Остеопороз у жінок: профілактика і лікування

Остеопороз, в основному, трапляється у жінок. Чи є якесь ефективне лікування остеопорозу? На жаль, досі немає. Але ми можемо дати низку порад, за допомогою яких можна полегшити вплив цього захворювання на вас і, тим самим, поліпшити якість життя.
Остеопороз у жінок: профілактика і лікування

Останнє оновлення: 23 листопада, 2018

Можливо, вам вже відомо, що таке захворювання, як остеопороз, в основному, трапляється у жінок. Так, як правило, саме вони страждають на це хронічне захворювання, при якому кістки втрачають свою масу, стають крихкішими і навіть деформуються, що призводить до щоденного нестерпного болю.

Остеопороз – системне захворювання скелета, яке характеризується зменшенням маси кістки на одиницю об’єму та порушенням кісткової тканини, що призводить до підвищення крихкості кісток та високого ризику їх переломів.

Чи є якесь ефективне лікування остеопорозу? На жаль, досі немає. Але ми можемо дати низку порад, за допомогою яких можна полегшити вплив цього захворювання на вас і, тим самим, поліпшити якість життя. Ми пропонуємо дочитати нашу статтю до кінця, щоб дізнатися більше про остеопороз у жінок.

Які фактори ризику визначають, хто схильний до остеопорозу?

схильність до остеопорозу у жінок

Як ви знаєте, кістки складаються із живої тканини. У міру росту людини змінюються розміри, форма, анатомічний склад та механічні властивості кісток. Кістки і зв’язки дітей гнучкіші та еластичніші, ніж у дорослих, тому в дітей значно рідше трапляються переломи кісток і вивихи суглобів.

Однак, такі кістки швидко деформуються і легко викривляються, можуть набувати неправильної форми під впливом тісного одягу, вузького взуття, внаслідок систематичного неправильного положення тіла. Форма, об’єм і міцність кісток прямо залежать від здоров’я людини в молодому віці.

Починаючи від самого народження та до старшого віку, тканина кісток змінюється: стає щільнішою та міцнішою. Такий розвиток найінтенсивніше відбувається з дитинства до підліткового віку, поки людині не виповниться 20 років. У цей час кістки людини, як правило, досягають найвищої щільності кісткової маси.

Що це означає? Розвиток людини має важливе значення для кісток. Чим старша людина, тим міцніші та здоровіші кістки у неї. А це, звісно, в першу чергу, залежить від правильного харчування і корисних звичок людини, які дозволяють кісткам залишатися міцними та сприяють збереженню кісткової маси.

Але, як ви знаєте, іноді виникає нестача певних мікроелементів та вітамінів. Варто знати, що організм потребує відповідної кількості кальцію, фтору або вітаміну D. Зараз ми проаналізуємо детально, які ж фактори допомагають визначити, у кого схильність до остеопорозу може бути значно вищою.

1. Фактори ризику, які ми не можемо контролювати

 • Ви – жінка: так, це перший фактор. Такий факт може здатися несправедливим, але характер, генетика і гормональні чинники вказують, чи ви можете страждати на цю хворобу, яка навіть може стати хронічною в довгостроковій перспективі та з якою вам доведеться навчитися жити.
 • Вік: питання часу, з яким безглуздо змагатися – це також одна із причин, яка провокує появу остеопорозу. Коли ви стаєте старшими, у вас, швидше за все, розвивається остеопороз. На жаль, це – природний процес.
 • Генетика: Чи є у вас хтось у сім’ї, хто страждає на остеопороз? Можливо, мама чи бабуся? Якщо це так, то у вас більше шансів мати цю хворобу. Варто взяти до уваги генетичну спадковість, для того, щоб вжити заходів і запобігти ранньому розвитку хвороби.
 • Менопауза: гормональні зміни, викликані менопаузою, також збільшують ймовірність того, що жінки страждатимуть на остеопороз. Ось ще один попереджувальний знак: ви відчуваєте симптоми менопаузи у ранньому віці, приблизно в 45 років.
 • Статура: якщо ви маленького зросту і маєте струнку статуру – це також певний ризик захворіти на остеопороз.
рентген показує остеопороз у жінок

2. Фактори ризику, які ви можете контролювати

 • Вам завжди слід пам’ятати, і це дуже важливо: рівень кальцію та кількість вітаміну D повинні бути в нормі.
 • Уникайте алкоголю і навіть відмовтеся від вживання підсолоджених газованих напоїв. Адже саме вони часто призводять до виведення кальцію з організму.
 • Ви курите? Вже сьогодні усвідомте, що куріння шкідливе для здоров’я ваших кісток і ви більше не візьмете жодної цигарки в руки, адже це – дуже шкідлива звичка, з якою давно слід розпрощатися.
 • Слідкуйте за харчуванням. Не допускайте харчових розладів, таких як анорексія. Якщо ви будете харчуватись неправильно, кістки вразить остеопороз.
 • Коли у вас низькі рівні естрогену або тестостерону, то це – також показник початку розвитку остеопорозу. Необхідно стежити за порушеннями функціонування щитовидної залози, оскільки її порушення також призводять до зниження кісткової маси.
 • Будьте обережні з медичними препаратами, які призначають для лікування запалення, такими як кортикостероїди, тому що ці ліки можуть викликати багато проблем, якщо їх приймати протягом багатьох років. Те ж саме можна сказати і про ліки від печії. Вони зменшують поглинання кальцію та спричиняють розвиток остеопорозу. Лікуйтеся за допомогою таких медичних препаратів з поміркованістю, ніколи не зловживайте ними!

