Особливості лікування переохолодження

Переохолодження - небезпечна для життя ситуація. Важливо якомога швидше повернути нормальну температуру тіла.
Особливості лікування переохолодження

Останнє оновлення: 13 червня, 2020

У людини переохолодження, коли її температура тіла значно знизилася. Цей стан вимагає термінової медичної допомоги для запобігання серйозним пошкодженням. У цій статті ми розглянемо різні стратегії лікування переохолодження.

Що таке гіпотермія?

що таке переохолодження
Загальновідомо, що гіпотермія – це медичний термін, що позначає незвично низьку температуру тіла. Як правило, у людини переохолодження, коли її температура нижче ніж 35° C.

Численні умови можуть спричинити цей стан.

Загалом організм має низку механізмів, які захищають його від холоду. Коли його температура знижується, він наполегливо працює, щоб виробляти тепло і стабілізуватися.

Однак якщо екстремальний стан триває, організм не може відновити втрачене тепло. Тому при температурі тіла нижче ніж 35° C організм починає виходити з ладу. Це відбувається тому, що вироблення тепла в організмі нижче у порівнянні з теплом, яке втрачається щохвилини.

Потім життєво важливі органи та судини починають зазнавати пошкоджень. Якщо цей розлад не лікувати належним чином, людина може померти через пов’язані з цим ускладнення.

Види переохолодження

Є три види переохолодження залежно від ступеня. Симптоми зазвичай проявляються поступово і з часом посилюються.

  • Легка гіпотермія (33-35 ºC). Найпоширеніші симптоми або ознаки – це озноб або тремор, сплутаність свідомості або дезорієнтація і утруднення виконання рухів. Може змінитися відтінок шкіри, вона може бути дуже холодною на дотик.
  • Помірна гіпотермія (30-33 ºC). У цій ситуації пацієнт починає втрачати свідомість і почати щось бурмотіти. Можливо також, що людина відчує сильну сонливість та втрату енергії.
  • Важка гіпотермія (менше ніж 30 ºC). Людина втрачає свідомість, її серцебиття та ритм дихання сповільнюються та слабшають. Її артеріальний тиск стає нижче за рекомендовані норми.

Як лікувати переохолодження

як лікувати переохолодження
Пам’ятайте, перша допомога – це низка простих дій, які можна застосовувати в надзвичайному стані. Незалежно від причини ви можете спробувати мінімізувати шкоду, очікуючи на медичну допомогу.

У разі переохолодження негайно зателефонуйте на номер 103 і перевірте стан потерпілого. Для цього необхідно перевірити пульс та дихання і застосувати серцево-легеневу реанімацію (або СЛР), якщо це необхідно.

Потім перенесіть потерпілого в захищене місце, де більш підхожа температура. Також рекомендують вкрити його ковдрами або одягом, які відновлюють тепло і перевдягти мокрий одяг.

У разі неможливості знайти притулок потерпілому потрібно подавати тепло, щоб спробувати висушити мокрий одяг та підвищити температуру тіла. По можливості можна покласти теплі компреси або наблизитися до потерпілого. Не рекомендують застосовувати пряме тепло, оскільки це може спричинити серйозніші ускладнення.

Якщо пацієнт притомний, можна стимулювати його напоями або гарячими стравами. У будь-якому випадку рекомендують дати алкоголь для заспокоєння потерпілого.

Ознайомтеся також з цією статтею: Холодні руки: причини, які повинен знати кожен

Медичне лікування

Медична бригада застосовує найбільш відповідні рекомендації щодо лікування для стабілізації пацієнта.

У випадках легкої гіпотермії розлад можна лікувати за допомогою пасивного нагрівання. Ця методика складається з введення гарячих рідин і накриття ковдрами для відновлення втраченого тепла.

Однак у більш серйозних випадках потерпілий може бути непритомний або не піддаватися заспокоєнню. У цій ситуації лікарі виконуватимуть інші методики для полегшення переохолодження:

  • Вводять рідини внутрішньовенно. Як правило, це сольовий водний розчин.
  • Використовують зволожений кисень для нагрівання дихальних шляхів пацієнта.
  • Застосовують змінну кількість сольового розчину води в певних ділянках тіла. Зазвичай вводять через катетер у таких ділянках, як плевра або очеревина.
  • У найбільш крайніх випадках може використовуватися апарат для гемодіалізу. Він бере кров у пацієнта, а потім підвищує її температуру. Після цього апарат повертає її в тіло пацієнта.

У будь-якому випадку гіпотермію має негайно лікувати кваліфікований медичний персонал. Лише в легких випадках підвищення температури за допомогою одягу і напоїв достатньо для відновлення здоров’я пацієнта.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.