей. Утім, батькам потрібно бути уважними, щоб мати змогу вчасно помітити будь-які тривожні симптоми, які можуть свідчити про серйозні ускладнення.

Якщо у вашої дитини блювота, дуже важливо вжити всіх можливих заходів для відновлення водного балансу в її організмі. Водночас не варто займатися самолікуванням. Неодмінно зверніться до педіатра та сумлінно виконуйте всі рекомендації лікаря.

This might interest you...
Сім природних засобів для припинення блювоти
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
Сім природних засобів для припинення блювоти

Хоча ці засоби дуже ефективні для припинення блювоти, цілком можливо, що деякі з них можуть дати кращі результати, ніж інші.