Як ви можете лікувати остеопороз?

гарбузове насіння від остеопорозу

Спочатку потрібно прояснити кілька аспектів. Остеопороз не можна вилікувати повністю, його можна тільки систематично лікувати. Завжди потрібно дотримуватись порад, які приписує вам лікар. Таким чином, важливо зрозуміти, що від того моменту, коли вам поставили діагноз остеопороз, ваше життя вже не буде таким, як раніше. Але за допомогою деяких змін у режимі дня можна поліпшити якість життя.

Не обмежуйте лікування остеопорозу тільки знеболювальними таблетками. Основні завдання лікування – це сповільнити і припинити втрату кісткової маси, запобігти появі переломів, нормалізувати структуру кісткової тканини. Ці прості рекомендації допоможуть вам побороти симптоми недуги і насолоджуватися життям.

1. Плавання. Ви знаєте, що сидячий спосіб життя сприяє втраті кісткової щільності. Отже, якщо ви дізнались, що у вас є ця хвороба – в жодному разі не здавайтеся і не засмучуйтесь. Потрібно прагнути видужати і не страждати від болю, який так докучає. Плавання 3 рази на тиждень дуже допоможе для поліпшення вашого стану в такій ситуації. Саме цей вид спорту допоможе уникнути прогресування втрати кісткової тканини, і ви помітите, що можете більше рухатись і не відчувати при цьому великого болю.

2. Магній і вітамін D. Вживайте добавки, які продають в аптеках, або запитайте поради в лікаря про те, які саме вітаміни потрібно вживати. Ви також можете знайти ці незамінні елементи у своєму раціоні. Слід додати до харчування такі продукти, як шпинат, насіння гарбуза, коричневий рис, рибу, авокадо, натуральний йогурт, банани, інжир, чорний шоколад та ін.

3. Хвощ і кульбаба. Ці рослини дуже корисні для організму, оскільки вони допомагають збагатити організм кремнієм, якого, як правило, не вистачає жінкам. Якщо ви будете пити щодня настої цих трав, ваш організм зможе краще синтезувати кальцій.

4. Вишня і лимон. Ці два фрукти є основними помічниками у лікуванні остеопорозу. Можливо, придбати свіжі вишні не зовсім легко у несезонний період, але ось трохи лимонного соку намагайтеся випивати щодня. Чому? В основному, тому, що він багатий на кальцій і вітамін С. Це допоможе підтримувати потрібний рівень кальцію в організмі.

Ще кілька порад

Вже сьогодні Ви можете прислухатись до наших порад і ви почуватимете себе набагато краще та зможете запобігти захворюванню кісток. Отже:

 • Пийте фруктові та овочеві соки домашнього приготування.
 • Пийте молоко, їжте більше молочних продуктів.
 • Їжте більше овочів, зернових, горіхів.
 • Відмовтеся від куріння.
 • Зменшіть вживання кави, а також алкоголю.
 • Приймайте кальцій у пігулках.

Дві аксіоми: правильний спосіб життя і належне споживання кальцію – достатній бар’єр на шляху остеопорозу. До цих порад необхідно прислухатися всім людям віком від 45 років. Проте, молодь теж має звернути на них увагу. • Sözen T, Özışık L, Başaran NÇ. An overview and management of osteoporosis. Eur J Rheumatol. 2017;4(1):46-56. doi:10.5152/eurjrheum.2016.048
 • Stewart TL, Ralston SH. Role of genetic factors in the pathogenesis of osteoporosis. J Endocrinol. 2000;166(2):235-245. doi:10.1677/joe.0.1660235
 • Wardlaw GM. Putting body weight and osteoporosis into perspective. Am J Clin Nutr. 1996;63(3 Suppl):433S-436S. doi:10.1093/ajcn/63.3.433
 • Kling, J. M., Clarke, B. L., & Sandhu, N. P. (2014). Osteoporosis prevention, screening, and treatment: a review. Journal of women’s health (2002), 23(7), 563–572. https://doi.org/10.1089/jwh.2013.4611
 • Yoon, V., Maalouf, N.M. & Sakhaee, K. The effects of smoking on bone metabolism. Osteoporos Int 23, 2081–2092 (2012). https://doi.org/10.1007/s00198-012-1940-y
 • Weitzmann, M. N., & Pacifici, R. (2006). Estrogen deficiency and bone loss: an inflammatory tale. The Journal of clinical investigation, 116(5), 1186–1194. https://doi.org/10.1172/JCI28550
 • Briot, K., & Roux, C. (2015). Glucocorticoid-induced osteoporosis. RMD open, 1(1), e000014. https://doi.org/10.1136/rmdopen-2014-000014
 • J. A. Todd, R. J. Robinson. 2003. Osteoporosis and exercise. Postgraduate Medicine Journal. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1742726/pdf/v079p00320.pdf
 • Yanlin Su; Zhe Chen. 2020. Swimming as Treatment for Osteoporosis: A Systematic Review and Meta-analysis. BioMed Research International. https://www.hindawi.com/journals/bmri/2020/6210201/
 • Castiglioni, S., Cazzaniga, A., Albisetti, W., & Maier, J. A. (2013). Magnesium and osteoporosis: current state of knowledge and future research directions. Nutrients, 5(8), 3022–3033. https://doi.org/10.3390/nu5083022
 • Wirngo, F. E., Lambert, M. N., & Jeppesen, P. B. (2016). The Physiological Effects of Dandelion (Taraxacum Officinale) in Type 2 Diabetes. The review of diabetic studies : RDS, 13(2-3), 113–131. https://doi.org/10.1900/RDS.2016.13.113

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.