Незвичні симптоми кислотного рефлюксу

На жаль, люди часто плутають основні симптоми кислотного рефлюксу з ознаками інших захворювань. Для того, щоб не припуститися цієї ж помилки, ми рекомендуємо одразу після появи перших тривожних дзвіночків звернутися за допомогою до кваліфікованого спеціаліста. Тільки лікар зможе підтвердити або спростувати, чи справді ви хворієте на кислотний рефлюкс, а також призначить необхідну терапію для ефективного лікування цього неприємного захворювання.
Незвичні симптоми кислотного рефлюксу

Останнє оновлення: 25 жовтня, 2018

Кислотний рефлюкс, або гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, виникає у тому випадку, коли вміст шлунка (зокрема залишки їжі та шлункові соки або кислоти) піднімається по стравоходу вгору у напрямку ротової порожнини.

Звісно, не завжди вміст шлунка проходить увесь шлях до рота людини. Дуже часто він довго “подорожує” стравоходом (довжина якого становить близько 40 сантиметрів), викликаючи при цьому неприємні відчуття – печію та підвищену кислотність.

Зазвичай кислотний рефлюкс з’являється тоді, коли людина довго перебуває у зігнутому положенні або вирішила перепочити у лежачій позі після ситної або жирної трапези. Найчастіше цей неприємний синдром турбує людей після вечірнього прийому їжі, якщо вони одразу після трапези лягають спати.

Якщо ви також час від часу відчуваєте симптоми кислотного рефлюксу, рекомендуємо змінити положення під час нічного відпочинку. Замість сну у горизонтальному стані радимо покласти під голову високу подушку, щоб вона лежала вище за решту тіла.

Найпоширенішою ознакою цього синдрому є печія. Втім, можна виділити цілу низку інших неприємних симптомів, за якими легко розпізнати кислотний рефлюкс.

Основні симптоми кислотного рефлюксу

1. Інтенсивне виділення слини

Одним з незвичних симптомів кислотного рефлюксу є інтенсивне вироблення слини у ротовій порожнині. Зверніть увагу, що найчастіше це відбувається під час споживання їжі.

симптоми кислотного рефлюксу: слиновиділення

Повірте, якщо у вашій ротовій порожнині буде більше слини, ніж зазвичай, ви зможете це легко помітити. Працює цей механізм таким чином: слиновидільні залози починають працювати з підвищеною інтенсивністю для того, щоб допомогти харчовим продуктам, які потрапляють в організм, краще та швидше засвоїтися.

2. Пневмонія

Коли мова йде про основні симптоми кислотного рефлюксу, варто згадати про пневмонію. Насправді навряд чи кому-небудь спало б на думку асоціювати появу пневмонії з розладами травлення.

 • Взаємозв’язок цих двох проблем є досить логічним: коли шлункові кислоти рухаються вгору стравоходом. Це призводить до серйозного подразнення, тож якщо вчасно не зайнятися лікуванням цієї проблеми, кислота у поодиноких випадках може потрапляти у легені.
 • Зверніть увагу, що у разі потрапляння кислоти у легені, у цьому органі може розвинутися сильний запальний процес. Таким чином кислотний рефлюкс може стати причиною появи сильної пневмонії.

3. Біль у грудях

На жаль, дуже часто цей неприємний симптом зовсім не асоціюють з кислотним рефлюксом, а сприймають як ознаку серцевого нападу.

Втім, у багатьох випадках кислотний рефлюкс справді супроводжується неприємними больовими відчуттями у грудях. Якщо ви помітили схожі симптоми кислотного рефлюксу, рекомендуємо не зволікати зі зверненням до лікаря або одразу зателефонувати у швидку допомогу. Не варто ігнорувати біль, адже це може тільки ускладнити перебіг захворювання.

4. Кислий присмак у роті

симптоми кислотного рефлюксу: присмак у роті

Коли шлункові соки підіймаються вгору стравоходом, вони можуть викликати неприємний кислуватий присмак у задній частині ротової порожнини та дискомфорт в області горла.

 • Цей смак можна відчувати впродовж кількох годин поспіль, і через нього у людини викривлюється відчуття смаку та втрачається здатність розпізнавати справжні якості харчових продуктів.
 • Деякі люди асоціюють появу цієї проблеми з неправильною гігієною ротової порожнини або порушеннями у роботі печінки. Замість того, щоб сумніватися та здогадуватися, що саме стало причиною кислого присмаку у роті, ми рекомендуємо одразу звернутися до лікаря для підтвердження або спростування діагнозу “кислотний рефлюкс”.

5. Хропіння та інші порушення дихання під час сну

Чи доводилося вам страждати через проблеми у роботі органів дихальної системи? Чи посилюються вони під час нічного відпочинку? Насправді причиною їхньої появи також може бути кислотний рефлюкс, адже рух кислотних соків по стравоходу часто викликає неприємний звук, схожий на “свистіння”.

Не забувайте, що шлункові кислоти можуть потрапити у дихальні шляхи та викликати сильне подразнення та навіть інфекції. Якщо вчасно не зайнятися лікуванням цієї проблеми, це може викликати сильні напади кашлю та задишки у нічний період.

6. Проблеми з перетравленням їжі

Якщо симптоми кислотного рефлюксу довго не з’являються, і хвороба не одразу дає про себе знати, шлункові кислоти можуть пошкодити слизову оболонку стравоходу, викликаючи при цьому рани та напади печії.

На жаль, такі неприємні симптоми можуть ускладнити процес перетравлення їжі, адже вам буде некомфортно жувати та ковтати продукти при печії.

 • Найчастіше хворих на кислотний рефлюкс турбує відчуття “дряпання” у горлі під час ковтання їжі
 • За умови регулярного вживання кислих або гострих продуктів можна ускладнити перебіг захворювання
 • З метою профілактики розладів травлення та зменшення симптомів рефлюксу необхідно дотримуватися правильного харчування та не зволікати зі зверненням до лікаря одразу після появи перших ознак захворювання.

7. Печія

печія як симптом кислотного рефлюксу

Інші неприємні симптоми кислотного рефлюксу виникають тоді, коли шлункові кислоти піднімаються вгору стравоходом. Зверніть увагу, що дискомфортні відчуття можуть відрізнятися своєю інтенсивністю у кожної окремої людини. Для прикладу, дехто не помічає жодних серйозних змін самопочуття під час цього процесу.

Залежно від вашого загального стану здоров’я, ви можете легкий дискомфорт або сильний та гострий біль у грудях.

8. Відрижка

Це неприємне відчуття виникає тоді, коли кислота зі шлунка “подорожує” стравоходом у напрямку ротової порожнини. У деяких випадках людина може страждати від нудоти та блювоти.

 • Якщо відрижка турбує людину надто часто, це може призвести до пошкодження зубної емалі та розвитку інших проблем із зубами.

9. Диспепсія (розлад травлення)

Медики під терміном “диспепсія” розуміють неприємний розлад травлення, який супроводжується дискомфортними больовими відчуттями у верхній частині шлунка. Оскільки у більшості випадків хворий страждає через гострі напади болю, варто одразу звернутися до лікаря для підтвердження або спростування діагнозу “кислотний рефлюкс”.

При рефлюксі хворий може страждати через такі неприємні відчуття:

 • Здуття живота
 • Відчуття важкості у шлунку, наче після переїдання
 • Сильний біль у шлунку
 • Відрижка.

Якщо ви помітили вищезгадані симптоми кислотного рефлюксу, рекомендуємо звернутися до лікаря та здати всі необхідні аналізи з метою профілактики розвитку таких ускладнень, як виразка або рак.

10. Сухий кашель

Останнім незвичним симптомом кислотного рефлюксу є неприємне відчуття здавленості у горлі, неначе у ньому застряг клубок.

Цей стан викликає досить сильний дискомфорт, тож людина часто відчуватиме бажання відкашлятися, щоб очистити горло.

Навчіться розпізнавати неприємні симптоми кислотного рефлюксу

як навчитися розпізнавати симптоми кислотного рефлюксу

Чи доводилося вам раніше спостерігати один або декілька неприємних симптомів, згаданих вище? Можливо, хтось з ваших знайомих страждає від дискомфорту, яким часто супроводжується кислотний рефлюкс? У такому випадку необхідно одразу звернутися до лікаря, щоб здати всі необхідні аналізи та пройти повне обстеження організму для встановлення точного діагнозу.

Повірте, що швидше лікар виявить проблему, то простішим буде лікування. Часто для цілковитого одужання достатньо просто переглянути харчування та внести кілька простих змін до раціону. Спеціаліст може порадити вам вилучити з меню певні продукти, або ж навпаки, додати до нього деякі страви.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.